Ismeretes: Charles Michel, az Európai Tanács elnöke elindul a júniusi európai parlamenti választásokon. Ha megválasztják, akkor július közepén foglalhatja el a helyét az Európai Parlamentben – ez pedig azt is jelenti, hogy megüresedik a tanács vezető posztja. Vagyis Orbán Viktor miniszterelnök szervezhetné és vezetné ezeket az EU-csúcsüléseket is, ennek pedig már a lehetősége is álmatlan éjszakákat okoz az EU baloldali politikusainak. Dornfeld László, az Alapjogokért Központ vezető elemzője lapunknak úgy nyilatkozott: a nyugati sajtó részéről Orbán Viktor nevének emlegetése inkább már a választási kampány részének tekinthető.
Dornfeld László emlékeztetett, hogy a lisszaboni szerződés óta állandó elnöke van az állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanácsnak. Fontos ezt elkülöníteni egy igen hasonló nevű intézménytől: az elnökség a miniszterekből álló Európai Unió Tanácsában továbbra is rotációs rendszerben működik, ezt fogja Magyarország az év második felében betölteni.
Az állandó elnök kapcsán úgy rendelkeznek a szerződések, hogy a tagállami vezetők minősített többséggel, két és fél évre választják meg, ami egyetlen alkalommal meghosszabbítható. Michel most töltötte második ciklusát, így további hosszabbításra már egyébként se lenne lehetőség
– tette hozzá. Mint fogalmazott, az okozta a zavart, hogy Charles Michel az Európai Parlamentben szeretné folytatni a politikai pályafutását. Ez a választásáig – ahol jó esélye van bekerülni – nem érinti a pozícióját, ám azt követően le kell mondania. Eredetileg novemberben járna le a megbízatása, ám az így június közepén ér véget. Dornfeld László szerint arra, hogy a magyar miniszterelnöknek ténylegesen be kelljen tölteni a tisztséget, kevés reális esély van.
Június közepén egy informális találkozó, a hó végén pedig egy rendes kétnapos ülése is lesz az Európai Tanácsnak. A nyugati sajtó részéről Orbán Viktor nevének emlegetése inkább már a választási kampány részének tekinthető
– fogalmazott a vezető elemző.
Milyen változásokat jelentene, ha mégis megválasztanák Orbán Viktort?
Az Európai Tanács elnöke alapvetően egy politikai pozíció, amely kevés tényleges hatalommal jár
– hangsúlyozta Dornfeld László. Az Alapjogokért Központ vezető elemzője hangsúlyozta, hogy fontos szerepet tölt be a tagállami politikai akarat megtestesítésében, az ülések megszervezésében, az intézményközi tárgyalásokban. Hozzátette:
a világos hatásköri határok hiánya eddig minden esetben konfliktusokat szült az Európai Tanács és az Európai Bizottság elnöke között. Igen valószínűtlen mindezek fényében, hogy érdemi és komoly változásokat hozna Orbán Viktor esetleges elnöksége, ugyanakkor minden bizonnyal komoly hisztériát váltana ki a liberálisok között ennek ténye.
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS