Évente belső értékeléssel ellenőrizné a pedagógusok munkáját a kormány egy belügyi tervezet szerint, amely a Népszava birtokába jutott. A dokumentum szerint Pintér Sándor minisztériuma szempontrendszert dolgozott ki, hogy milyen területeken mit várnának el a tanároktól, akik pedig évente a legjobban teljesítenek, azok pénzbeli juttatásokban is részesülnének. A szempontrendszerben megfogalmazott elvárások között olyan pontok szerepelnek, mint pedagógiai szakmai minőség, szülőkkel való kommunikáció vagy tehetséggondozás.
Rendszerszintű, éves belső teljesítményértékelés bevezetését tervezi a kormány az oktatási-nevelési intézményekben, amellyel a pedagógusok és az intézményvezetők munkateljesítményét vizsgálnák – írja a Népszava egy belső belügyi dokumentumra hivatkozva, amely állításuk szerint a birtokukba került. A lap megjegyzi, hogy jelenleg a pedagógusok munkáját főként külső értékelésekkel (az Oktatási Hivatal által szervezett minősítési eljárással, valamint pedagógiai szakmai ellenőrzéssel, vagyis tanfelügyelettel) ellenőrzik. Ezen változtatna a Belügyminisztérium hogy nagyobb hangsúlyt kaphasson a belső ellenőrzés, amit a pedagógusok esetében az intézményvezetők, az igazgatóknál pedig a fenntartók végezhetnek el. A cél a pedagógusok ösztönzése a “minőségi munkavégzésre”.
A belügyi tervezet egy szempontrendszert is összeállított az elvárásokról. Ezek között szerepel a minőségi pedagógiai munka, a tehetséggondozás, a szülőkkel való kommunikáció, a munkafegyelem, a motiváció, elkötelezettség, és etikus magatartás. Kifejtik, hogy a minőségi pedagógiai munka és eredményesség alatt értik például a tanulók tanulmányi versenyeken való indítását, szellemi és testi fejlődést szolgáló külső programok szervezését az osztályoknak. Elvárás lenne az is, hogy “legalább öt, a magyar nemzeti kulturális hagyományokhoz kapcsolódó” eseményen is részt vegyenek a gyerekek. De elvárnák tőlük azt is – igaz, csak példaként említve –, hogy tanulóik szövegértési eredménye legalább öt százalékkal javuljon a méréseken, vagy hogy az igazolatlan hiányzások, késések mennyisége az előző évhez képest hat százalékkal csökkenjen.
A munkaanyag szerint az éves értékelés eredménye a pedagógusok illetményén is meglátszana: míg a legjobbak jutalmat, a legrosszabbul teljesítők illetménylevonást is kaphatnának.
Fotó: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS