A kormány stratégiai jelentőségűnek tartja a magyar vállalatok külföldi terjeszkedését, amelyet évek óta támogatnak különböző programokon keresztül. Ennek keretében hirdették meg a Nyugat-balkáni Beruházási Támogatást is, hogy erősítsék a magyar cégek régiós jelenlétét, és egy alapot is létrehoztak, amely segíti a hazai vállalatok külföldi tulajdonszerzését. A közelmúltban hirdették ki a tavaly elindított külpiaci növekedési támogatási program nyerteseit. Az állami támogatásért százötvenhét vállalat pályázott, közülük került ki az a huszonnyolc győztes, akik részesülhetnek a hetvenmilliárd forintos keretből – olvasható a novekedes.hu cikkében.
A győztesek állami forrás segítségével helyezhetik ki külföldre termelő, kutatási és szolgáltatási kapacitásaikat; az Aktív Kft. például Szerbiában létesítene telephelyet, és vízközmű-kiépítésbe vágna bele.
Az évtized végére kell elérnünk, vagy kellene elérnünk oda, hogy a külföldön befektető magyar tulajdonú vállalkozások Magyarországra hazahozott profitja (…) elérje azt az összeget, amit a Magyarországon működő külföldiek kivisznek az országból
– idézte fel Orbán Viktor nyilatkozatát a portál. Az exportteljesítmény terén hazánk egyébként a világranglista harmincnegyedik helyén áll, miközben a lakosságszámban csupán a kilencvenkettedik.
Nyugat-balkáni Beruházási Támogatás
A kifektetési stratégia keretében két éve hirdették meg a Nyugat-balkáni Beruházási Támogatást, hogy erősítsék a magyar cégek régiós jelenlétét, és egy alapot is létrehoztak, amely segíti a hazai vállalatok külföldi tulajdonszerzését. Különösen fontos lett ez most, amikor a járványhelyzet átrendezi a gazdasági környezetet, és küszöbön áll egy új világgazdasági verseny. A kormány a Külpiaci Növekedési Támogatást a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökségen keresztül tette elérhetővé olyan cégek számára, akik már jelen vannak külföldi piacokon, azzal a céllal, hogy gyártási tevékenységüket bővítsék külföldön, hogy exportteljesítményük még tovább növekedjen.
A konstrukció olyan projektek részére nyújt támogatást, amelyek megfelelnek a Nemzeti Exportstratégiában megfogalmazott és nagy potenciálú piacokra irányuló befektetési irányelveknek, illetve Magyarország nemzetközi fejlesztési együttműködéseire vonatkozó szakpolitikai stratégiának
– fogalmazott a HEPA. A vissza nem térítendő támogatást Magyarországon bejegyzett kis-, közép- és nagyvállalatok igényelhették 2020. szeptember 10-ig, minimum kétszáznyolcvanmillió forint, maximum hárommilliárd forint összegben. A támogatás feltétele, hogy a célországokban tervezett beruházásokra kell fordítani, és a megítélt összeg felét előlegként vehetik fel a győztesek. Közülük nyolc cég kapott most összesen tizenhárom milliárd forintos állami támogatást, vezetőik pedig ünnepélyes keretek között vehettek át oklevelet Szijjártó Péter külügyminisztertől február 13-án.
Komoly lehetőségek terepe Szerbia
Ipari kivitelezéssel foglalkozunk, ezt egészítjük ki építőipari termékek kereskedelmével
– mondta a novekedes.hu kérdéseire reagálva Hévizi János ügyvezető, akinek cége, a 2019-ben 5,2 milliárd forint forgalmat bonyolító Aktív Ipari, Építőipari és Kereskedelmi Kft. – egyike a most kiválasztott nyolc támogatott vállalatnak – tavaly decemberben volt harminc éves, magyar alapítású és magyar tulajdonú.
Most, hogy nyertünk a pályázaton, lehetőségünk nyílik arra, hogy Szerbiában telephelyet létesítsünk. Folytatnánk a tervező munkát, de kiegészítenénk a tevékenységet víziközmű-kiépítéssel, épülne egy, az építésekhez kapcsolódó fémfeldolgozó üzem is
– sorolta a portál érdeklődésére reagálva a lehetőségeket az ügyvezető. Hévizi János azt mondta, Szerbiában nagyon alacsony szinten áll a víziközmű-ellátottság, és a minőségbiztosítás is gyerekcipőben jár még. Nagyjából olyan a helyzet, mint Magyarországon volt húsz évvel ezelőtt, viszont folyamatban vannak a tárgyalások Szerbia európai uniós csatlakozásáról, és vannak olyan EU-s források, amelyeket már ebben a szakaszban is igénybe tudnak venni. Számos megoldásra váró feladat közül a víziközmű-hálózat fejlesztése lesz az egyik, amely terén a közeljövőben komoly előrelépés várható.
Ha ez a beruházás beindul, jelentős potenciál fog keletkezni, ami számunkra is jó lehetőség, ráadásul hosszú távra. Magyarországon ez a folyamat huszonöt évig tartott, Szerbia kisebb ország, és a munka is koncentráltabban fog zajlani, de így is nagyjából húsz év kell majd hozzá
– vélekedett az ügyvezető, aki azt is hangsúlyozta, hogy a kint megtermelt profitot hazahozzák, illetve a tevékenységük révén Magyarország exportja is növekszik.
Forrás: novekedes.hu; Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS