Többsebességes Európát szorgalmaz a francia elnök, és úgy tűnik, a közeljövőben erre hangsúlyt is fektet: többek között reformokat akar kidolgozni ezzel kapcsolatban. A PestiSrácok.hu-nak nyilatkozó szakértő szerint maga a modell már eleve létezik az unióban, emellett Magyarországtól sem áll távol a koncepció.
Macron nem mondott semmi újat; a 2017-es beiktatása óta azt hangoztatja, hogy azok a tagországok, aki mélyíteni akarnak, azokat a többiek ne akadályozzák meg – reagált Soós Eszter Petronella Franciaország-szakértő a PestiSrácok.hu-nak adott interjújában arra, hogy a francia elnök szerint az Európai Uniónak fontolóra kell vennie a „többsebességes Európát”, hogy megbirkózzanak a bővítéssel.
Emmanuel Macron a francia nagykövetek éves párizsi találkozóján úgy fogalmazott, hogy az EU-nak talán egy többsebességes unió felé kellene fejlődnie, mivel Ukrajna, Moldova és a nyugat-balkáni országok integrálását fontolgatja. Macron szerint az EU-nak reformokra van szüksége, ha új nemzeteket akar integrálni, és konszenzust kell kialakítania több mint 30 tagországgal. Hozzátette, hogy az EU-eljárások átdolgozására van szükség ahhoz, hogy a blokk elmélyítse és megőrizze vonzerejét. Egyébként a többsebességes Európa-koncepcióról 2017-ben a magyar kormány is hasonlóképpen nyilatkozott: a Budapest Economic Forum EU-integrációról szóló panelbeszélgetésén a kormány képviselőjétől elhangzott, hogy a modell elfogadható, azaz mindenki úgy haladjon a különböző integrációs területeken, ahogy akar.
Soós Eszter Petronella felhívta a figyelmet, hogy ez a koncepció nem egy elméleti dolog, hanem már eleve létezik. Példaként említette az eurozónát vagy a schengeni rendszert.
Igaz az is ugyanakkor, hogy a francia társadalom nem szereti a bővítést, a 2004-est sem szerették, és a francia bővítési félelmek tompítására is szolgál a többsebességes Európa koncepciója. Ugyanakkor ez nem megy szembe a magyar kormányzati célokkal, ami a mozástér és a lehetőségek megtartása. Vagyis: van olyan kezdeményezés, amiről a kormányzat úgy látja, magyar érdek rácsatlakozni, de van, amiből kimaradunk, esetenként a későbbi csatlakozás lehetőségének fenntartása mellett
– vélekedett a szakértő.
Egyébként számos kérdésben ért egyet a francia elnök és a magyar miniszterelnök. Emmanuel Macron a bevándorlás jelentős csökkentése mellett emelt szót egy csütörtökön megjelent lapinterjúban. A francia elnök azt is jelezte, hogy kormánya ősszel beterjeszti a parlament elé az új bevándorlási törvényjavaslatot, amelynek elfogadását az elmúlt évben többször is elhalasztotta. Soós Eszter Petronella ezzel kapcsolatban kiemelte: hosszú évek fejleménye, hogy ez a jó kapcsolat kialakult, főleg a szuverenitáskoncepcióban, vagyis az önálló döntésképesség megtartásában ért egyet Magyarország és Franciaország, annak ellenére, hogy vannak az értelmezésében árnyalatok. A szakértő hozzátette: jelenleg Közép-Kelet-Európa alapvetően német befolyású környezet, ez pedig a franciák nagy szívfájdalma, ugyanis ők nagyon szívesen foglalnának el nagyobb befolyást a térségben, amitől Magyarország nem zárkózik el.
Fotó: MTI/EPA/Teresa Suarez
Facebook
Twitter
YouTube
RSS