Ezt mondta Kozma Imre atya, irgalmasrendi szerzetes, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapító elnöke a PestiSrácok.hu-nak, a PSTV-nek adott utolsó interjújában 2024 húsvétján. Akkor kiemelte, hogy szeretetünket egymás iránt az áldozatkészség jelenti. Könnyű azt mondani, hogy szeretlek, szeretlek, ha a szeretetet nem követi a cselekedetek sora, mert cselekedetek nélkül a szeretet nem ér semmit. Imre atya élete erre épült fel. Egy pap volt, aki végezte a dolgát. Péntek délután a budapesti Szent István Bazilikában több ezer gyászoló vett végső búcsút Kozma atyától.
Kozma Imre az utolsó olyan katolikus papok egyike volt, akik végigélték a kommunista hatalom egyházüldözését és a rendszerváltás utáni keresztény egyházak újjászületését. Mint Sváb-hegyen élő lakos a plébános urat 1978-ban ismertem meg, amikor a lányaimat a zugligeti Szent Család plébánián kívántam megkereszteltetni.
Mindezt abban az időben, amikor az MSZMP megfigyelte a papokat, a kommunisták listát készítettek azokról a fiatalokról, akik templomban esküdtek vagy gyermekeiket keresztvíz alá tartották. Zugligetben, a Sváb-hegyen, a Virányosban, a Hunyadormon, a Csillagvölgyben hamar híre terjedt, hogy a plébánián van egy katolikus pap, aki szokatlan hangvételű, szókimondó prédikációkat tart a zsúfolásig megtelt templomban. Hittan óráin azt tanítja, hogy a kereszténység nem elmélet, hanem gyakorlat, a templom falain kívül a mindennapokban is meg kell élnünk a hitünket. A közösség tagjainak konkrét segítő feladatokat kellett vállalniuk, akkor alakult ki az az önkéntes szociális hálózat, amely később a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapját adta.
Ez a tettrekészség zavarta a Kádár-rendszert és ezekben az években Kozma Imrét a rendőrhatóságok több alkalommal előállították és kihallgatták, hallgatóságának több tagját meghurcolták vagy kizárták az egyetemről. Ez a hívőket nem riasztotta el, sőt a hétvégi misék továbbra is telt ház előtt zajlottak. A környékbeliek szívükbe zárták Imre atyát, a gyerekek rajongtak érte, a szentestéket a templomban versekkel, énekléssel, zenével gazdagították. A fiatalok hitbéli nevelése fontos volt számára.
Kozma Imre az igazi cselekvő papok közé tartozott. Nevéhez fűződik a Máltai Szeretetszolgálat szerepvállalása 1989-ben, a keletnémet menekültek és az erdélyi–romániai forradalom áldozatainak, rászorultjainak megsegítésében. 1989 nyarán megtelt a Zugliget keletnémet menekültekkel. A zugligeti templom kertjében megnyitotta az első menekülttábort. Égtek a tüzek, önkéntesek óriási bográcsokban főzték a jó magyaros ételeket. Ez volt abban az időben Európa legnagyobb humanitárius akciója, amit a zugligeti Szent Család plébániatemplomból indult el.
Halkan jegyzem meg, hogy 2022 óta, több mint két éve az ukrán-orosz háború óta több millió ukrán menekült jött át Magyarországra, akiknek szállást, élelmet, egészségügyi ellátást biztosítunk és azok a családok, akik maradni szeretnének, azoknak a gyerekeik részt vehetnek a magyar oktatásban, a szülők munkába állhatnak. Ez is a legnagyobb magyar humanitárius akciók közé tartozik.
De visszatérve a keletnémet menekültekre, Kozma Imre, mint apostoli protonotárius, 1989. augusztus 14-e és november 14-e között végrehajtotta a maga egyházi és politikai rendszerváltását, amikor a zugligeti Szent Család-templom plébánosaként menedéket nyújtott több tízezer keletnémetnek. A kis paplakban egymásnak adták a kilincset a magas rangú nyugatnémet külföldi diplomaták, miniszterek; Kohl kancellár egyértelműen kifejezte, hogy a német újraegyesítésben, a berlini fal leomlásában vezető szerepet játszottak a magyarok. Ezt persze mára a mai német politika elfelejtette.
A délszláv háború alatt a Kozma Imre által vezetett Máltai Szeretetszolgálat kórházi osztályokat, bentlakásos intézményeket és nagy számú civil lakosságot menekített át Magyarországra. A Máltai Szeretetszolgálat alapítójaként a rendszerváltoztatás óta jelen volt Kárpátalján, a segélyszervezet már a két évtizeddel ezelőtti tiszai árvízkor 100 házat épített újjá. Az atya a helyben szerzett tapasztalatokból is kiindulva látta, hogy a háborúnak vannak túszai is, köztük a kárpátaljai magyarok és ruszinok, akikre most a korábbinál is több szenvedést és megaláztatást mér az ottani kormányzat.
Halála nagy veszteség a keresztény embereknek, a keresztény Magyarországnak. Kozma Imre atya volt az utolsó ember, aki Magyarországon beszélhetett a kitoloncolt Mindszenty József hercegprímással, esztergomi érsekkel mint egyszerű káplán egy Dorog melletti bányászfaluban. Kozma elkötelezett pap volt: már küldetésének első idejében szegénységi fogadalmat tett, amit élete végéig betartott. 2013-ban pappá szentelésének ötvenedik évfordulójára készülve gyalogosan végigjárta papi szolgálatának állomáshelyeit. 73 évesen 140 kilométeres zarándoklatot tett egy szerzetestársa kíséretében. Szerinte a magyar katolikus egyház a bolsevista üldöztetések, mártírhalált halt papok ellenére azért maradhatott fent, mert hittek a Szent István-i küldetésében. A magyar papok nemcsak hitet, vallást tanítottak, hanem a keresztény értékek mellett a magyar nemzeti tudatot is erősítették.
Életének 85. évében elhunyt Kozma Imre katolikus pap, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapító elnöke, a Betegápoló Irgalmasrend korábbi magyarországi vezetőjével, Imre atyával a PestiSrácok.hu többször is készített beszélgetést, interjút, s az atya számos alkalommal meglátogatta szerkesztőségünket, a Pesti TV stúdióját (még a gesztenyéskerti búcsúbulin is felszólalt), vagy éppen a Revolution’56 Szabadságharcos Sörözőt, hogy az újságírókat és a közélet iránt érdeklődő fiatalokat életre szóló jó tanácsokkal, útmutatással lássa el. A PestiSrácok.hu, a PS TV munkatársait baráti újságíróknak tartotta. Többször hangsúlyozta, hogy aki újságírással, hírközléssel foglalkozik, azoknak törekednie kell a tárgyilagosságra, az őszinteségre, az emberekhez fűződő empátiára és ami a legfontosabb, hogy a sajtótisztesség megőrzéséért egy újságíró ne hazudjon, ne vezesse félre az embereket. Imre atya mindig feladta a leckét, ami többször süket fülekre talált, hiszen a balliberális sajtó nem így működik.
De hát Kozma Imre elhivatott pap volt. Az Isten és ember közötti találkozásról így elmélkedett korábban a Pesti Srácok Polbeat című műsorában:
Az Istennel való találkozás azért olyan fontos, mert a legfontosabb üzenetet hozza el hozzánk, mégpedig azt, hogy “szeretlek!” Minden embert ez az egy kijelentés igazol: ez az emberlétünk hitelesítése. Hiszen akit szeretnek, azt megszabadították a magánytól, és ennek a folytatása az, hogy emberek egymásra találnak, majd még tovább lépve az emberek egymásért áldozatot is tudnak hozni.
A Polbeat törzsnézőivel beszélgetve azt is kifejtette, hogy keresztény, magyar emberként hogyan állhatunk hozzá a háborúhoz:
ezt a kérdést nem az egyház és a hívek rendezhetik el, mert ez egy politikai kérdés. Mi kialakíthatjuk a magunk állásfoglalását, de a keresztény válasz ebben a helyzetben sajnos egy nagyon halovány válasz, miszerint a “rosszat rosszal nem lehet gyógyítani”. Természetesen a keresztények békére vágynak, viszont ebbe a háborúba nem tudunk beleszólni.
Ebben a helyzetben csak azt mondhatjuk – folytatta Imre atya-, amit a miniszterelnökünk is: ez két testvérnép háborúja, amibe nem bonyolódhatunk bele, felelőtlen döntés akármelyik oldalra odaállni. Legyünk őszinték: a kifejlethez semmit nem tudunk hozzátenni, de egyet igenis tudunk tenni, odaállni a bajba jutott emberek mellé – fogalmazott. Kozma Imre arról is elmélkedett, miért rendkívüli ajándék, hogy Szent István király országa vagyunk:
Európában évszázadokon keresztül az egyetlen jogállam a Szent István-i Magyarország volt. A mi keresztény örökségünk alapvetően Szent Istvánból fakad, aki nemcsak apostoli király, hanem apostol volt, nem véletlenül küldött neki a pápa, mint a hit emberének, kettős kereszttel ékesített koronát.
Sokunknak sok emléke van az atyáról. Találkozásunkkor mindig mosolygott, mindig érdeklődött, hogy vagy István? Amikor Európában visszaszorulóban van a kereszténység, sőt Nyugat-Európában üldözik a keresztényeket, akkor újra visszaidézném Imre atya az idén húsvétkor készített interjújának utolsó három mondatát:
Az egymásért hozott áldozat, maga a kereszténység. Jézus példája, hogy életre váltotta a halált. A legnagyobb lehetőségünk a másik ember.
Vezető kép: 20231006, Kozma Imre atya a Magyar Batthyány Alapítvány díjainak átadásán az aradi vértanúk emléknapján a Fiumei úti sírkertben, a Batthyány-mauzóleumnál // fotó: Hatlaczki Balázs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS