Trump jelmondata, az “America first” nem az Egyesült Államok elszigetelődését jelenti, épp ellenkezőleg. A globalizáció visszafordulóban van. Attól még nincs vége a demokráciának, hogy fenéken billentjük a politikai elitet – nyilatkozta a Figyelőben a Breitbart News alapítója, Donald Trump elnöki kampányának főtanácsadója, Steve Bannon.
Bannon újságírói kérdésre lemondta, a Breitbart News sikerét az alapozta meg, hogy egyfajta kombinációját alkották meg a bulvárlapok gyorsaságának és a mély, részletes elemzésnek. Olyan tudósítói-beszállítói hálózatot alakítottak ki, amellyel a hagyományos média nem tudott versenyre kelni.
Volt, hogy 115 tudósítóval dolgoztunk Londonban például kifejezetten nagy stábunk van.”
Fontos volt az is, hogy megkülönböztessék magukat a konzervatív tömegtájékozatás nagyágyújától, a Fox News-tól. A teljes jobboldali média a Fox News-tól függött, amely ebben a helyzetben ellustult, elkezdett véleményújságírást folytatni. A Breitbart ezzel szemben a tényekre és az elemzésre helyezi a hangsúlyt.
Az amerikai elnök volt főtanácsadója szerint Obama és Clinton a globalista elit részei voltak. A beszélgetésben kiemelte, hogy az “America first” nem az Egyesült Államok elszigetelődését jelenti. Éppen ellenkezőleg: arra utal, hogy az Egyesült Államok sokkal inkább elkötelezett a külpolitikában, mint az Obama-érában – viszont az amerikai érdekek mentén.
Nézzük például a Közel- Keletet. Az előző elnök hátrahagyta ezt a térséget. Trump külpolitikája nyomán viszont újra vannak szövetségeink és partnereink a régióban, akik segítenek a radikális iszlám terrorizmus elleni harcban.
A Breitbart News alapítója gondolatmenetét úgy folytatta, hogy szerinte Irán esetében nem csak az a központi kérdés, hogy van-e atombombája vagy nincs, hanem az is, hogy képes-e tovább működtetni a libanoni Hezbollah terrorszervezeteit – például Irakban, Szíriában vagy újabban Jemenben. Az amerikai érdek az összes globális válsággócban jobban megjelenik, mint valaha. Trump már kormányzása első évében fizikailag is felszámolta az Iszlám Kalifátust. Obama idejében az iszlám terroristák termőföldek, olajlelőhelyek felett diszponáltak, az ottani lakosok adót fizettek nekik. Ez pont az ellenkezőjét mutatja annak, amivel Trumpot vádolják: nem elszigeteli Amerikát, hanem éppenséggel bevonja a konfliktusokba és rendezi azokat. “Az európai és a magyar emberek számára is fontos üzenet, hogy partnerekre, szövetségesekre van szükségük a NATO keretein belül. Az öreg kontinensnek fel kell ismernie, hogy a globális helyzet megváltozott. Többé nem mondhatja azt, hogy szegény vagyok, védelemre szorulok, s a nagy amerikai testvér majd megvéd engem.”
Bannon szerint a Trump elnök által is használt “lecsapoljuk a mocsarat” kifejezés arra a politikai elitre vonatkozik, amelyet Brüsszelben vagy Davosban is lehet látni. Hasonló helyzet alakult ki az Egyesült Államokban is a tanácsadók, vállalati lobbisták, Wall Street-i bankárok, politikusok révén. A washingtoni mocsár lecsapolására nem elég egy elnöki ciklus, az egy életen át tartó munka. Egy elnöki ciklus arra elég, hogy az elnök megmutassa, milyen irányba tart az adott elnöki politika – fejtette ki Bannon.
A Figyelő újságírója Soros György Egyesült Államok béli megítéléséréról is faggatta az egykori tanácsadót, aki szerint Soros ” egyike a leggonoszabb embereknek az egész világon.
Megpróbálja lerombolni, aláásni az amerikai intézményrendszert. Gyalázatos például az is, amit Közép- Európában, Magyarországon művel. Esküdt ellensége a nemzeti mozgalmaknak az USA-ban és a világ más országaiban is. “
Az európai politikai helyzetre reagálva Bannon elmondta, hogy a globalizációs trend itt is visszafordulóban van. Elég csak az olasz választásokra és a kormányalakításra utalni. De hasonló a cseh, az osztrák, a magyar, a lengyel, de akár az amerikai helyzetet is. “A történelem szerintem a mi oldalunkon áll” – hangsúlyozta. Olaszországban például a választók akaratából meghaladták a jobb- és a baloldali paradigmát – a nemzetet helyezték minden más elé. “Ezeket a változásokat látva a globalisták persze elkezdik hirdetni, hogy vége a liberális demokráciának, sőt: vége a demokráciának. Mindezt azért, mert elvesztik a választásokat. A globalizmus propaganda gépezete, például a Financial Times, vagy a The Economist, a BBC, a CNN, a Euronews azon siránkoznak, hogy elveszett a demokrácia. A demokráciának azért lenne vége, mert jól fenéken billentettük az eddig uralkodó politikai elitet?” – tette hozzá Steve Bannon.
Vezető kép: MTI/EPA/Jim Lo Scalzo
Facebook
Twitter
YouTube
RSS