Az amerikai Modern Warfare intézet eléggé sötét hangulatú elemzést tett közzé, amelyben a terrorizmus és a fegyveres bűnözés európai terjedésének kockázatát vitatják meg. Rájöttek ugyanis, hogy az Ukrajnának küldött fegyverek nagy része illetéktelen kezekben landol, és itt sajnos nemcsak arról van szó, hogy az oroszok lefoglalják azokat, bár ez is egyre gyakrabban előfordul. A CNN balliberális amerikai televízió is vészharangokat kongat: titkosszolgálati forrásaik szerint az amerikaik maguk sem tudják követni, hol landolnak a fegyvereik. Ennél is riasztóbb, hogy Catherine De Bolle, az Europol ügyvezető igazgatója május végén azt mondta a német sajtónak, nagyon aggódnak amiatt, hogy a Nyugat által Ukrajnába küldött katonai felszerelések a feketepiacra, terroristák és bűnözők kezébe kerülnek. A jelenség tehát beláthatatlan következményekkel járhat Európa biztonságára nézve, ráadásul sajnos nem is egészen újkeletű.
Az ukrán vezetés a háború első napjaiban kiadta a parancsot: mindenkit felfegyverezni. Szó szerint mindenkit, ugyanis nemcsak azok jutottak szabadon automata lőfegyverekhez, akik jelentkeztek a hadsereghez vagy a területvédelmi erőkhöz, de elítélt bűnözők is szép számmal jutottak kalasnyikovokhoz, amennyiben amnesztia fejében vállalták, hogy harcolnak az oroszok ellen. És itt még csak a kézi lőfegyverekről beszélünk.
És a cigányok elloptak egy orosz tankot
És tetszett a hír, miszerint ukrajnai cigányok elloptak egy orosz tankot? Sokan viccesnek találták, de gondoljunk bele, hogy bár ez az eset nagy valószínűséggel a propaganda hagymázas kreálmánya, de éppen elég hátrahagyott harcjármű maradt a front elszórt pontjain ahhoz, hogy hasonló „gyűjtögetésekre” sor kerülhessen.
Csak zárójelben: hazai tapasztalat, hogy a „vasazásból” jól meg lehet élni – plusz némi áfacsalás.
Eleinte az oroszok a Kijev alóli visszavonulása után, majd az ukrán hadsereg veszteségeit követően. Bármennyire is elítéli az ember az oroszokat, a legvadabb ukrán propagandistáknak is be kell látniuk: akkor járnak jobban, ha ezeket az oroszok szedik össze. A másik lehetőség az, hogy bárkinek lehet T62-ese, ha sikerül beindítani az út mellett hagyott tankot.
Az internetes piacokon természetesen fel is tűntek az itt-ott fellelt harceszközök. Sőt, azok is, amiket kifejezetten a hadsereg részére küldtek a nyugati szövetségesek. Akinek nem elég a T62-es, az vehet magának német rohamlöveget, az mindig jól mutat a kertben.
De nem csak a neten megy a kereskedelem: az orosz portálokat elárasztották a hírek, miszerint az ukrán katonák élelmiszerért vagy némi valutáért adják át az amerikai, brit vagy francia hadianyagot a csecsen harcosoknak. Az éhség nagy úr, ugye, és a legatyásodott területvédelmiseknek már fosztogatni sincs honnan, mit is tehetnének. Persze, ez mind lehet orosz propaganda, azonban az, hogy a nemrégiben elfoglalt Liszicsanszkban az oroszok már kiállítást szerveztek a NATO által küldött fegyverekből, nem erről tanúskodik.
Harminc éves tapasztalat
Az ukrán fegyverbiznisz régi hagyományokra tekint vissza. Amikor a Szovjetunió összeomlását követő káoszban senki nem tudta, hogy az Ukrajnában maradt harckocsik, helikopterek és kézifegyverek most Moszkva vagy Kijev tulajdonát képezik, az élelmes katonatisztek az arany középutat választották, és jó pénzért továbbadták azokat Kongónak, Ruandának és annak, aki éppen többet ígért. Az iraki–iráni háború során például mindkét oldalnak. Nem voltak finnyásak.
A helyzet még ennél is rosszabb lehet: a legújabb ukrán elnöki rendelet értelmében jövő évtől minden ukrán állampolgár számára engedélyezi a fegyvertartást. Mindenféle megkötés nélkül. Szép kilátás egy állig felfegyverzett, bukás szélén álló országban. De időzzünk el a gondolattal: mi lesz, ha Ukrajna valamilyen csoda folytán felvételt kap az Európai Unióba? Ha szabadon átjárhatóvá válnak a határok a háború után? Ki fogja kontrollálni, hogy kihez jutnak a Kijevnek küldött puskák, ágyúk, drónok? Nem túl rózsás jövőkép…
Fekete lyukba zuhan a szállítmány
Eközben a közismerten balliberális CNN televíziónak azt nyilatkozta egy amerikai hírszerzési forrás, hogy rövid ideig tudják csak követni, mi történik az Ukrajnába küldött fegyverzettel: amint a szállítmány belép a háborús zónába, egy nagy fekete lyukba zuhan, és onnan körülbelül nulla információval rendelkeznek.
Ugyancsak egy védelmi tisztviselő azt nyilatkozta a CNN-nek:
amikor a Biden-kormányzat meghozta a döntést, hogy több milliárd dollárnyi fegyvert és felszerelést küldjön Ukrajnába, számolt azzal a kockázattal, hogy a szállítmányok egy része végül „váratlan helyekre” kerülhet.
Jordan Cohen, a Cato Intézet védelmi és külpolitikai elemzője, aki fegyvereladásokkal foglalkozik, azt mondta, hogy az Ukrajnába áramló fegyveráradat körül a legnagyobb veszélyt az jelenti, hogy mi történik ezekkel az eszközökkel, ha a háború véget ér vagy valamilyen elhúzódó patthelyzetbe torkollik.
Néhány fegyver elkerülhetetlenül a feketepiacra került, beleértve a légvédelmi Stinger rakétákat is, amelyeket az USA most Ukrajnának szállít
– mondta.
Az Europol már előre tudja
Catherine De Bolle, az Europol ügyvezető igazgatója május végén azt mondta a német sajtónak, hogy nagyon aggódnak amiatt, hogy a Nyugat által Ukrajnába küldött katonai felszerelések a feketepiacra, terroristák és bűnözők kezébe kerülnek.
Amint a fegyverek elhallgatnak Ukrajnában, jönnek az illegális fegyverek
– fogalmazott, hozzátéve: ezt sok más konfliktusból is tudjuk. Néhány nappal ezelőtt De Bolle a Die Welt am Sonntag német lapnak adott interjújában elmondta: az Ukrajnába szállított fegyverek könnyen bűnözők kezébe kerülhetnek, ami veszélyezteti az EU belső biztonsági helyzetét.
Darknetes nyomok
A KELA izraeli kibernetikai hírszerzésre specializálódott cég egy darknetes piacon talált furcsa fegyverlistákat. Az egyik lista
- a „Thief” nevű, amely, amely összesen kilenc, Ukrajnához köthető listát tartalmaz, ezeket három eladó kínálja;
- a „Weapons Ukraine” puskákat, gránátokat és golyóálló mellényeket listáz 1100 és 3600 dollár közötti áron, Ukrajna területére történő szállítást ígérve;
- a „Big Discounts on Weapons” egy, az USA által szállított Javelin ATGM páncéltörő rakétarendszert kínál 30 ezer dollárért, az eladó egy kijevi helyszínt adott meg;
- a „Black Market Guns”, amely NLAW páncéltörő rakétákat kínál 15 ezer dollárért és az amerikai gyártmányú Switchblade 600 Kamikaze Drone-t hétezer dollárért.
Forrás: mwi.usma, Kárpátalja.ma, hirado.hu; Fotó: Képernyőfotó
Facebook
Twitter
YouTube
RSS