Véget ért az orosz és az amerikai elnök történelmi találkozója. A megbeszélést követő sajtótájékoztató még zajlik, egyelőre annyi biztosan tudható, hogy Putyin és Biden megegyeztek abban, hogy nagyköveteik visszatérhetnek állomáshelyükre. A megbeszélésen szóba került még az ukrajnai rendezés kérdése is. Az orosz elnöktől a legtöbb újságíró Biden áprilisi kijelentése kapcsán és a Navalnij-ügyben érdeklődtek.
A megbeszélést követő sajtótájékoztatón Vlagyimir Putyin elmondta, hogy a két külügyminisztérium széleskörű tárgyalásokat indít. A felek megállapodtak, hogy konzultációkat kezdenek a kiberbiztonságról is. Putyin a tárgyalásokat konstruktívnak nevezte, amelyeken nem volt ellenséges a hangulat. Közölte, hogy a felek igyekeztek megérteni egymás álláspontját. Putyin szerint Biden egyetértett azzal, hogy az ukrajnai rendezés alapját csakis a minszki megállapodások képezhetik. Azt mondta, hogy az ukrán NATO-tagság kérdéséről csak érintőlegesen esett szó.
Joe Biden még április 13-án gyilkosnak nevezte Vlagyimir Putyint, az orosz államfő ezt követően vetette fel a személyes találkozó lehetőségét. Az amerikai elnök a Yandex.ru erre vonatkozó kérdésére még a találkozó előtt úgy reagált, hogy “őszintén beszélt” az interjúban. Putyin a találkozót követően újságírói kérdésre azt válaszolta: kielégítette az a magyarázat, amelyet amerikai hivatali partnere telefonon adott az őt illető durva kijelentéseire, hozzátette azonban, hogy az Egyesült Államok minden nap megöl valakit, és egy csapással százakat ölt meg Afganisztánban.
A Navalnij-ügy kapcsán Putyin kijelentette, hogy szerinte az ellenzéki politikus – akit csak “kétszer elítélt személyként” és “állampolgárként” emlegetett – szándékosan sértette meg a törvényt azzal, hogy a felfüggesztett börtönbüntetése alatt nem jelentkezett a rendőrségi ellenőrzésen, és tudatosan tért haza külföldről úgy, hogy tudta: körözést adtak ki ellene. Elmondta, hogy Navalnij ügye Biden kezdeményezésére kerül szóba a csúcson. A “külföldi ügynöknek” minősített szervezetekkel kapcsolatban rámutatott, hogy Oroszországot az Egyesült Államokban hivatalosan ellenségnek minősítették, ezért Moszkva is így ítéli meg az amerikaiak által támogatott orosz politikai szervezeteket.
A nukleáris fegyverkezésre vonatkozó kérdésekben egyetértés volt a felek között. A hadászati stabilitásról kiadott közös közleményben mindkét államfő leszögezte, hogy a nukleáris háborúnak nincsenek győztesei.
Ma megerősítjük elkötelezettségünket azon elv mellett, hogy a nukleáris háborúnak nem lehetnek győztesei, és ilyen háborút soha nem szabad kirobbantani
– hangsúlyozta a Kreml sajtószolgálata által ismertetett kommüniké. A közlemény szerint a két ország nukleáris fegyverzetellenőrzés iránti elkötelezettségének bizonyítéka a hadászati támadófegyverek korlátozásáról megkötött Új START-szerződés közelmúltbeli meghosszabbítása.
E célok elérése érdekében Oroszország és az Egyesült Államok hamarosan átfogó kétoldalú párbeszédet indít a stratégiai stabilitásról, amely érdemi és erőteljes lesz
– fogalmaztak a dokumentumban. Biden ennek ellenére “kemény válasszal” fenyegette Putyint minden, Washington vagy szövetségesei alapvető érdekei ellen irányuló lépés esetén, és ismét kijelentette, hogy Ukrajna országa minden támogatását élvezi. A kibertámadásokkal kapcsolatban azonban már nem volt ennyire határozott az amerikai elnök. Egy tizenhat kritikus létesítményt tartalmazó listát adott át az orosz vezetőnek, amelyek az energiaszektortól a vízellátásig terjedtek. A listán szereplő intézmények sérthetetlenségében állapodott meg a két vezető.
Forrás: MTI, Yandex; Fotó: MTI/AP/Szputnyik/Mihail Mecel
Facebook
Twitter
YouTube
RSS