Hamarosan bezárják a józsefvárosi piacot – jelentette be Kocsis Máté polgármester. Sokan pezsgőt bontottak, mások tiltakoztak, attól félve, hogy a jövőben nem tudnak olcsó ruhákhoz jutni. A holnap utcára kerülő Heti Válaszból kiderül: egyiküknek sincs igazuk.
A józsefvárosi piacot sokan a bűn melegágyának tartják, de vannak, akik úgy vélik: a piac fontos közfeladatot lát el, mondván, a legszegényebbek csak itt tudnak ruhát, játékot, műanyag izéket venni. Ha terepszemlét tartunk, kiderül, hogy a bezárással kapcsolatban mind a remények, mind a félelmek alaptalanok: a távol-keleti gagyi Mekkájának tartott területnek csak egy részén jelennek meg hamarosan a buldózerek.
Az, amit a köznyelv „józsefvárosi piacnak” nevez, két részből áll. A Kőbányai út és a vasúti vágányok közti sávban, négy hektáron működik maga a – Négy Tigrisnek nevezett – piac. Az itteni rothadó sátorváros helyére kerülnek a tervek szerint a foci-, streetball- és strandröplabdapályák, mászófalak, kültéri fitneszgépek, később szociális bérlakások. Az út másik oldalán azonban ott van az egykori Ganz-MÁVAG ipartelepe, melynek jelentős részét mára szintén birtokba vették a távol-keleti kereskedők. E terület háromszor nagyobb a II. kerületi Ganz-telkeknél, amelyekre ráfért a Mammut bevásárlóközpont, valamint a Millenáris Park – van tehát hely a kiköltöztetett 400-500 árusnak. E rész felszámolása fel sem merült, már csak azért sem, mert bármiféle változtatás gyakorlatilag lehetetlen: a terület több mint 150 tulajdonos osztatlan közös tulajdonában áll, akiknek háromnegyede külföldi.
Amikor a 2000-es évek elejétől felmerült a „kínai” piac bezárása, mindig akadt politikus, aki tiltakozott. Mondván: a szegényebbek innen szerzik be fogyasztási cikkeiket, s ha plázákba kényszerítenék őket, ellehetetlenülnek. A várható elégedetlenség miatt Kocsis Máté is bejelentette, hogy a kitelepített árusoknak az önkormányzat máshol kedvezményes feltételekkel biztosít üzlethelyiséget. Az aggodalmak azonban jórészt feleslegesek, mert arra a tévhitre épülnek, hogy a józsefvárosi alapvetően kiskereskedelmi jellegű. A Kőbányai út azonban különleges hely: itt alapvetően nagykereskedelem folyik. A bódék, pavilonok, asztalok arra szolgálnak, hogy a vevők – például belvárosi butikok árubeszerzői – a mintadarabok alapján kiválasszák a megrendelendő árut. Megmondják, hogy ebből a fajta pólóból száz, abból kétszáz, amabból ötven kell, és megalkusznak az árban.
A Négy Tigris tulajdonosi köre mindig is kapcsolatban állt nehézfiúkkal. A néhai Szetlik Ferenc Komondor Kft.-je által birtokolt piac őrző-védő feladatait anno – a később maffiavádakkal elítélt – Tasnádi Péter, illetve Láposi Lőrinc nyugalmazott nyomozó cége végezte. A Komondor Kft.-t Szetlik halála óta özvegye, Pápa Marianne – utóbb a néhai Kovács József operetténekes élettársa -, Magyarország egyik leggazdagabb üzletasszonya irányítja.
Több médium szerint szoros kapcsolat állt fenn Pápa Marianne és Portik Tamás, a nemrég őrizetbe vett egykori Energol-vezető között. Kocsis Máté – aki a Nemzetbiztonsági Bizottság tagjaként is jól informált lehet – így nyilatkozott a Figyelőnek: „Azt is tudom, hogy [Pápa] Portik Tamás élettársa, Portikot mellőle vitték el a rendőrök.”
További részletek a Heti Válasz július 4-i számában.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS