Három olimpiai szám, három arany – Kozák Danuta gyermekáldás után is a világ legjobb kajakosa (Videókkal!)

Nem lehet eleget ámuldozni Kozák Danuta elképesztő munkabírásán és klasszisán. Az ötszörös olimpiai bajnok három olimpiai számban indult el a portugáliai kajak-kenu világbajnokságon, és mindháromban győzött. Összességében nem lehet panaszunk a magyar csapatra, de a szövetségi kapitány néhány férfi egységgel elégedetlen volt. Van mire szerénynek lenni: Magyarország így is megnyerte a pontversenyt.
A magyar válogatott végzett az élen az összetett pontversenyben a portugáliai kajak-kenu világbajnokságon. Szokás szerint női kajakban taroltunk igazán, a klasszikus távon (500 méteren) mindhárom olimpiai számban a mieink nyertek. A közös résztvevő világklasszisunk, Kozák Danuta.
Az ötszörös olimpiai bajnok egyesben, Kárász Annával párban és négyesben (Medveczky Erikával és Bodonyi Dórával kiegészülve) is aranyérmes lett. Azaz, ha mindez 2020-ban, Tokióban történt volna meg (ahogyan reményeink szerint fog), már nyolcszoros olimpiai bajnok lenne.
A legizgalmasabbra a négyes győzelme sikerült (bár a páros is az volt), a magyar lányok egészen elképesztően nagyot csatáztak az új-zélandi egységgel, amelyet végül egyetlen századmásodperccel sikerült leelőzni. Bár a papírforma az ebben a számban verhetetlennek tartott magyar négyes sikerét ígérte (2015 óta nem sikerült legyőzni a mieinket), így volt igazán csodálatos ez az arany.

Ezt persze eddig is tudtuk. Az igazán elképesztő az, hogy Kozák tavaly nyáron adott életet gyermekének, Zorának, és alig több, mint egy évvel később ismét legyőzhetetlen formába került.

A sikerek mellett volt azért hiányérzet is
Ha az olimpiai számokat nézzük, további két ötszázas számban volt még magyar dobogós: Balla Virág és Takács Kincső kenu kettesben lett második, a Tótka Sándor, Dudás Miklós, Molnár Péter, Kuli István összeállítású kvartett pedig a kajak négyesek versenyében harmadik.
Hüttner Csaba ezzel együtt nem volt teljesen elégedett, a kilenc érem kicsit elmaradt a szokás szerint komoly várakozásoktól. „A férfi kenu szakágban nem sikerült az érem és Balla Virág 200 egyes szereplése is lehetett volna jobb. Sajnálom Kopasz Bálint 1000 egyesét és Birkás Balázs 200 egyesét is, mindketten közel voltak ahhoz, hogy dobogóra állhassanak.”
Két olimpiai számban (férfi K-2 és C-2 1000 méter) viszont nagyobb a gond.
Ezekben a számokban még a döntőt sem sikerült kiharcolni, jövőre Magyarországon lesz a kvalifikációs világbajnokság, ott mindenképp el kell érni a finálét.
„Át kell értékelnünk ezt a két számot – mondta Hüttner, aki "odaszúrt" egy kicsit néhány sportolónak: – Meg kell találnunk azt az egységet, amely tényleg akarja is a sikert, mint a lányok, akik mindent, de mindent odatettek.
Gondolok itt a Balla Virág–Devecseriné Takács Kincső párosra, akiket úgy kellett kiszedni a vízből, mert nem kaptak levegőt. Ez egy olyan sportág, ahol akarni kell a sikert, és annak érdekében mindent meg is kell tenni.
Mindkét számban össze kell hoznunk egy ütőképes párost, amely képes majd megszerezni a kvótát a tokiói játékokra.”
A szövetségi kapitány a vb kellemes meglepetései között említette a kajakos Nádas Bence 500 méteren szerzett bronzérmét, és kiemelte a Balaska Márk, Birkás Balázs duót, amely remek versenyzéssel megvédte világbajnoki címét K-2 200 méteren. „Egy jóval erősebb mezőnyben tudtak most győzni, és bebizonyították, hogy lehet rájuk számítani, bármilyen helyzetben ki tudják hozni magukból, ami bennük van” – mondta Hüttner.
Jövőre Szegeden rendezik a gyorsasági kajak-kenu világbajnokságot, amely ráadásul a legjelentősebb kvalifikációs versenye lesz a 2020-as tokiói olimpiának.
Fotók: MTI