Valami zavar lehet az erőben a briteknél; lehet, hogy túl sokat esik, vagy túl keveset. Az is lehet, hogy több volt a whisky a kelleténél mikor a lapszerkesztő kiengedte a cikket, amit utána több millióan olvashattak el a világon. Mindenesetre James Kirkup újságíró önsorsrontásba vagy önfelszámolásba kergetné az angol jobboldalt. Azt írja: a konzervatívoknak két lehetősége van; vagy behódolnak a liberális bevándorláspolitikának, vagy ők is egy olyan nacionalista gettó építésébe kezdenek, mint az orbáni Magyarország.
Viharos idők tépázták a ködös Albiont az utóbbi időben. Lesújtó hír volt az ország számára a szeretett II. Erzsébet királynő halála. Már előtte sem volt éppen rózsás a helyzet, a Brexit szinte kettészakította az országot. Boris Johnson, a folyamatot miniszterelnökként végigtárgyaló politikus amilyen gyorsan emelkedett fel, olyan gyorsan is bukott bele a féktelen Covid-bulikba. Aztán jött az új kormányfő, a szintén konzervatív Liz Truss, akinek a közvélemény-kutatások szerint sikerült egyetlen hónap alatt lenulláznia a Konzervatív Pártot. Nem sikerült keresztülvinni az adócsökkentést, összerúgta a port a Londoni City-vel és lehetne sorolni. Kétségtelen, hogy mindez nem tett jót a jobboldal renoméjának, de hogy ettől miért őrül meg valaki a Times-nál és miért követel össznépi harakirit a jobboldalon az rejtély?! No de erre még mondhatnánk, hogy az ő dolguk, gyenge idegzetű öngyilkos merénylők mindig is voltak. James Kirkup újságíró úr azonban onnan a távolból szükségét érzi, hogy brit konzervatívok sorsán keseregve egy jó nagyot rúgjon a tőle igencsak távol fekvő Magyarországba, amelynek valós belső viszonyairól a brüsszeli tapasztalatokból kiindulva valószínűleg nem sokat tud. Mégis ekképpen ír gentlemanünk:
A toryk számára a választás kemény lesz. Elfogadják a liberálisabb, növekedésserkentő bevándorlási politika mellett szóló érveket, ahogyan azt a kanadai konzervatívok tették az 1993-as megsemmisülésük után, vagy visszavonulnak az orbáni típusú nacionalizmus választási gettójába, és arra buzdítják a brit nőket, hogy szaporodjanak az anyaországért.
Innen nézve ez már a 12 éve jól ismert brüsszeli szólam. Nacionalista, náci magyar kormány, amely gettóvá teszi Magyarországot. Nem az a furcsa ebben, hogy a jól fizetett, Soros-kottából játszó EU-s bürokraták keze a Brexit után is elér Nagy-Britanniába, hanem hogy immár üzeneteik teret kapnak a Murdoch-médiabirodalomhoz tartozó konzervatív lapban is. Meglehet, most az következik, hogy a nemzetközi jobboldalon is megpróbálják páriának beállítani a magyar kormányt. Orbán Viktor egy ideje nemcsak hogy kilépett a nemzetközi politikai porondra, hanem Lengyelországgal és a nemrég választást nyerő olasz jobboldallal együtt egy új, jobboldali politikai pólust is létre kíván hozni Európában. A jövő megmutatja majd, hogy a konzervív erők szerte Európában ehhez az oldalhoz húznak majd, vagy a liberális erők felé. Intő jel lehet, hogy a Times hasábjain most megpróbálják kijelölni az irányt a brit jobboldal számára.
Nyitó kép: London, 2019. december 4. A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (j) részt vesz a londoni NATO-csúcson 2019. december 4-én. Mellette Jens Stoltenberg NATO-főtitkár (b) és Boris Johnson brit miniszterelnök (j). MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Botár Gergely
Facebook
Twitter
YouTube
RSS