Az államnak minden segítséget meg kell adni a családoknak, hogy kisgyermekek közelébe ne kerülhessen olyan személy, aki korábban elkövetett szexuális bűncselekményt fiatalkorúak ellen – erről Rétvári Bence beszélt pénteki sajtótájékoztatóján. Az államtitkár kiemelte: a gyermekvédelmi törvény keretében elfogadott pedofil-nyilvántartás idáig több ezer esetben segített a családoknak. A bűnüldöző hatóságok 2023-ban 352 esetben indítottak új eljárást gyermekekkel kapcsolatos szexuális visszaélések kapcsán. Rétvári Bence beszélt továbbá a pedagógusok béremeléséről is. Elmondta: annak ellenére, hogy a kormány minden feltételt teljesített az EU-s pénzek kapcsán, Brüsszel folyamatosan további kifogásokat talál ki. Hozzátette: visszamenőlegesen járni fog a tanároknak a béremelés. A miniszterhelyettes beszélt a magyar–ukrán határ helyzetéről is: mint elmondta, sok uniós ország számol azzal, hogy az Ukrajnába küldött hatalmas mennyiségű fegyvernek egy része illegális úton visszaáramolhat Európába. Részletek a videóban.
Nekünk a gyermekek és a családok biztonsága elsődlegesen fontos
– jelentette ki Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára a pedofilok nyilvántartásáról tartott sajtótájékoztatón. Emlékeztetett: a gyermekvédelmi törvény keretében jött létre egy pedofil-nyilvántartás. Hangsúlyozta: igyekeznek segítséget adni minden szülőnek, aki úgy érzi, hogy a gyermeke veszélyben van, mert korábban pedofil-bűncselekmény miatt elítélt személlyel került kapcsolatba. Ezen kívül beszélt arról is, hogy minden pedofíliával összefüggő bejelentést megvizsgálnak a bűnüldöző hatóságok. Idén 352 esetben indult új eljárás gyermekeket érintő szexuális bűncselekmény kapcsán, amelyek között található gyermekpornográfia, kerítés, prostitúció elősegítése, szexuális erőszak, szexuális kényszerítés és szexuális visszaélés is. Kiemelte:
a rendőrség minden esetet kivizsgál, mert számukra is fontos a családok biztonságának őrzése.
Úgy fogalmazott: a kiskorúak jóval védtelenebbek és naivabbak, mint egy felnőtt ember, ezért válnak könnyebben áldozatokká.
A rendszerváltás utáni időszak legnagyobb pedagógus béremelésre készül a kormány
Rétvári Bence beszélt továbbá a tanárok helyzetéről is. Elmondta, hogy 25 hónap alatt 75%-kal fogják emelni a pedagógusok bérét. Hozzátette, hogy bár a kormány az EU összes feltételét teljesítette az uniós pénzek folyósítása kapcsán, Brüsszel további kifogásokat emelt. Kiemelte, hogy amint megérkeznek az EU-s pénzek, akkor a pedagógusoknak visszamenőlegesen járni fog a béremelés.
A kormány azt vállalta a magyar pedagógusok felé, hogy január 1-jétől fog 21%-al fog emelkedni a fizetésük. A magyar költségvetés ennek a felét vállalja, és amint megérkezik a Magyarországnak járó forrás, akkor mi ezt visszamenőlegesen nekik kifizetjük
– fogalmazott. Aláhúzta, hogy a pedagógusok rosszul nem járhatnak, mert pénzt már nem veszíthetnek. A miniszterhelyettes beszélt a teljesítményarányos bérezésről is. Úgy fogalmazott: egy tanárnak legyen magasabb a fizetése, ha nem 22, hanem 26 órát tart, amennyiben többet foglalkozik hátrányos helyzetű diákokkal, vagy aktívabb tehetséggondozásban, iskolán kívüli programok szervezésében. Úgy fogalmazott: konszenzus van abban, hogy az eddigi végzettség és életkor alapú bérezést váltsa fel a teljesítményarányos bérezés. Aki többet dolgozik, az sokkal többet tud keresni. Kiemelte: ez több százezer forintos különbséget jelenthet azok számára, akik többet vállalnak.
Az Ukrajnába küldött fegyvereknek egy része illegális úton visszaáramolhat Európába
Rétvári Bence beszélt az illegális migrációról és az ukrajnai fegyverszállításokról is. Úgy fogalmazott:
a legtöbb uniós állam azzal a veszéllyel számol, hogy előbb-utóbb az Ukrajnába küldött hatalmas mennyiségű fegyver egy része illegális úton visszakerülhet Európába.
Hozzátette: nem szabad hagyni, hogy az embercsempészeknek a háború egy új lehetőséget teremtsen. Ezért hozta meg Lengyelország és Szlovákia után Magyarország is azt a döntést, hogy azok jöhetnek át a magyar–ukrán határszakaszon, akik ukrán állampolgárok és a háború elől menekülnek, azok, akik a háború előtt érkeztek Ukrajnába, valamint azok, akik érvényes schengeni vízummal rendelkeznek. A miniszterhelyettes elmondta, hogy az embercsempészek így már nem tudnak a magyar–ukrán határon átkelve átjönni Magyarországra.
Vezető kép: MTI/Máthé Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS