
A Századvég Alapítvány részletes elemzést közölt, melyben a tegnapi EP-választások magyar eredményeit veszik górcső alá. A Századvég rámutat arra, hogy a Fidesz-KDNP tovább növelte súlyát a választásokat követően; az ellenzéki átrendeződést, egyes pártok felemelkedését, valamint az MSZP, a Jobbik és az LMP csúfos bukásának lehetséges hátterét is megemlítik.
Több szempontból is rendhagyó európai parlamenti választásokon vagyunk túl, melynek önmagán túlmutató jelentőségét mutatja, hogy ha alapjaiban nem is, de jelentősen átrajzolta a hazai ellenzék politikai térképét, elvetve számos lehetséges későbbi konfliktus magját. Kérdésként merül fel, hogy milyen tényezőkkel magyarázhatók a magyar eredmények, és milyen következtetéseket szűrhetünk le ezekből a jövőre, különösen a közelgő önkormányzati választásokra nézve.
Feltétlenül értelmezést igényel a rendkívül magas részvétel. Az idei választások tétjét a választópolgárok világosan felmérték: két politikai tömb, a globalista, bevándorláspárti formációk és a nemzetállamokban hívő, bevándorlásellenes erők küzdelme zajlott az elmúlt időszakban, olyan közéleti kérdéseket felvetve (illegális migráció, tagállami szuverenitás, keresztény kultúra fontossága), amelyek a választók mindennapjait érintik.
Ennek megfelelően a politikai aktivitás a megszokottnál jóval nagyobb méreteket öltött: hazai szinten még soha nem láthattunk ennél magasabb részvételt az európai parlamenti választásokon. A FIDESZ-KDNP elsöprő győzelme egy újabb, jelentős megerősítést jelent a magyar választók részéről abban a tekintetben, hogy az elmúlt évek erőfeszítései az ország és Európa védelme érdekében nem voltak hiábavalóak. A kormánypártok újabb, megkérdőjelezhetetlen erejű felhatalmazást kaptak Orbán Viktor programjának megvalósítására, amely természetesen nemcsak a hazai bevándorláspárti erőknek, hanem a globalista brüsszeli bürokratáknak is üzenetértékű. Magyarország a sorozatos brüsszeli támadások, az elmúlt években bevetett jogi és politikai bosszúhadjárat ellenére továbbra is következetesen ki fog állni a hagyományos európai értékek megőrzése mellett.
Az ellenzéki térfelet tekintve vitathatatlanul a Demokratikus Koalíció az idei választás egyik legnagyobb nyertese. Dobrev Klára személye alkalmas volt arra, hogy a balliberális érzelmű, ám Gyurcsány Ferenc személyétől elzárkózó – többnyire volt szocialista – szavazókat a párt megszerezze, hatalmas presztízsveszteséget okozva ezzel az egykori kormányzó pártnak. Egyértelműen a Gyurcsány-párt malmára hajtotta a vizet, hogy szavazóik sokkal motiváltabbak, mint a szétmorzsolódó MSZP-Párbeszéd támogatói, valamint anyagi és emberi erőforrásaikat nem kímélve összpontosítottak valódi céljuk elérésére: a többi ellenzéki erő legyőzésére. Ugyanakkor elhamarkodott lenne levonni azt a következtetést, hogy Gyurcsány Ferenc és elképzelései hirtelen jelentősebb népszerűségre tettek szert a magyar társadalom körében, sokkal inkább a kialakult politikai klíma kedvezett a DK-nak: az összeomló ellenzéki kártyavár romjaiból sikerült profitálniuk.
A Momentum szintén érezhető mértékben tudta növelni támogatottságát, mely jelenség mozgatórugói hasonlóak, mint a DK esetében. A protesztszavazók nagy részét sikerült elhódítaniuk az LMP-től, illetve a szociális demagógiára épülő, erős kampányukkal még a leszakadó szocialista szavazók egy részét is megszerezték. Az előretörésük legfőbb következménye az lehet, hogy az eddigi önkormányzati együttműködési paktumok megkötésekor még inkább csak „csendestárs” pozíciót betöltő párt sokkal kedvezőbb alkupozícióba kerülhet, a DK-val karöltve pedig a már megszületett megállapodások felülvizsgálatának a kezdeményezése sem zárható ki a részükről.
A vasárnapi voksolás egyik legnagyobb vesztese az MSZP-Párbeszéd. A Bangóné-botrány, a még baloldalon is megosztó Ujhelyi István és Szanyi Tibor középpontba helyezése, illetve a kampány során elkövetett kommunikációs baklövések olyan stratégiai hibáknak bizonyultak, amelyeket a választók nem bocsátottak meg. A pártszövetség a teljes összeomlás szélére került, így az elkövetkező hónapokban borítékolhatók a belső harcok, az üzengetések, és ezzel együtt a további marginalizálódás. Nem zárható ki, hogy a Párbeszéddel kötött – és ismét eredménytelennek bizonyuló – szövetség jövője is kérdésessé válik, amelynek legfőbb áldozata Karácsony Gergely főpolgármester-aspiráns lehet.
A legpesszimistább forgatókönyveket is messze alulmúlta a Jobbik eredménye: a „legerősebb ellenzéki pártból” az Európai Parlamentbe bejutó leggyengébb hazai erő lett. A jelentős bukás legfőbb oka, hogy már sem a párt vezető politikusai, sem a választópolgárok nem tudják elhelyezni a politikai koordináta-rendszerben az egykori radikális formációt, a totális üzenetnélküliséget pedig egy erőtlen, lényegében láthatatlan kampánnyal fejelték meg. Azt is látnunk kell, hogy a Jobbik egy sajátos csapdahelyzetbe kormányozta magát: a nyilvánvalóan kudarcba fulladó néppártosodás után sem jobbra, sem balra nincs menekülőútvonal számukra, politikai vákuumhelyzetbe kerültek. A radikális irányvonalhoz való visszatérés egyrészt olyan arcvesztéssel járna, amely a párt azonnali halálát jelentené, másrészt a Mi Hazánk Mozgalom megjelenése, majd megerősödése szintén akadályát jelentené e próbálkozásnak. A további balratolódás ugyancsak a politikai racionalitás körén kívül esik, hiszen ebben a dimenzióban mozog valamennyi egyéb ellenzéki erő (Toroczkai László mozgalmát leszámítva), így e politikai tér már jelenleg is telített. Amennyiben viszont az elmúlt években megszokott, politikai karakter nélküli vegetálás folytatódik tovább, az egyet jelent a párt lassú kimúlásával.
Meglepően sikeresen szerepelt a Mi Hazánk Mozgalom: a bejutási küszöbhöz közeli eredményükkel egyértelműen felhelyezték magukat a politikai térképre, sikerrel tudták megszólítani a kiábrándult jobbikos szavazók egy részét. Amennyiben az elmúlt egy évben látott ütemben folytatódik az építkezés, az őszi önkormányzati választásokon akár tartós szereplőivé válhatnak a magyar közéletnek, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy betöltsék az űrt, amelyet a Jobbik balliberális fordulata okozott.
A választók lényegében megsemmisítő csapást mértek az LMP-re. A tavalyi országgyűlési választásokon még relatíve jól szereplő zöldpárt elveszítette a két húzónevét, Szél Bernadettet és Hadházy Ákost, akik helyett nem sikerült más, erős politikai karaktereket felépíteniük az idei kampányban. A párt ördögi körbe került: elfogadható európai parlamenti szereplésre lett volna szükség ahhoz, hogy az ellenzéki együttműködés keretében LMP-s jelöltek az ellenzék számára kedvező körzetekben indulhassanak ősszel az önkormányzati választásokon, a sikertelen EP-szereplés következtében pedig egyedül az őszi választáson elérendő megfelelő eredményre lenne szükségük a politikai túléléshez, melynek realizálására viszont valószínűleg lehetőséget sem kaphatnak majd a vasárnapi szereplésük tükrében. Az ökopártban hasonló folyamatok indulhatnak meg, mint a 2009-es európai parlamenti választásokat követően az SZDSZ esetében.
Összegezve azt mondhatjuk, hogy a várakozásoknak megfelelően a kormánypártok helyzete nemhogy nem ingott meg, hanem növelni is tudták súlyukat, az ellenzéknek pedig egy egyre kisebb torta újraszeletelése jutott: a bizonytalanokat, illetve a FIDESZ-KDNP támogatóinak egy részét sem sikerült megszólítaniuk, viszont a DK és a Momentum – a többi balliberális erő kárára – a korábbiaknál kedvezőbb pozíciókból folytathatja az ellenzéki alkudozást őszre készülve.
Forrás: Századvég Alapítvány; Fotó: Századvég Alapítvány
csl
2019-05-28 at 14:24
Nagyon szeretném látni, hogy amikor ez a három majom veszekszik,azon hogy ki menjen au unióba!
aladin
2019-05-28 at 14:08
Na mivan disznó Ujhelyi elvtársak sülyedünk sülyedünk. Csak minnél mélyebre a Komjáthi elvtársal.
kbandi1
2019-05-28 at 11:01
Szakadék szélén az ellenzék? Vannak, akik már egy lépéssel előrébb tartanak, ott már csak az óbégatás hallatszik.
ómió
2019-05-28 at 09:48
Az ellenzéki “törmeléket” meg lassan totál felszippantja a böszme.
Ancsin Attila
2019-05-27 at 20:30
Én nem értem ezt a nagy majrét.Úgy beszélünk Gyurcsányról mintha félni kéne tőle.Ezt is el fogja”kúrni”
Namond
2019-05-27 at 18:33
Jakab Petike magabiztosan kereshet állást magának.
Karácsony.sk
2019-05-27 at 17:59
A FIDESZ-KDNP-nek az elkövetkező OGY választásokon borítékolható a 4/5, mert mivel Bangóné Gyurcsány Klárika lett az ellenzék egyetlen vezető ereje il. felmorzsolta már az MSZP-t, ezután továbbra is fogja hozni a FIDESZ szavazókat úgy, ahogy eddig, mert az OV “titkos ügynöke”!
Szlovákiából….
amazon
2019-05-27 at 16:33
Meg csak annyit az MSZP keresen a patkanyozo bagone es a cirkus-tarsasaga helyebe
egy sirankozo fletone fele milliardosnöt, akkor visszanyerhetik szavazoikat!
amazon
2019-05-27 at 16:15
Köszönjek a gyurcsany – csaladnak eredmenytelensegüket , most megint jol kibabralt
velük fleto es fletone. Nem ez az elsö eset!!
Vén Csataló
2019-05-27 at 15:32
Ja meg látom, hogy “szűkült az ellenzéki torta”. Frászt! Csak a legreménytelenebbek a sajátjaikra legdühösebbek nem mentek el szavazni.
De ez a választás volt Bolsevik Klárika főpróbája, amin bizony jól teljesített a 60 IQ pont alatti európai nyugdíjról ábrándozó, földostoba választók megszólításában.
És ezzel létrejött egy új gravitációs középpont az évek óta szanaszét tartó komcsi-libsi hordában. Biztos, hogy ezt az arcátlan nőimitátort vagy transznőt fogják felépíteni 2022-re Orbán ellen és ott, ahol egy Bangóné, egy Kunfalvi meg egy Nagy Blanka sztár lehet, ez a nő, aki Gyurcsányi eftárs méltó utódjaként akár két-három tagú összetett mondatokat is képes mondani, ismét büszkeséggel töltheti el a proli kebleket.
alhonvéd
2019-05-27 at 15:30
Szép eredmény az itthoni, de Veronikának van sajnos igaza. Únió szinten nem sikerült fordítani, így méginkább nyakig ülünk a féceszben. Lassabban fojtanak bele.
Vén Csataló
2019-05-27 at 15:08
Hát azért ne veregessük már a vállunkat egy ilyen budapesti eredmény után!
Itt a vörös söpredék összesen 52,99%-ot szedett össze a Fidesz-KDNP 41,17%-ával szemben, egy teljesen új összetételben. Ez kicsit sem vicces. Ebből a DK és a Momentum együtt 37,14%, vagyis majdnem annyi, mint a Fidesz-KDNP. Egy ilyen eredmény után Gyurcsányi eftárs pártelnöki napjai meg vannak számlálva, Bolsevik Klárika már melegíthet is a pozícióra. Gyurcsány nélkül egy DK-Momentum szövetségnek majd 16% tartalékja van még. És mivel mind a DK-t, mind a Momentumot ugyanaz a tudjukki tolja pénzzel, naná, hogy meg lesz az a szövetség és akkor az a 16% boldogan fog Bolsevik Kláráékra szavazni az önkormányzati választáson. Nem baj, ha a város megint olyan rohadásnak indul, mint amilyen Demszky idejében ment, a lényeg, hogy dögöljön meg a Zorbán, meg persze a Tarlós is, aki az impotens libsi pofázás helyett tényleg egész jól vitte a boltot. Szóval a kedves kormánypártoknak nagyon el kell gondolkodniuk, mert jön az ősz és ha ez így marad, a fővárosban, de még a kerületek többségében is csúnya zakóosztás lesz.
kivagyok!
2019-05-27 at 14:59
A Momentumot Széll és Hadházi segítette. Nem lehet, hogy az LMP-ből álltak át a szavazók? Meg mondjuk az MSZp-ből? Mostmár mindenki klíma szakértő lett, eddig még a zöld pártok sem törődtek a környezetvédelemmel, ugye Sargentini vénkisaszonynak is csak a magyarokra volt gondja, mostmeg már Kárika is aggódik, javaslom neki nézze meg, hogy csak a medencéjének a fűtése mennyi energiát igényel. A Momentum Paks miatt aggódik, elmondták már a szakemberek ezeszer, hogy a megújuló energiák hányszor többe kerülnek és még hatalmas táblákat is vesznek el a termőterületektől. Szégyen, hogy hová züllesztik ezt a témát, a saját karrierjük építésére használják, aztán megfeledkeznek róla, mint a sarokba hajított lyukas zokniról. A momentumos mentalitásáról sokat elárult, amit a szavazóurnánál művelt, tiszta égés volt. Momentán az jött le, hogy egy üresfejű, buta liba, de elfér a többi hülye között, majd ő is felolvassa a vagina monológót, mint nagy elődei, így képviselve minket és a környezetvédelmet az USE-ben.
Hesslerezredes
2019-05-27 at 14:19
:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Polgár
2019-05-27 at 13:26
Hol hőzöng most karácsony meg újhülye, bangóné,kunhalmi, bősz, timike?
Mit szólnak a nagy lejtmenethez az öreg komcsik?
Gáspár Anett
2019-05-27 at 14:08
Győzedelmet ülnek.
Namond
2019-05-27 at 19:14
A Dk-nál?
waltergabor
2019-05-27 at 14:29
Újhülye legrosszabb álmában sem gondolta, hogy a lista 2. helyén nem jut be a zsírosbödönbe. Lehet, hogy életében először dolgoznia kell valahol.
api01
2019-05-27 at 13:08
Csoda nem történt, viszont az ellenzéki torta ismét megfogyatkozott. Az más kérdés, hogy az arányváltások elég durvára sikerültek. A momentum sikere irtózatosan veszélyes Magyarországra nézve !
Hesslerezredes
2019-05-27 at 13:12
egyetértek: nem a dk sikere a veszélyes, mert ők a maszoptól szipkáztak szavazókat, hanem a momentum: vajjon mi lehet a mélyben, a fiatalokban, hogy ezt a semmirekellő nullazéró bandát így megajnározták????
Gáspár Anett
2019-05-27 at 14:07
Semmi nincs a “mélyben”, csak azok, akik eddig az LMP-re szavaztak, most
átszavaztak az Új-LMP-re.
gyozo2018
2019-05-27 at 12:47
13 képviselő egy balra húzó EP pártcsaládban, és 8 liberálfasisztabolsi az EU balliberális többségében.
20 mandátumot kellett volna szereznünk!!!
Szathmári Veronika
2019-05-27 at 12:33
Valójában az UNIO-ban a magyar 21 mandátum annyi mint a légypiszok az ablakon. Se nem oszt, se nem szoroz. Csak erősíteni tudja valakinek a táborát, ha mellé áll egyes szavazásokon. Weber a kétes hírűek táborában – megint bebizonyosodott, hogy az EU vezetőinek életrajzába bármilyen sikkasztás, csalás, amorális viselkedés belefér, ezekkel is választhatók. Mi az a “kis légyxar”? Nem kell, hogy alárendelt képzeteink legyenek – egy ilyen EU – olyan mint a vezetője. Nem megtiszteltetés, nem öröm benne lenni.
gyozo2018
2019-05-27 at 12:41
Na, igen. Legalább ne dobta volna be a “pertársaság”
ötletét. És nem a proli irigység beszél az ember, amikor aránytévesztést, ízléstelenséget, gátlástalanságot emleget.
Túl sok a konjunktúralovag. Nehéz lehet kiválogatni a búzát a sok ocsúból…
Kedvét szegi az embernek, mikor olvassa, hogy egy kretén, HetiHentes Csiszárból röpke idő alatt nagykövet lehet a nemzeti kormány alatt.
S hogy nem történik semmi magyar kultúra, oktatás, joggyakorlat, a nemzetközi fedőügynökségek kitakarítása ügyében sem. A hálózatok élnek minden szinten.
gyozo2018
2019-05-27 at 12:44
Bocs!
Nem Veronikának, hanem Benedeknek szántam.
mona
2019-05-27 at 14:06
Viszont minden hazaárulóra jut kettő jobboldali, aki cáfolhat.
Nézzük_magát_a_dolgot
2019-05-27 at 12:26
Van egy olyan érzésem, hogy a DK a Jobbikot elhagyókból erősödött. Nem annyira a politikai egyetértésről van szó, hanem hasonló erkölcsi és szellemi színvonalon vegetáló lumpenek egymásra találása, akik képesek azt hinni, hogy egy országrontó társaság majd őnekik európai bért meg nyugdíjat fog adni. Hogy miből? Hát “az államnak van pénze, csak nem nekem adja”. Ezek azok, akik szerint jó a fiatalasszony 10 milliós keret, de nekem is járna! Minek annyi pénzt adni az ÉN adómból! Minek annyi gyerek! Ordítja az önző módon magának élő adócsaló és a sunyin irigy, adót már nem fizető öreg (ez nem kitalált szöveg, én sokaktól hallottam ezeket a véleményeket!).
mona
2019-05-27 at 14:04
Igazad lehet a Gyurcsány szavazók eddig sem a magas IQ átlagukról voltak híresek, annál inkább irigy, gyűlölködő, rosszindulattól fröcsögő stílusukról, akik a hazájukat is feláldoznák az Orbán-gyűlölet oltárán-
Benedek Károly
2019-05-27 at 12:24
“nem csak a hazai bevándorláspárti erőknek, hanem a globalista brüsszeli bürokratáknak is üzenetértékű.”
Nagy ívben tesznek rá.
Az őszi szántásra és vetésre meg fel kell készülnünk, mert kemény mérkőzés lesz.
Ha leül a szavazókészség, baj lesz.
Tisztelt újságíró urak ne egymás ekézésére fordítsák az energiát, meg hogy ki tud nagyobb bonmot-kat elsütni az unalomig egyforma profilú műsorokban, hanem szakszerűen ütős felvilágosítással jussanak el minden érdekelthez.
Az alpáriság meg nem a nemzeti-konzervatív nézetek közvetítésének a nyelve, s akkor is hiteltelen, ha Belső-Budavárból bizonygatjuk kifele.
Namond
2019-05-27 at 19:10
Ezt a cikket egy újságíróvá avanzsált kiugrott pap írhatta, aki magánosított egy füstölőt és egy kis tömjént.
Vállveregetés helyett, a DK és Momentum meglepő eredményét, az azt adó szavazóbázist kellene vizsgálni és az őszi választásokra felkészülni.
nemzeti
2019-05-27 at 12:22
Ne túlozzunk már ! Milyen szakadék szélén.
Tessék már a Fidesznek tenni azoknak a problémáknak a javítása érdekében amit
Dobrev asszony a hites férjével meglovagolt. Látni lehetett előre mivel kampányolnak s viszik magukkal a bolsi szavazókat. Oké a bevándorlás megállítása
de a baloldali nyuggerek körében az eü. várólisták már tényleg tűrhetetlenek.
Nem fű alatt kellene javítani az ellátásokat,hanem nagy dobra is verni.
S A NYUGDÍJAKAT IS NEM 5 % alatt kellene már növelni, s jegyeket adogatni,vagy azt sem.
Legalább azt kellett volna hirdetni,hogy mit várunk el az Uniótól.
Hesslerezredes
2019-05-27 at 12:04
Kedves Jakab! zseni-e Ön?
válasz:
– Negatíve, igen!
(á la Tersánszky-Józsi Jenő)
irysz
2019-05-27 at 14:04
Tersánszkyt nagyon szeretem.
🙂
Gyzoltan
2019-05-27 at 12:03
-még egy ilyen győzelem, s a magyar Magyarország elveszett…
Lassan ott tartunk, hogy magyar magyar csak szórványban fordul elő Magyarországon…
Egy kétes értékű, helyi összecsapás nem kedvezőtlen kimenetele mit sem számít, mikor a hadjáratot, a háborút Magyarország, a magyarság, elvesztette!
Lehet örömködni! -a magyarság ellenségeinek!
POROSZLAI RÓBERT
2019-05-27 at 11:48
nem látta valaki az emeszpét, meg a jobbikot?
POROSZLAI RÓBERT
2019-05-27 at 11:50
..gyurcsány :hammm bekapta…
CSICSIA
2019-05-27 at 12:10
Majd megfekszi a gyomrát, oszt kiköpi. Minél hamarabb annál jobb.
gyozo2018
2019-05-27 at 13:16
Akik a ballibeket szervezik, az MSZP-t a DK nevű SZDSZ-be tömik bele.
Úgy, mint a bal ra bukott Jobbikot vissza, a MiHátbadöfünk Mozgalomnak nevezetett Jobbik2-be.
A Momentumot az LMP és a többi reszli helyébe építették fel.
Hagyták, hogy az LMP-s prolik lezüllesszék, még kívülről is szétverjék
a műzöldeket.
A Jobbik2/MiHátbadüfönk is nem véletlenül libafoszöld, és nem véletlenül
mentette meg a szavazatával Czeglédyt. Soha, semmilyen gesztus sem véletlen.
Azt egyeztetések előzik meg.
Hesslerezredes
2019-05-27 at 11:48
Az eszemnek tetszik az elemzés, de a lelkemnek már nem annyira. Simán meg kellett volna legyen a 2/3-ad. Az a kérdés, hogy a fidesz-szavazók miért maradtak otthon ennyien?
Gomboc7
2019-05-27 at 12:07
Mert nem érezték, hogy az EP is róluk szól, szemben a 18as ogy választással. Vagy kiszamolták, mert lehetett, hogy eu parlamenti szinten nem lehet átütő változást elérni.
Az a kérdés, mennyire érzi majd át mindenki, hogy az önkormányzati is ugyanolyan fontos?
állatanyó
2019-05-27 at 12:40
A kétharmad irreális lett volna. Az OGY választásokon is csak azért lett meg, mert ott az egyéni körzetek is bejátszanak, plusz a rendszer a mindenkori győztest még egy kicsit megtolja. Én azt mondom, jó ez az eredmény, maradjon meg a jövőben is.