Felügyelőtanácsot hozott létre a Facebook, azzal az ürüggyel, hogy kell egy “független” ellenőrző testület, amelynek döntéseit végre kell hajtania a Facebooknak. A testület azonban csak névleg független: ezt jól mutatja, hogy a magyar tagja az a Sajó András, aki Soros György egyik legközelebbi bizalmasa. A Facebook legfelsőbb bíróságának magyar tagja Soros egyetemén kezdte (a CEU alapító dékánja volt), és Gyurcsány idején került az EJEB-be. Most az eddig is a baloldal felé példátlanul elfogult Facebookot felügyelheti – világít rá az Origo.
A hírportál megjegyzi, hogy a tagok között van – Sajó András és mások mellett – a baloldali brit lap, a Guardian volt főszerkesztője, Alan Rusbridger, valamint Helle Thorning-Schmidt volt dán szociáldemokrata miniszterelnök (mutatóba persze betettek a testületbe amerikai republikánus tagot is). Az Index persze ünnepel. Például ilyen mondatokkal: “minden eddiginél nagyobb lépést tett a Facebook az átláthatóság irányába”, az pedig, hogy 7 évig tartott, amíg ez a “bíróság” felállt, az Index szerint “a Facebook elhivatottságát jelzi”.
Beavatkozott a Facebook a kampányba
Az Origo azt is felidézi, hogy a 2019-es önkormányzati kampányban példátlanul avatkozott be a Facebook, és korábban is mindent megtett, hogy a konzervatív emberek véleményének továbbítását akadályozza. Hosszú azoknak a névsora, akiknek az oldalát rövidebb-hosszabb ideig eltüntették, írásaikat törölték vagy egyéb módon cenzúrázta a Facebook: Bayer Zsolttól Apáti Bencéig, G. Fodor Gábortól Huth Gergelyig, Megadja Gábortól Jeszenszky Zsoltig, és persze folytatható a lista. De 2019-ben a cenzúra egészen sajátos formáját választották: a konzervatív médiumok gyakorlatilag nem tudták írásaikat hirdetni a Facebookon, hiába fizettek volna a reklámért. Az volt a trükkjük, hogy 72 órán át vizsgálták hivatalosan a nem ellenzéki médiumok cikkeit, és akkor engedélyezték (gyakran akkor sem) a minden szempontból jogszerű írásokat, amikor már többé-kevésbé idejétmúlttá váltak, 3 nappal az adott cikk megjelenése után. A jobboldali orgánumok alig tudtak hirdetni a közösségi oldalon: megakadályozták, hogy a PestiSrácok.hu, a Magyar Nemzet, a 888.hu, a Ripost, a Demokrata vagy az Origo hirdethessen.
Forrás: Origo
Facebook
Twitter
YouTube
RSS