Döglött béka – így nevezte Özilt Mario Basler a németek szégyenteljes kiesése után. A török származású játékos a brit sajtó szerint fejpántját hajította az őt kritizáló német szurkolók felé. Bár a németek titkolják, és nem nagyon lehet leírni: több helyről kiszivárgott, hogy a klikkesedés, Özilék „Bling bling gang” nevű társasága okozhatta a Nationalelf szétesését és bukását.
„Úgy festett, mint egy döglött béka”
– mondta Özilről a német válogatott korábbi legendája, Mario Basler. A Bayern München egykori fenegyereke megteheti, hogy nem kertel, nem mismásol, nem hazudik a politikai korrektség jegyében, és nem ő az egyetlen, aki úgy gondolja: a német válogatott a klikkesedés miatt esett szét. Ugyanerre jutottak azok a német szurkolók, aki hangosan kritizálták az Arsenal török származású (és magát még mindig annak érző) játékosát a szánalmas kiesés után, amire Özil nem éppen profihoz méltón reagált.
Egyszerűen hozzájuk vágta a csuklószorítóját. Szép történet – még aznap el kellett volna küldeni a valaha volt Nationalelftől.
A posztmodern német sportpolitika reklámfigurájának is tekinthető Joachim Löw természetesen megvédte Özilt (ez mint edzőtől egyáltalán nem kritizálható gesztus, de tudjuk, ez másról is szólt), azt mondta, hogy nem csak ő játszott rosszul. Kár őt elővenni. Állítása szerint Thomas Müller is azért nem kezdett, mert az első két meccsen felejthető volt (ami igaz), de utólag már ez is óriási hibának tűnik. Müller ugyanis sohasem volt a világ legképzettebb játékosa, sőt, már-már falábúnak tűnik, de hihetetlenül érzi a kaput, és képes megdögölni a pályán a német színekért. Amíg Özil nem először játszotta el a láthatatlan embert – amúgy a Realtól is a kiszámíthatatlansága miatt küldték el, Luka Modriccsal azért jobban jártak.
A német sajtó szerint egyébként az öltözőben éppen Müller mondta ki, hogy Öziléket ki kellett volna vágni a keretből rögtön azután, hogy Gündogannal együtt a török elnökkel pózoltak. Löw ezt nem tette, de nem is tehette meg, képzelhetjük, mit kapott volna a hazai sajtótól és a német elnöktől akkor, ha hirtelen elkezdi németesíteni a csapatot.
Főleg azok után, hogy Özil már 2010-ben jelképpé vált: Angela Merkel propagandaanyagként kezelt fényképet készíttetett magukról akkor, amikor a német válogatott 3–0-ra legyőzte Törökországot. Ugyanúgy felhasználta Özilt, ahogyan Erdogan.
Régen volt 2010. Négy évvel később a német válogatott megnyerte a világbajnokságot, és mindenki a multikulti Németország diadalát ünnepelte. Most meg akkora pofont kaptak, mint korábban sohasem. Ahogyan az sem fordulhatott volna elő talán egyetlen korábbi német csapattal sem, hogy a 80. percben 0–0-ra állnak a lelkes, de nem különösebb erős Dél-Korea ellen egy olyan meccsen, amelyet több góllal kellett volna hozniuk.
A kiesés fényében az is másként cseng, ami a vb előtt történt. Theo Zwanziger az Özil-ügy kirobbanása előtt először nyersen fogalmazott, irritációról beszélt, de aztán kénytelen volt meghajolni Merkel előtt. Özilnek és Gündogannak maradnia kellett, még akkor is, ha a német válogatott klikkesedni kezdett.
A német Bild, a brit Guardian, de még az amerikai ESPN is azt írja, hogy a „Bling-bling gang” áll a válogatott szétesése mögött. Ezt Özil, Sami Khedira, Jérôme Boateng és Julian Draxler alkotja, amely a bajor csoporttal (Manuel Neuer, Mats Hümmels, Thomas Müller és Toni Kroos) állt szemben.
Megmondom őszintén, fogalmam sincs mit jelent Özilék társaságának a neve, az viszont érdekes, hogy a Guardian szerint ugyanígy hívták Nagy-Britannia egyik legveszélyesebb, lebukott drogkereskedő bandáját. Nem túl hízelgő párhuzam.
A német szurkolók jelentős része elzavarná a tehetetlennek tűnő Löwöt a csapat éléről, de ha a politika dönt – márpedig bármilyen csudálatos demokrácia is van Németországban, néha mégis úgy működik, ahogyan a diktatúrák –, akkor biztos marad. Özillel együtt.
Vezető kép: MTI/EPA
Facebook
Twitter
YouTube
RSS