A kínai védelmi minisztérium váratlanul jelentette be, hogy Li Sangfu tárcavezető ötnapos látogatást tesz Oroszországban és Fehéroroszországban, ahol hivatali partnereivel folytat tárgyalásokat. Bár a látogatás részleteiről egyelőre nem kerültek ki információk, már az a tény is meglehetősen sok konteót indított el, hogy a a diplomáciai utat hétfőn, a látogatás első napján jelentették be, teljes sajtócsend mellett.
Orosz Telegram-csatornák jelentették be a kínai védelmi minisztériumra hivatkozva, hogy Li Sangfu védelmi miniszter augusztus 14-e és 19-e között ötnapos látogatást tart Oroszországban és Fehéroroszországban. Bár a látogatás részleteiről egyelőre szinte semmit nem tudunk, az is beszédes, hogy a megszokott protokollal szemben a diplomáciai utat ilyen megkésve, a látogatássorozat első napján jelentették be hivatalos formában.
Természetesen azonnal be is indult az ötletelés mind az orosz, mind pedig az ukrán csatornákon a látogatás célját illetően. A leggyakrabban felmerülő elmélet szerint Kína arra készülhet, hogy nyíltan támogatja majd fegyverekkel Orosz szövetségesét. Nem kizárható, de ismerve Peking óvatos külpolitikáját, valószínűtlen volna az ilyen egyértelmű térfélválasztás (bár az eddig is egyértelmű volt, hogy kik mellett állnak a kínaiak a konfliktusban).
Vannak azonban kiskapuk Peking előtt. Valószínűleg nem véletlen, hogy Sangfu Fehéroroszországba is ellátogat. Hiszen, ha Kína nem egyenesen Moszkvát, hanem Oroszország “kistestvérét” látná el fegyverekkel, akkor a konfliktusban továbbra sem venne részt, azonban könnyen kitalálható, hogy a hadianyag végül hol kötne ki.
Persze, jóval vadabb összeesküvés-elméletek is megjelentek. Egyesek szerint a látogatás oka, hogy hamarosan Tajvan is Ukrajna sorsára jut, és ezt (a nem mellesleg világháborúval fenyegető) offenzívát készítik most elő a keleti szövetségesek. Kiszámíthatatlan időket élünk, de az talán elég egyértelmű, hogy Peking nem a kapkodásáról híres, így ez utóbbi lehetőséget kezeljük erős fenntartásokkal. Azonban a következő napokban mindenképpen kiderül, hogy hogyan formálódik a keleti tengely.
Forrás: Telegram; Fotó: EPA/HOW HWEE YOUNG
Facebook
Twitter
YouTube
RSS