A fake news kifejezést Donald Trump amerikai elnök vezette be, ami lényegében a mainstream, vagy liberális média félretájékoztatását, csúsztatásait, illetve sok esetben hazugságait fejezi ki. Ez ma már világméretű iparággá fejlődött, és két fő szála van. Az egyik, a központi, a New Yorkban megálmodott hazugságok lefordítása és szolgai módon történő leközlése. A másik a saját, adott szerkesztőség által kifejlesztett fake news. Úgy látszik, ezért prémium járhat Budapesten, mert a magyarországi liberális médiaműhelyek folyamatosan ontják magukból ezeket az elképesztő hülyeségeket – most éppen a román bérekről.
A szorgos és kreatív munkának meg is van az eredménye, aminek révén sikerült elárasztani a hazai újságokat „romános hírekkel”. Kezdődött azzal, hogy valakik kitalálták, hogy magyar orvosok a keleti szomszédunkhoz mennek dolgozni, mert ott jobb a fizetés. Meg mennek velük az ápolók, műtősök, sőt, Angliából hazajönnek, majd egyből indulnak Bukarestbe.
A jereváni rádió hírei
Ennek a hazugsággyártásnak legújabb fejezete, hogy a héten azt is felfedezték, hogy Romániában magasabbak a minimálbérek, és már a kis keresetűeknek is oda kell disszidálniuk, ha jól meg akarják magukat szedni.
Ez már akkora hülyeség, hogy a kormánypártinak aligha mondható Portfolio gazdasági hírportál is kénytelen volt cáfolni. A dolog logikája rém egyszerű. Úgy készülnek ezek az álhírek, ahogy annak idején a Szovjetunióban a TASZSZ nevű hírügynökség csinálta. Az erről szóló vicc szerint az eredeti hír úgy szólt, hogy Moszkvában ingyen osztogatnak autókat. Majd pár hét múlva jött a helyesbítés: Nem osztogatnak, hanem fosztogatnak, és nem Moszkvában, hanem Leningrádban.
Juncker kezdte el
Érdemes itt megállni egy pillanatra, és megnézni a román szálat a történetben. Pár napja maga a bizottsági elnök, Juncker kezdte el a témát. Ez mutatja, hogy valahol a Kárpát-medencétől távol határoztak úgy, hogy egymásnak ugrasztják az egyébként valóban nem túl jó viszonyban lévő kelet-európai államokat. December elsején ünnepli Románia a nagy egyesülés centenáriumát, ahogy a román barátaink mondják – írta Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke.
Mi sem mutatja világosabban, hogy ez tudatos provokáció, hogy ezt az elnök úrnak október 23-án jutott az eszébe mondani, és nem akkor, amikor esetleg a protokoll megkívánja, valamikor decemberben.
Azóta folyamatosan zajlik az itthoni liberális médiában egy hecckampány, amelybe állandóan belekeverik a románokat. Juncker, akik egyébként más esetekben egy nemzetek felett álló entitás szerepében tetszeleg, hirtelen a román nacionalizmus szószólója lett.
Tények a bérekről
Akkor nézzük meg a tényeket! A magyar orvosok átlagbére 771 ezer forint, és hogy a románoké mennyi, nem tudjuk.
Ennek egyszerű oka van: a román hatóságok nem közölnek adatokat.
Az Európai Statisztikai Ügynökség idevágó fejezeteiben a román egészségügyi adatok hiányosak, vagy egyáltalán nem léteznek. Teszik ezt annak ellenére, hogy az Unió szabályai szerint kötelességük lenne az adatközlés. Úgy tűnik azonban, hogy a román kormányon közel sem kérik azt számon, amit másokon, így rajtunk is bevasalnak.
A minimálbér kapcsán a Világgazdaság az alábbiakat mondja:
November elsejétől még biztosan nem nő a minimálbér Romániában, ezt Viorica Dăncilă kormányfő jelentette be múlt szerdán.
A Maszol.ro információi szerint a kormány még vizsgálja, hogy decembertől vagy csak jövő év elejétől emelkedjenek a minimálbérek. A román nettó minimálbér még biztosan nem előzi a magyart, hiszen ennek forintra átszámított összege ezzel 144 ezer forint lenne az emelés után, ami valóban magasabb a magyarországi 138 ezer forintos legkisebb garantált bér bruttó összegénél. A román dolgozók ugyanakkor továbbra sem visznek többet haza, mint a magyar minimálbéresek, mert még az emelés esetén is a román minimálbéresek jelenlegi árfolyamon számítva 87840 forintot kapnának kézhez adózás után, míg a magyar minimálbér nettó összege 91770 forint.
Komoly matekozás is kell
Komoly matekozás után hasonló eredményre jutott a más említett Portfolio, amely kijelenti:
az alacsony keresetű magyaroknak nem igazán érdemes elindulniuk Romániába munkát vállalni, különösen, hogy az ottani, várhatóan magasabb inflációs pálya a későbbiekben is a béremelkedés nagyobb részét veszi el.
Az is valószínű, hogy nálunk jövőre emelkedik majd a minimálbér, amiről jelenleg tárgyalnak az érdekeltek. Varga Mihály pénzügyminiszter és az érdekképviseletek jelenleg még nem állapodtak meg a jövő évi bérekről, ám ez hamarosan megtörténhet.
A minimálbér jövőre 150 ezer forintra, a garantált bérminimum 202 000 forintra emelkedne
Bízhatunk benne, hogy a gazdasági élet szereplői és a kormányzat pozitív híreket közölhetnek a munkavállalókkal. Egyes sajtóhírek szerint a minimálbér jövőre 150 ezer forintra, a garantált bérminimum 202 ezer forintra emelkedne. De ez még csak piaci pletyka, a végső számok valamikor decemberben lesznek biztosak. Ebből is látszik, hogy a magyar és román bérrendszert nagyon nehéz összehasonlítani, mert nálunk van egy másik lépcső, az úgynevezett garantált bérminimum. Továbbá a magyar személyi jövedelem adó lényegesen alacsonyabb, ami főként a középkeresetűek, illetve a magas jövedelműek számára komoly bérelőnyt jelent. Annyi leszögezhető, hogy a nettó bérek tekintetében messze a keleti szomszédunk előtt járunk.
Kiemelt kép: lefigaro.ro
Facebook
Twitter
YouTube
RSS