“Putyin országa szétesőben, támogatnunk kell azokat a törekvéseket, amelyek belső lázadást szítanak, erősebb szankciókra van szükség, Putyin pedig terrorista. Több fegyvert és több pénzt kell küldeni az orosz agresszor elleni fellépéshez. Dicsőség Ukrajnának!” – ilyen és ehhez hasonló felszólalások előzték meg a szavazást az Európai Parlamentben az Oroszország elleni szankciók súlyosbításáról.
A Tanács és a Bizottság nyilatkozataival, Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborújának eszkalációja témájában tanácskoznak ma az uniós képviselők Strasbourgban. Nem értenek egyet az újabb határozat elfogadásával a Fidesz európai parlamenti képviselői. Véleményük szerint az EP-ben nincs nyitottság a józan észre.
Mint ismert, az Európai Bizottság szeptember végén tett javaslatot az Oroszországgal szembeni nyolcadik szankciócsomagra. A korlátozó intézkedések között az EU megtiltaná a repülőgépgyártáshoz használható termékek, bizonyos elektronikus eszközök, valamint egyes vegyi anyagok kivitelét Oroszországba, számos orosz termék importját, szolgáltatások nyújtását orosz vállalatok és hatóságok számára, valamint megtiltja az uniós állampolgárok számára, hogy orosz állami vállalatok vezető testületében szerepet vállaljanak. Szorgalmazza továbbá annak a jogalapnak a megállapítását is, amely alapján meghatároznák az orosz kőolaj árának felső határát.
Erről az újabb szankciós csomagról vitáztak ma a képviselők. A felszólalásokban a képviselők többsége egyetértett abban, hogy egységesen kell fellépni Putyin ellen. A baloldali képviselők közül többen úgy fogalmaztak: az Oroszország elleni szankciókat súlyosbítani kell, mivel láthatóan sikeresek. Arra is kitértek, hogy véleményük szerint az orosz elnökön már látható, mennyire kétségbeesett; a Kremlben nagyobb az ellenállás, ezeket a törekvéseket a leváltására segíteni kell. Szégyenteljesnek tartják, hogy kevesebb fegyverrel segítették eddig Ukrajnát, mint az USA, és az uniós pénzek összege sem volt elegendő. Az egyik legdöbbenetesebb kijelentés az volt, amikor közölték:
Nem az ukránoknak kellene kérnie a NATO-csatlakozást, hanem a NATO-nak Ukrajnát arra, hogy csatlakozzon a szövetséghez.
A képviselők közölték:
Kiállunk Ukrajna mellett, támogatni kell az európai uniós szankciók súlyosítását, a fegyverszállításokat
– fogalmaztak, még akkor is, ha a tagállamok számára ez hátránnyal jár. Hangsúlyozták:
Amíg bátrak leszünk, egyetlen diktátor sem maradhat, így Putyin sem. Ez a civilizáció konfliktusa, amit Putyin indított. Fontos, hogy az EU egységes legyen a szankciók terén. Az ukránokhoz képest a mi utunk könnyű, most elérkezett az ideje annak, hogy mi is áldozatokat hozzunk.
A szankciókkal egyedül a konzervatívok nem értettek egyet:
Nyissák ki a szemüket, rekordinfláció van, szegénység van, azt mondják csak, hogy ne fűtsenek, ne zuhanyozzanak. Ez a szakadékba vezető út gazdaságilag és emberileg is. Akik a szankciók ellen emelik fel szavukat, azok nem szélsőjobboldaliak, gondoljanak arra, hogy Elon Musk és Ferenc pápa is így vélekedik
– húzták alá, de ezeket a gondolatokat viszonylag kevesen támogatták. A felszólalók szinte ugyanazt szajkózzák: növelni kell a katonai támogatást is.
Ukrajna az európai értékekért is harcol. Össze kell tartanunk, csak így lehet a válságból kilábalni
– húzták alá. Görögország viszont azt kérte, hogy ne használják fel a görög területeket például NATO-hadműveletekre. Volt olyan felszólaló, aki felvetette, hogy Lengyelországra kellett volna hallgatniuk kezdetektől, a szankciókat pedig ki kellene terjeszteni az orosz gyémántokra is. Arra is kitértek, hogy a politikai kapcsolatok kivizsgálására is szükség van; “ha megtettük volna, elkerültük volna a háborút” – tették hozzá.
Szóra sem érdemesek azok, akik kiállnak az egység mögül. A tagállamoknak és az állampolgároknak is, tehát az egész európai közösségnek követnie kell ezt az irányt. Egységes Európára van szükség, ezt a szankciók erősítésével lehet csak elérni
– fogalmaztak.
Brüsszel szankciói kudarcot vallottak a Fidesz EP-képviselői szerint
Nem értenek egyet az újabb határozat elfogadásával a Fidesz európai parlamenti képviselői. Véleményük szerint az EP-ben nincs nyitottság a józan észre.
Az Európai Parlament (EP) plenáris ülése szerdán határozatot fogad el a növekvő európai energiaárakra adott uniós válasszal kapcsolatban. A szavazás lehetőséget adna a balliberális többségű testületnek, hogy az európai polgárok mellé állva az energiaválság megoldását segítő javaslatokat tegyen. Azonban a szövegtervezetből kiderül: az Európai Parlamentben továbbra sincs nyitottság a józan észre – a javaslat újabb szankciókat követel. Mi, a Fidesz európai parlamenti képviselői a magyar emberek érdekeit védjük. Ezért nem fogunk támogatni olyan javaslatokat, melyek veszélybe sodorják Magyarország energiaellátását és a magyar emberek munkahelyeit
– tudatták szerkesztőségünkkel a Fidesz európai parlamenti képviselői. Közleményükben azt írták:
Brüsszel kudarcot valló szankciói miatt Európa súlyos energiaválsággal küzd. Az európai gazdaság meggyengült, a megugró energiaárak miatt teljes iparágak lehetetlenülnek el és az embereknek brutális rezsiszámlákkal kell szembenézniük. Ebben a helyzetben az Európai Parlamentnek az lenne a feladata, hogy a polgárokat segítse és a válság megoldását célzó javaslatokat tegyen.
Hozzátették: a szavazásra beterjesztett tervezet azonban azt mutatja, hogy az Európai Parlament erre nem hajlandó.
Ehelyett a baloldal uniós gázársapkát vezetne be, ami egy újabb szankció. Egy ilyen árkorlátozás tovább csökkentené a földgázkínálatot, ami a fűtési időszak beköszöntével teljesen abszurd ötlet. Ez az átgondolatlan lépés csak tovább mélyítené a válságot és az európai polgárokkal fizettetné meg a háború árát
– hangsúlyozták.
Az EP-képviselők szerdán délelőtt az Ukrajna elleni orosz háború legújabb fejleményeit vitatták meg von der Leyen bizottsági elnökkel, Borrell főképviselővel és Bek cseh európai ügyekért felelős miniszterrel. Több ukrajnai régió illegális annektálása, az orosz tartalékosok besorozása, Putyin nukleáris fenyegetései, valamint az Északi Áramlat vezetékeinek megmagyarázhatatlan szakadásai álltak a vita középpontjában, illetve az EU erre adott válasza is. A plenáris ülésen egy állásfoglalásban összegzik véleményüket, melyről holnap szavaznak a képviselők. Ma ennek módosító javaslatairól döntöttek és fogadták el végül.
Az uniós tagállamok nagykövetei politikai megállapodásra jutottak az állandó képviselők bizottságában (Coreper) az Oroszországgal szembeni nyolcadik szankciós csomagról – közölte Edita Hrda, az Európai Unió Tanácsnak soros elnökségét betöltő Csehország uniós nagykövete szerdán, a Twitteren. Ebben azt írta: a nyolcadik szankciós csomag jóváhagyása az Európai Unió határozott válasza arra, hogy Oroszország bejelentette Ukrajna négy régiójának, a donyecki és a luhanszki “népköztársaság”, valamint Herszon és Zaporizzsja megye jogellenes annektálását.
Fotó: Európai Parlament
Facebook
Twitter
YouTube
RSS