Floridai szenátor, keményvonalas trumpista, kubai menekültek leszármazottja és megrögzött antikommunista. Ő Marco Rubio, aki a jelek szerint Trump külügyminisztere lehet. Lássuk mit érdemes tudni a republikánus politikusról.
Rubio érdekes figura az amerikai politikai palettán. A republikánus szenátor kubai menekültek leszármazottja és ez meglehetősen meghatározta politikai világszemléletét, ő ugyanis az a fajta bevándorló, aki nem akarja, hogy az USA igazodjon hozzá, hanem sokkal inkább maga szeretné elérni az amerikai álmot.
A politikus leginkább a régivonalas republikánus vonalat képviseli, nem illeszkedik a neokonzervatív vonalhoz, valószínűleg így találhattak egymásra Donald Trumppal. Rubio 2016-ban egyébként jelöltette magát az elnökválasztáson, azonban az előválasztási hajrán nem jutott túl. A szenátor már akkor egy erősen antikommunista programmal kampányolt, a kezdetektől bevándorlásellenes politikát képviselt és klasszikus jobboldali gazdasági modellt vázolt fel.
Miben áll Trump mellett?
Rubio egészségügyi és gazdaságpolitikája a megválasztott amerikai elnök által vázolt terveket képviseli. Már az Obama-adminisztráció során is ellenezte a Zika-vírus miatt elrendelt sürgőségi költségeket, mondván a járvány terjedése nem indokolja az államonkénti 2 milliárd dolláros csomagot, mint fogalmazott:
Ez az elnök rendelete, de a gyógyszerészek kérése.
Emellett az álláspont mellett a koronavírus miatt elrendelt lezárások során is kiállt. Trump véleményét képviseli továbbá annak Kína-politikája kapcsán, ő is az ázsiai országot tekinti az amerikai gazdaság fő kihívójának, és az amerikai ipar megerősítését szorgalmazza. Továbbá ő is az orosz-ukrán háború mihamarabbi befejezését látja gazdaságilag hasznosnak.
Ez utóbbi azért érdekes, mert Rubio szintén az Obama-adminisztráció idején erősebb fellépést követelt Oroszországgal szemben a Krím-félsziget elcsatolását követően. Pálfordulásnak tűnhet tehát, hogy most már a támogatások fenntartása helyett a konfliktus beszüntetése mellett kampányol, azonban ez ismét Trump álláspontját tükrözi, aki többször is felhívta rá a figyelmet, hogy az ő vezetése mellett Moszkva nem kezdett nyílt offenzívába, ellentétben Obama regnálásával, mikor Ukrajna több területén is szeparatistákat támogattak, illetve, amint fentebb említettük elcsatolták az ország egy részét, vagy a Biden-Harris kormány idején, amikor kezdetét vette a háború.
Miben áll szemben Trumppal?
Amint említettük, a szenátor megrögzött antikommunista, így a Trump-féle egyezség politika helyett keményebb fellépést tart szükségesnek a jelenlegi kommunista államokkal szemben, különös tekintettel Kubára, amellyel szemben a korábbi embargók visszaállítása mellett érvelt. Ezen felül többször is kijelentette, hogy szankciókra volna szükség Venezuelával, és annak baloldali elnökével szemben. Ezekből tehát az látszik, hogy a Trump-féle kiegyezéses politika helyett szigorúbb külpolitikai álláspontot képvisel a gazdaságpolitikai kérdésekben.
Egyelőre Rubio kinevezése még nem nem teljesen biztos, annyit tudunk, hogy a megválasztott elnök tanácsadói egyértelműen őt javasolták a pozícióra, a végleges döntésre azonban majd csak januárban, Trump beiktatását követően derül fény.
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS