Amerikában a Trump-fóbia a tetőfokára hágott, lemondatása mostanra a mindennapos szóbeszéd alapja, minden eszközzel meg akarják akadályozni, hogy kitöltse mandátumát. Abba azonban nem gondolnak bele, hogy a tervezett puccs abszolút illegitim lenne, nem kivitelezhető, de még csak haszna sem származna belőle senkinek. Mike Pence, az USA alelnöke ugyanis liberális szemszögből sokkal rosszabb lenne, mint Trump, és ezt a kormánybuktatók is nagyon jól tudják. Az egy dolog, hogy sokkal konzervatívabb, mint Donald Trump, Pence egy kőkeményen vallásos politikus, aki olyan “elavult” dolgokban hisz, mint a heteroszexuálisok házassága, valamint, hogy mindenki a születési nemének megfelelő mosdóba menjen. Sorra vettük hát, milyen változások következnének be abban az esetben, hogyha Trumpot leváltanák az elnöki székből.
Baloldalon Pence-t vallási fundamentalistának tartják, aki alig várja Amerika teljes átformálását, míg Trumpról még csak azt sem lehet elmondani, hogy megpróbálná elhallgattatni politikai ellenfeleit, ezt pedig Pence-től is hiába várnák. Ahogy amúgy azt sem, hogy bármi másban máshogy fog cselekedni, mint a jelenlegi elnök, hiszen Pence mostani főnökéhez hasonlóan nem hisz a globális felmelegedésben. Esetleg talán annyi különbség lenne, hogy Pence nem a Twittert használná fő kommunikációs csatornaként, valamint gazdasági kérdésekben sem egyezik gondolkodásuk.
Sok dolgot el lehet mondani Donald Trumpról, de azt nem, hogy nem ért a pénzhez, így munkahelyteremtésben, a gazdaság élénkítésében még akkor is számíthat rá az ország, ha semmi másban nem akarják elismerni érdemeit. Azt természetesen senki nem gondolhatja, hogy Trump direkt akarná csődbe vinni az országot, nagy valószínűséggel mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy letegyen valamit az asztalra, és hol máshol tehetné ezt meg, mint azon a területen, amiben a leginkább jártas. Vele szemben Pence nincs otthon az üzleti világban, cserébe hisz a szabadkereskedelmi megállapodásokban, így esze ágában sincs azokat újratárgyalni, ami nem biztos, hogy jó az USA-nak. Ezen kívül a jelenlegi alelnök az úgynevezett trickle-down gazdaságpolitika híve, amelynek tulajdonképpen az a lényege, hogy a nagyobb multik, vállalkozások támogatásával, a társadalom versenyképes egységeinek többletjövedelméből valamennyi az alacsonyabb rétegekhez is „lecsöpögjön”, ez pedig szembemegy azzal, amit Trump ígért a választóknak, akik valószínűleg csalódottak lennének, ha ez érvényesülne.
Pence pont az a fajta republikánus, aki miatt Trump nyerni tudott. Ő tulajdonképpen olyan politikus, akit Trump szimbolikusan kifigurázott a választási kampánya során, ez pedig meg is nyerte neki a választókat. Az embereknek éppen az volt benne szimpatikus, hogy levetkőzte azokat a tulajdonságokat, amelyek egy tipikus republikánus politikust jellemeztek, pontosan ezért az eltávolítását sokan élnék meg személyes kudarcként, de ez persze csak találgatás. Nem mutatna túl jól, ha úgy üldöznének el egy demokratikusan megválasztott elnököt, hogy annak semmilyen bizonyítható, nemzetbiztonságra nézve veszélyes alapja nincsen. Azonban jelen pillanatban ez a helyzet, találgatások vannak bőven, valódi ügy viszont nincs. Arra is nyugodtan mérget vehetünk, hogy Trump a szociális média népszerűségét, a Tweetjeit és az üzleti kapcsolatait arra használná fel, hogy tönkretegye és a lehető legnagyobb mértékben ellehetetlenítse az esetleges Pence-féle vezetést, amiért pedig nem vethetjük meg, hiszen vele politikai ellenfelei és a média a nulladik nap óta pontosan ugyanezt teszi.
Akárhogy is alakulna a tényleges kimenetele egy leváltásnak, az biztos, hogy csak nagyobb feszültséget szülne a liberálisok és a konzervatívok, valamint a republikánusok közt is.
Fotó: National Review
Facebook
Twitter
YouTube
RSS