Tovább forrnak az indulatok a budapesti agglomeráció egyik gyöngyszemének számító Pilisborosjenőn. A konfliktus a helyi lakosság és egy ingatlanfejlesztő, illetve az őt mindenben segítő és támogató polgármester között alakult ki, mivel olyan megalomán lakópark beruházások kezdődtek a belterületbe vont külterületeken, amelyek ha befejeződnek, Pilisborosjenő mai lakossága megháromszorozódik. A polgármester, Küller János szerint – aki először szólalt meg az ügyben és válaszolt kérdéseinkre – mindez teljesen normális, azaz a jövő, a fejlődés útja. Azt mondja, hogy a betelepülők adójából majd pénze lesz a falunak, amiből épülhet, szépülhet a település. Ezért feleslegesen aggódnak azok, akik úgy látják, Pilisborosjenő jelenlegi infrastruktúrája a meglévő lakosság normális életkörülményeihez sem kielégítő. Sem az úthálózat, sem az intézmények, hisz még egy rendes játszótér vagy orvosi rendelő sincs a településen.
A kérdés leegyszerűsítve az, mi a fejlődés, és hol vannak a határok. Kinek jó, ha elő-Budapestté változtatnak a zöldfelületek felszámolásával és beépítésével egy ma még élhető, falusias kistelepülést? Ahogy Pilisborosjenő neves lakója, Hirtling István színművész korábban nagyon találóan megfogalmazta: Vajon ki húz hasznot a Pilis ékköve “ketreces adófizető tartó” teleppé változtatásából?
A ModernDorf és a Malomdűlő csak a két legnagyobb lakópark ugyanannak a vállalkozónak, illetve vállalkozói körnek az érdekeltségében, amelyik kivitelezése már meg is kezdődött, és amelyekbe már előzetesen lehet “házat”, illetve inkább lakrészt vásárolni. A ModernDorf két futballpályányi területre a tervek szerint 74 házat fognak felhúzni. A modern lakóparkot, lakásvásárlási lehetőséggel egész oldalas hirdetésben kínálják az önkormányzat által kiadott helyi újságban. Érdekesség, hogy még érdeklődni is a polgármesteri hivatalban lehet. Ugyanakkor a polgármester azt mondja, magánberuházásról van szó, amiről ő mit sem tud, és köze sincs hozzá. Ezt azoknak a lakosoknak is leszögezte, akik számon kérték a közmeghallgatáson.
Részlet az április 20-i közmeghallgatásból, ahol a településvezető pökhendien kiosztja az értetlenkedő lakosokat:
(A felvételt az ellenálló lakosokból szerveződött 2097 Egyesület készítette)
A vita akkor parázslott fel újfent a pilisborosjenőiek és a településvezető, illetve a beruházó vállalkozó között, amikor elkezdődtek a földmunkák, és a fejlesztő rányitott a Pilisborosjenőre bevezető útra, a Magyar Közút tudta és engedélye nélkül, ami miatt eljárás is indult. Ráadásul olyan földtulajdonos is van, akinek szomszédosak a földjeit önkényesen használják a munkagépek, azon naponta többször áthajtva.
Az ingatlanfejlesztőt segítik
Érdekes párhuzam, hogy miközben az ingatlanfejlesztő lakóparképítését döntéseivel és rendeletekkel is segíti az önkormányzat, addig a helyi svábokat, akik kárpótlásként kapott területeiken saját pénzükből már a közműveket is kiépítették, ott gátolja, ahol lehet a polgármester és a mögötte álló egy fős testületi többség. Ők a mai napig nem tudják befejezni a gyermekeiknek elkezdett házakat, sőt közöttük sokan még a családi otthonteremtési kedvezménnyel (csok) sem tudnak élni az önkormányzattal fennálló harcok miatt.
A meseszép Egervölgyet is beépíthetik?
Jelenleg tehát vezet az ingatlanfejlesztő “csapata”, hiszen a lakóparkos beépítés érdekében a helyi építési szabályzatot is megváltoztatták. Az új rendelet szerint majdnem hogy szabadon lehet pusztítani a zöldet és gomba módra nőhetnek a lakóházak. A közelmúltban már a az Egri csillagok című film forgatási helyszíne, az Egervölgy is veszélybe került. Vagy itt is lakópark épül, vagy fizetheti a százmilliós kártérítést a falu. Na de erről az ötletről legalább népszavazást terveznek: Egervölgyet is beépíthetővé tegyék vagy fizessenek. De miből? A kérdés kvázi zsarolásnak is tekinthető.
A polgármestert arról is faggattuk, ha már úgyis népszavazás lesz, miért nem kérdezik meg az összes ingatlanfejlesztésről a pilisborosjenőieket, hadd derüljön ki, mit gondolnak a falu lakosságának megháromszorozásáról. De Küller János szerint a kérdés már nem releváns, azaz a vitát ő letudta a helyi lakosokkal… Szerinte úgyis csak az egy éve beköltözöttek lázadnak, az őslakosság elfogadta, hogy aki az agglomerációban él, annak ez a sorsa és megszokta, hogy négyzetméterről négyzetméterre fogy a zöld, no meg az élettér…
Videóriportunk következő részében a lakosság véleményét ismerhetik meg, akik harcolnak a természetes környezetért!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS