Soros-simogató konferenciát rendezett pénteken a Republikon Intézet, ahol többen könnyes szemmel hallgatták végig az általuk filantrópnak nevezett tőzsdespekuláns dicsőséges életútját, érdemeit. Egy idő után persze a félelemtől össze is rezzent a terem aurája egy kicsit, amikor újra és újra elhangzott: a sátáni Orbán Viktor és kormánya politikai érdekből bánt egy szerencsétlen öregembert, akinek egyébként mindent köszönhet. A napot a hárompaneles konferencia utolsó felvonásában G. Fodor Gábor, a 888.hu főszerkesztője mentette meg, akinek volt bátorsága beülni a tűzfészekbe a túlerő ellenére is.
Legfeljebb csak egy szektás imaest alkalmával várna az ember olyan reakciókat, mint a csütörtökön megrendezett Soros György és Magyarország névre hallgató konferencián, amelyet a Republikon Intézet azért hívott össze, hogy megvédje, kifényesítse és az egekbe emelje az általuk filantrópként emlegetett Soros Györgyöt, akiről többek között az is kiderült, hogy Magyarország szinte mindent neki köszönhet.
Prológus: könnyek és fénymásolók
Az eseményt Horn Gábor nyitotta meg, akinek véleménye szerint nem lehet annyiban hagyni, hogy rövidtávú politikai célok eléréséért bántanak egy ártatlan öregembert, akinek semmi más célja nincsen az életben, mint hogy a világot jobbá tegye. A beszélgetés messziről indult, a rendszerváltás előtti időkig kellett képzeletben visszautaznunk a jóindulat varázsszőnyegén, hogy megtudjuk Soros vásárolta a legtöbb, legjobb fénymásolót annak idején a szegény iskoláknak, pusztán azért, hogy a fiataloknak könnyebb legyen. A gesztus egyébként valóban kedves, nehéz azonban elhinni, hogy már akkor nem egy mozgósítható, ütőképes hálózat kiépítése volt a cél, amelyet – mint ma – kiválóan el lehet bújtatni a jóakarás selyemfátyla mögé. Persze a kormány megint gonosz, mert nem vesz annyi lélegeztetőgépet, mint ahány fénymásolót Soros Györgynek köszönhet az ország.
A szenvedélyes beszédből kiderült, hogy Soros intézte el azt is, hogy Bill Gates egy budapesti iskolában Windows ősbemutatót tartson, de megtudtuk azt is, ha azonos feltételeket teremtenek bizonyos iskolákban, akkor egy roma iskola jobban teljesít, mint egy magyar iskola. Ez is természetesen Soros áldásos tevékenységének nyomán derült ki. Köszönjük utólag is. A Fidesz szidalmazása persze kéz a kézben jár a tőzsdespekuláns éltetésével: Horn Gábor kijelentette, a politikai hecckampány, amit a Fidesz csinál nem csak Sorosnak árt, de lerombolja az emberi lelket, amit hazánk 40 év alatt sem fog kiheverni. Jaj!
Az első panel: az unalom hegyei
Az esemény három panelből állt, az elsőn Nóvé Béla, történész, a „A Tény/Soros” dokumentum kötetek szerzője, Vámos Tibor, akadémikus, az első „MTA-Soros Alapítvány Bizottság” tagja, illetve Vecsei Miklós, szociálpolitikus, a kilencvenes években a szociális programok munkatársa szólalt fel meghatóan. Valószínűleg ennek a résznek az lett volna a lényege, hogy valamiféle hőseposzt adjanak elő Soros és Magyarország romantikus tragédiájáról, amelynek főellensége Orbán Viktor és a Fidesz. Ehelyett az egész egy maratoni Gyűrűk Ura nézésre emlékeztetett, melynek a végén azért mégiscsak bedobják a gyűrűt a hegy gyomrába, de tulajdonképpen egy fél életnyi unalmas menetelés az egész. Ez egyébként Nóvé Béla munkásságáról is elmondható, aki négy évig irt Soros-monográfiákat. Valószínűleg az időpocsékolásnak ez lenne egy ideális világban a szinonimája.
Vámos Tibor, akadémikus a Soros-családról is beszélt, mint mondta, Magyarország mindig elkésve, de rendszeresen visszatér arra, hogy egy tehetséges család mit adott az országnak (példa nem hangzott el). Hiába, ebben is a Nyugat mögött kullogunk szomorúan. Soros rokonairól viszonylag sokat beszélt, nem említette amúgy a tőzsdespekuláns fiát, Alexet, akiről lehet, hogy inkább drága eszkortlányokat kellene megkérdezni. Valami olyasmi is elhangzott, hogy “ha Sorosra gondolunk és hivatkozunk, akkor a gondolati mélységet is hangsúlyozni kell”. Ez a rész nem volt világos.
Vecsei Miklós, szociálpolitikus főleg csak személyes élményekről mesélt, itt a figyelem erősen lankadni kezdett már, még akkor is, amikor nagyon kellett sajnálni a tőzsdespekulánst, aki ellen összeálltak azok, akiken annak idején segített. Vámos szerint Soros videó üzentében hallatszik a megrendülés, és az látszik, hogy ő csak egy öregember, akiben nincs indulat. Bezzeg a fideszes kisnyugdíjasok. Bezzeg.
Második felvonás: csókosok, nácik, civilek
A második rész egy kerekasztal beszélgetés volt, amit Daróczi Gábor művelődésszervező, a Romaversitas korábbi igazgatója, Lakatos Béla, középiskolai tanár, Ács város polgármestere, Nizák Péter, civil szakértő, 2005 és 2006 között a Soros Alapítvány igazgatója, az OSF közép-európai programjának vezetője és Vásárhelyi Mária szociológus, az MTA-ELTE Kommunikációelméleti kutatócsoport főmunkatársa ült körül áhítattal. Itt is megvolt a kötelező “lejáratókampányozás”, és megtudhattuk, hogy nem csak az oktatásban, de irodalmi és zenei művek támogatásában is nagy szerepe van Soros Györgynek. Ez egyébként valahol igaz, hiszen Soros kedvenc hippije, Komáromy Gergő (Ras-G) zenekarát is inspirálták a nyílt társadalomról szóló gondolatok, de felhozhatnánk kulturális példaként a nyári spontán bulikat az Oktogonnál.
Sok szó esett a civil társadalomról, és arról, hogy ezt egy elnyomó rezsim támadja, melynek célja nem más, mint a teljes megsemmisítés, az elnyomás és az önálló gondolkodás megakadályozása. Ezt állítólag részben úgy próbálják elérni, hogy az adófizetők pénzéből gyűlöletkampányt csinálnak (a klasszikus “én adómból” szindróma).
A civil társadalmat persze szintén meg kell védeni – állították nagy egyetértésben – hiszen a civilek a hatalom utolsó igazi ellenfelei, amit állítólag jól láthatunk abból, hogy ekkora nyomás alatt is aktívak, ami miatt persze retteg tőlük a kormány. Valljuk be ez nem meglepő, hiszen már többször megdobtak valamit festékkel.
Ja, az is kiderült, hogy Magyarországon nem divat az adás és az adományozás kultúrája, és a rendszer pont azokat süllyeszti le egyre jobban, akik szeretnének a másikon segíteni. Nem derült ki, hogy miért nem.
Ezzel kapcsolatban Vásárhelyi Máriának volt egy emlékezetes gondolata, mely szerint az ingyen pénznek nincs becsülete, ezért az EU-támogatások csak ártanak Magyarországnak. Azt nem tette hozzá, hogy ingyen pénzről szó sincs, mert a támogatásokért cserébe hazánk annak idején megnyitotta a piacát az EU előtt és a mai napig is rengeteg pénz folyik vissza más EU-s országokba a magyarországi befektetésekből. Mindegy. A kormányzati támogatások kérdésköre is fontos oszlopa volt a beszélgetésnek, hiszen pénzt ma Magyarországon csak a csókosok kapnak, akik pedig nem, azok pusztán racionálisan gondolkodnak.
A beszélgetés vége felé azért belefért egy burkolt nácizás is. Vásárhelyi Mária úgy véli, a holokauszt idején is voltak olyanok, akik megpróbálták elmagyarázni, hogy a zsidók nem gonoszak, de a végén ők sem tudtak sokat tenni a diktatúra ellen. Igen, értjük mire gondol: Orbán=Hitler. Gratulálunk.
Ismét bebizonyosodott, hogy a trilógiákban a második rész szokott a leggyengébb lenni.
Katarzis: Van-e Soros-terv?
Az egész eseményt G. Fodor Gábor (a Századvég stratégiai igazgatója, a 888.hu főszerkesztője) és Tóth Csaba (a Republikon Intézet stratégiai igazgatója) vitája mentette meg (főleg G. Fodor Gábor), akik a vélt, vagy valós Soros-terv kapcsán ugrottak össze udvariasan. G. Fodor Gábor előtt egyébként le a kalappal, hogy bemerészkedett a tűzfészekbe a túlerő ellenére és kifejtette: “egy liberális közösség önmegerősítési ünnepének” tartja ezt az eseményt. Hozzátette, ezt tiszteletben tartja és “vendégségben még akkor sem fog az asztalra hányni, ha épp késztetést érez rá”.
Nem azért jöttem ide, hogy bárkit is meggyőzzek, hogy van Soros-terv, hanem azért, hogy új szavazókat szerezzek a Fidesznek.
– mondta.
Feltette a kérdést, hogy hogyan lehet, hogy vesztes álláspontot képviselnek a magyar politikai erőtérben azok, akik Sorost filantrópnak tartják, és elmondta a nemzeti konzultációt kétmillió háromszázezer ember töltötte ki. Ez brutális szám, ami igenis jelent valamit. Kifejtette, a felmérések szerint a választópolgárok 60 százaléka negatívan ítéli meg Soros György tevékenységét, és ez jóval több ember, mint ahányan a Fideszre szavaznának.
Én liberális vagyok, csak nem abban az értelemben, ahogy önök gondolják
– mondta G. Fodor.
Hozzátette, egy valódi liberális tiszteletben tartja a nemzeti szuverenitást, a választói felhatalmazást, és szkeptikusan néz olyan nem választott vezetőkre, akik ez ellen tenni szeretnének. Soros szerinte nem csak a véleményét mondja el, hanem politikai tekintélyként, a véleményét rá akarja erőltetni másokra. Sorosnak véleménye szerint egyfajta istenkomplexusa van. Mint fogalmazott, az emberek véleménye nem más, mint egy demokratikus erő, ami a választásokon mérettetik meg, és ez egy olyan valami, amit Soros és szervezetei nem hagyhatnak figyelmen kívül. Felvetette, hogy veszélyes dolog a liberalizmusra nézve, hogy “hülyének nézik a választópolgárokat”, akik demokratikus úton adtak felhatalmazást a kormánynak.
Felvetette azt a fontos kérdést is, hogy “ha a liberálisoknak annyira igazuk van, mint gondolják, akkor hogy lehet, hogy mégis kisebbségben vannak”.
G. Fodor azt is kifejtette, nem gyűlöletkampány folyik, hanem “biztonságkampány”, hiszen a magyarok többsége fél az illegális bevándorlástól, ami jól láthatóan összefügg a terrorizmussal. A 888.hu főszerkesztője arra is felhívta a beszélgetés során a figyelmet, hogy Orbán Viktorral szemben is erős kampány zajlik az EU-ban, ami ellen a lejáratások ellenzői nem emelik fel a szavukat.
Tóth Csaba szerint persze ez nem egy “önmegerősítő rendezvény” volt, hanem egy hősies kiállás az elnyomó kormányzati propagandával szemben. Szerinte frusztráltak a liberálisok, mert nem mondhatják el a véleményüket arról, hogy nem tetszik nekik, ahogy a magyar kormány Soros ellen hergel és kampányol. Itt ismét előkerült, hogy a propaganda közpénzből történik. Tóth természetesen azt is elmondta, hogy kormány kampánya csak a gyűlöletről szól, és semmi alapja nincsen. Meglepő módon Tóth Csaba komolyan gondolja azt is, hogy aki Sorost támadja, az a filantrópia létét tagadja, Soros nézetei pedig a társadalom érdekét szolgálják. Érdekes.
Megjegyezte, nem azt állítja, hogy a nép buta, a magyar társadalomban vannak jogos félelmek, amelyre a Fidesz cinikus módon ráépített egy gyűlöletkampányt.
Egy adott ponton a feszültség kifakadt és a vita lakossági fórumba csapott át, ahol az addig első sorban ülő Horn Gábor is bekérdezte, hogy “De miért kell ehhez hazudni?” Kifejtette, ő személy szerint egyetért a betelepítési kvótával, de Soros ilyet nem akar. G. Fodor Gábor szerint a liberálisoknak el kellene fogadni a valóságot a bevándorlás kérdésében, és az ezzel kapcsolatos választói akaratot is.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS