Hatalmas erővel csapott le szombatra virradó éjjel az országra a vihar. Pest vármegyében garázsokat, pincéket és alagsori lakásokat árasztott el a víz, az ország több pontján áll a tömegközlekedés. Csak a főváros körüli településekről százhatvan bejelentés érkezett az éjszaka során a katasztrófavédelemhez. Közben a Liszt Ferenc repülőtér tájékoztatása szerint is komoly fennakadásokat okozott a légiforgalomban a vihar. Az ítéletidő miatt a repülőtér forgalmát 1.45 és 6 óra között fel kellett függeszteni, mert a biztonságos fel- és leszállás az időjárás miatt ellehetetlenült. Ennek következtében négy érkező járat – a Wizz Air Lisszabonból és Korfuból, a British Airways Londonból, az Air France Párizsból érkező járata – éjszaka nem tudott leszállni Budapesten, és kitérő városokban, Debrecenben, Bécsben és Belgrádban szállt le. Vas vármegyében valóságos katasztrófaállapotot okozott a vihar: Csákánydoroszlóról több családot ki kellett menekíteni. A csepeli strandot olyan csapás érte, amely miatt átmenetileg bezárnak a nyári csúcsszezonban. A csepeli strandon is súlyos károkat okozott a vihar – tájékoztatta a lakókat Borbély Lénárd polgármester Facebook-oldalán. Közben szombaton délután az Országos Meteorológiai Szolgálat hevesebb zivatarok veszélye miatt másodfokú (narancs) riasztást adott ki az ország középső részére, Csongrád-Csanád, Bács-Kiskun, Jász-Nagykun-Szolnok és Pest vármegyék egyes járásaira, a Rába áradása pedig lakóházakat veszélyeztet. (Frissítjük cikkünket!)
Pest vármegyét is elérte szombaton kora hajnalban a délnyugat felől érkező kiterjedt zivataros rendszer, a tűzoltókhoz csak Budapestről másfél óra alatt több mint hatszázhatvan bejelentés érkezett, túlnyomórészt a pesti oldalról. A katasztrófavédelem tájékoztatása szerint a fővárosban pincékbe, garázsokba, alagsori lakásokba, aluljárókba befolyt víz kiszivattyúzásához, kidőlt fák és leszakadt ágak eltávolításához kértek segítséget az egységektől. A XI. kerületben, a Lapu utcában, az M1–M7-es aluljárójában felgyülemlett vízben elakadt egy személygépjármű, a X. kerületi Dreher Antal úton pedig négy személyautó és egy kisteherautó futott villamossínre a vízben. Sok helyről érkezett automatikus tűzjelző riasztás.
A Pest körüli településekről több mint százhatvan bejelentés futott be vízkárok és fakidőlések miatt, leginkább Szigetszentmiklósról, Gyálról, Nagytarcsáról, Kistarcsáról, Csömörről, Kerepesről és Gödöllőről. Szigetszentmiklóson jelentős a vízkár: garázsokba, házakba, pincékbe ömlik a felgyülemlett esővíz; a Losonczi utcában és a Csepeli úton kidőlt fák miatt riasztották a tűzoltókat, míg a Rekettye utcában egy árokba borult személyautót kellett kivontatniuk a tűzoltóknak. Gödöllőn a 3-as főút Szabadság úti szakaszán fák dőltek az úttestre, míg a Tisza utcában fenyőfa dőlt egy családi házra, és beszakította a tetőt.
Sok munkát ad a vihar a tűzoltóknak Fejér és Tolna vármegyében is, az esetek többségében kidőlt fákat kell eltávolítaniuk az utakról. Dombóváron az árokba hajtott egy személyautó a heves eső miatt, a város hivatásos tűzoltói szabadították ki a járművet. A Katona József utcában villanyvezetékre dőlt egy fa, leszakította a villanyvezetékeket is. A Madách utcában kerítésre dőlt fenyőfát kellett eltávolítani. Fakidőlések miatt kértek segítséget Regöly, Simontornya, Rétszilas, Cece, Sáregres, Döbrököz és Szabadegyháza településről is. Nagylókon, a Belátó utcában beszakadt egy ház teteje, és ledőlt a kémény, több utcában pedig villanyoszlop, illetve fák dőltek ki. A Sárosdot és Hantost összekötő utat le kellett zárni, mert eltorlaszolta egy fa. Velence és Pusztaszabolcs között szintén több fa kidőlt az útra. Pusztaszabolcson, a Mátyás király utcában egy ház tetejét is megrongálta a vihar.
Komoly fennakadások voltak a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren
Az ítéletidő miatt a repülőtér forgalmát 1.45 és 6 óra között fel kellett függeszteni, mert a biztonságos fel- és leszállás az időjárás miatt ellehetetlenült. Ennek következtében négy érkező járat – a Wizz Air Lisszabonból és Korfuból, a British Airways Londonból, az Air France Párizsból érkező járata – éjszaka nem tudott leszállni Budapesten, és kitérő városokban, Debrecenben, Bécsben és Belgrádban szállt le. A kora reggel induló járatok többsége késésekkel ugyan, de el tudott indulni. Jlenleg egyes Ryanair-járatok esetében várható több órás késés, mert a légitársaság két, éjszaka Budapesten parkoló gépe megsérült.
A repülőtér reggel 6 óra óta biztonságosan üzemel, ugyanakkor jelenleg csak az 1. futópályán zajlik a forgalom, mert a 2. futópályát még jelenleg is takarítják a vihar által ráhordott szennyeződésektől és sártól, illetve javítják a megrongálódott fénytechnikai berendezéseket. A 2. pálya nyitása a délelőtt folyamán várható. A terminálépületekben több helyen is beázások keletkeztek, ezeket folyamatosan javítják a repülőtér munkatársai. Felhívták a figyelmet arra, hogy a javítási munkálatok a forgalmat nem akadályozzák. A Budapest Airport arra kéri az utasokat, hogy folyamatosan tájékozódjanak járataikról a www.bud.hu oldalon.
Több mint kétezer bejelentés érkezett a katasztrófavédelemhez viharkárokról
A pénteki vihart egy még erősebb követte szombat hajnalban, azóta már több mint kétezer bejelentés érkezett a katasztrófavédelemhez az okozott károk miatt – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője szombat reggel. Mukics Dániel alezredes tájékoztatása szerint a pénteki vihar miatt 182 beavatkozásra volt szükség. Péntek reggel Vas vármegyét és Budapestet, délután pedig Hajdú-Bihar vármegyét érintette leginkább a vihar. Vas vármegyében Jákon, Szakonyfaluban és Szentgotthárdon homokzsákokkal kellett védekezni a villámárvizek ellen.
A nap folyamán Budapesten 38, Hajdú-Bihar vármegyében pedig 72 tűzoltói beavatkozásra volt szükség – utakra, házakra, autókra dőlt fák, vízzel teli pincék miatt –, leginkább Debrecenben és Püspökladányban. Debrecenben hét, Püspökladányban pedig öt autóra dőlt fa. A kidőlt fák vagy a szél miatt öt épületben keletkeztek károk. A Debreceni Egyetem Klinikai Központja egyik épületének alagsorába is befolyt az esővíz, valamint a Déri Múzeum pincéjét is elárasztotta a csapadék, amelyet a tűzoltóknak kellett kiszivattyúzniuk. A pénteki vihar miatt Debrecenben 54 beavatkozás még szombaton is folyamatban van. A szombati vihar miatt Budapestről eddig 1700, Pest vármegyéből csaknem 400 bejelentés érkezett a katasztrófavédelemhez – emelte ki a szóvivő. A legtöbb esetben víz alá került pincékhez, alagsorokhoz, mélygarázsokhoz hívják a tűzoltókat. Emellett az erős szél faágakat tört le, fákat döntött ki, amelyek utakra, házakra, kerítésekre, elektromos vezetékekre dőltek.
Vas vármegyében egész családokat kellett kimenekíteni a vihar elől
A Vas vármegyei hírportál felvételei szombaton reggel a csákánydoroszlói Dózsa-ligetben és környékén készültek. A helybeliek azt mondják, ekkora vizet még sosem láttak. Magyarlakon egész éjjel folyamatosan készültek a homokzsákok, közel négyezer darabot helyeztek el, hogy a lakóingatlanokat megvédjék. Számos önkéntes és hivatásos tűzoltó érkezett segíteni, a helyiek mellett Kondorfa, Horvátzsidány, Kőszegszerdahely önkéntes tűzoltói és polgárőrei, valamint Szentgotthárd és Körmend hivatásos állománya is részt vett a munkában. A Rába tetőzését Szentgotthárdon este hét órára várják, 505 centiméterrel, amely meghaladja az eddigi legmagasabb, 491 centiméteres vízállást.
Olvasónk videója a 11-es úton tapasztalható vihar utáni helyzetről ide kattintva tekinthető meg.
Bezár a csepeli strand is, több százmilliós a kár
Súlyos károkat okozott Budapesten is az éjszaka tomboló brutális vihar. A csepeli strandot olyan csapás érte, ami miatt átmenetileg bezárnak a nyári csúcsszezonban. A csepeli strandon is súlyos károkat okozott a vihar – tájékoztatta a lakókat Borbély Lénárd polgármester Facebook-oldalán. Azt írta, hogy a szél fákat csavart ki, több ezek közül olyannyira megdőlt, hogy már épületeket veszélyeztet. A polgármester szombaton, a vihar elvonultát követően egyeztetett a strand vezetőségével, és súlyos döntést hoztak: amíg tartanak a helyreállítási munkák, a fürdőzők biztonsága érdekében zárva tartják a strandot. Az újranyitásról értesítik majd a lakókat. Borbély Lénárd hozzátette, hogy nemcsak a strand érintett a viharkárokban, a vihar máshol is okozott problémákat, ezért most a helyi tűzoltósággal és a Városgazdával karöltve a kerület teljes területén zajlik a kármentés.
Pusztító vihar közelít az ország középső része felé
Az éjszakai viharok után úgy tűnik, hogy további kiadós esőre lehet számítani. A Kiderül előrejelzése szerint a Dunántúlon napközben már jellemzően eső várható, ez a csapadékzóna napközben lassan kelet felé terjeszkedik. Az ország keleti felén délelőtt némileg csökken a csapadék, de délutántól ismét egyre többfelé valószínű záporok, zivatarok kialakulása. A zivatarokat nagyobb területen felhőszakadás, néhol jégeső is kísérheti. Az északias szél időnként megélénkül, helyenként meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 35 fok között valószínű, kelet, délkelet felé haladva számíthatunk a magasabb értékekre. Késő estére 17 és 26 fok közé csökken a hőmérséklet. Az Országos Meteorológiai Szolgálat oldalán az látható, hogy az ország nagy részére riasztást adtak ki. Felhívták a figyelmet arra, hogy
legnagyobb eséllyel az ország középső tájain, valamint az Északi-középhegység térségében komolyabb felhőszakadás, valamint domborzattól függően villámárvíz is kialakulhat a délutáni, valamint az éjszakai órákban. Lehetnek olyan területek, ahol a havi országos átlagos, 60 milliméteres csapadékmennyiségnél is több hullhat 24 óra alatt.
Jelezték: a Dél-Alföldön és az ország középső vidékein a nap második felében a legmagasabb szintű, piros riasztási fokozatnak megfelelő heves zivatarok is előfordulhatnak. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője, Mukics Dániel azt javasolja, hogy
ahol a heves zivatarok miatt van érvényben riasztás, a kerti bútorokat, szerszámokat, kisebb cserepes növényeket vigyék fedett helyre, és ne parkoljanak fák alá. Ha valakit autóvezetés közben ér el a vihar, lassítson, vagy lehetőség szerint álljon meg, amíg a heves zivatar elvonul.
Azt kérik, ha valaki bajba jutott embert, vagy leszakadt vezetéket lát, jelezze a 112-es segélyhívón.
Lakóházakat veszélyeztetett a Rába áradása Csákánydoroszlón
A Vas vármegyei Csákánydoroszlón, a Dózsa-ligetben hat árterületen épült lakóházat veszélyeztet az elmúlt napok intenzív esőzései miatt megáradt Rába folyó, a lakóknak átmenetileg el kellett hagyniuk otthonaikat. Gasztonyban pedig a belvíz vett körbe öt ingatlant, amelyeket homokzsákokkal védenek – közölte honlapján a Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szombaton.
A tájékoztatás szerint pénteken több esetben riasztották a tűzoltókat patakokon kialakult villámárvizek miatt, Szombathelyen, Kenézen, Vasváron, valamint több Körmend és Szentgotthárd környéki településen pedig az utcáról és a mezőgazdasági területekről a házak udvarába, garázsokba és pincékbe beáramló esővíz okozott gondot. Azt írták, Magyarnádalján a Csencsi-patak vízszintjének növekedése miatt a közeli házak kerültek veszélybe, Szentgotthárdon pedig több lakóingatlan pincéjében 20–30, helyenként 40 centiméteren gyülemlett fel az esővíz, amit kiszivattyúztak.
Hozzátették: Felsőszölnökön árkokban és garázsban jelentett problémát az összegyűlt csapadékvíz, Körmenden egy családi házat kellett megvédeni a vízbetöréstől. Felsorolásuk szerint Szentgotthárdon a Rába hétvégi házakat vett körbe, itt egy lakót a tűzoltók kishajó segítségével vittek ki a szárazföldre. Hozzáfűzték, hogy Körmenden és Szentgotthárdon összesen több mint kétezer homokzsákot használtak fel a lakóingatlanok megvédéséhez. A katasztrófavédelem beszámolója szerint a Rába áradása miatt több őrségi bekötőutat is le kellett zárni. A térségben közlekedőket arra kérik, hogy mielőtt útnak indulnak, tájékozódjanak.
A Nyugat-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság tájékoztatása szerint a Rába vízszintje szombat hajnalban 476 centiméteres vízállásnál tetőzött. Körmendnél reggel 387 centimétert mértek, a tetőzést itt 500–510 centimétert meghaladó vízállással vasárnap reggelre várják, ami miatt a szakemberek szerint a legmagasabb harmadfokú árvízvédelmi készültség elrendelésére lesz szükség a folyószakaszon. A vízügyi igazgatóság tájékoztatása szerint árvíz miatt teljes szélességében lezárták a Kemenestaródfa–Vasalja, Pinkamindszent–Nagysároslak (Ausztria), Pinkamindszent–Strém (Ausztria), Rátót–Rábagyarmat, Vasszentmihály–Csörötnek bekötőutat, a Magyarszombatfa–Csákánydoroszló, Csákánydoroszló–Nádas közötti alsórendű utakat, valamint a felsőmaráci és a szakonyfalvi bekötőutat is.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Komka Péter
Facebook
Twitter
YouTube
RSS