
Magyarország és Lengyelország is nemmel szavazott az Európai Bizottság újabb veszélyes javaslatára, amely a korábbi rendelet meghosszabbításaként ismét 15 százalékos csökkentést ír majd elő a földgáz felhasználását illetően – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden, Brüsszelben.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető az európai uniós energiaügyi tanács szünetében tartott sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy a további források bevonása vagy az infrastrukturális fejlesztések helyett az Európai Bizottság olyan javaslattal állt elő, amely újfent előírná a földgázfogyasztás mérséklését. Tavaly már a magyar és a lengyel tiltakozás ellenére született egy ilyen rendelet, de a mostani annál is veszélyesebb. A korábbi ugyanis egy téli időszakra vonatkozott, amikor az ipari mellett a lakossági felhasználás is bővül a fűtés miatt, így könnyebb a csökkentés, mint nyáron, alacsonyabb összfogyasztás mellett lesz.
Ha az ipar földgázfelhasználását mesterségesen csökkenteni kell, akkor az azt jelenti, hogy a gazdaság visszaesésének a kockázata áll elő
– húzta alá, egyúttal ellátásbiztonsági problémákra figyelmeztetve.
Ráadásul Brüsszel most újra lopakodó módon vesz el hatásköröket a tagállamoktól, hiszen az energiafelhasználás, a nemzeti energiamix összeállítása, a gazdaság szerkezetének meghatározása kifejezetten nemzeti hatáskörbe tartozik, és azzal, hogy előírják a földgázfelhasználás csökkentését, gyakorlatilag megsértik ezt a szuverén tagállami jogot
– mutatott rá.
Csak a lengyelek és mi mondtunk nemet a javaslatra
Szijjártó Péter kiemelte, hogy az első döntés után Lengyelország az Európai Bírósághoz fordult, arra hivatkozva, hogy egyhangú szavazásra lett volna szükség az elfogadáshoz, és a lengyelek oldalán Magyarország is csatlakozott a perhez.
Most is nemmel szavaztunk erre a javaslatra, amelyet sajnos a lengyeleken és rajtunk kívül mindenki támogatott. Tehát előírtak egy újabb 15 százalékos földgázcsökkentést a korábbi rendelet meghosszabbításaként. Ez, még egyszer mondom, rendkívül veszélyes, észszerűtlen és nem oldja meg a problémát
– hangsúlyozta.
Kevesebbet drágábban
Hozzátette, hogy ezen friss rendelet nyomán tovább szűkülhet a kínálat Európában, márpedig az közgazdaságtani alapelv, hogy ha egy áru mennyisége csökken az adott piacon, akkor az ára nő.
Ez a javaslat az áremelkedés veszélyét hozza magával, ellátásbiztonsági veszélyt rejt és gazdasági visszaesést okozhat
– szögezte le.
Mindezek miatt Magyarország ezt a javaslatot nem szavazta meg. Mi továbbra is egyértelműen azt az álláspontot képviseljük, hogy a földgázellátás nem politikai kérdés. Politikai alapon diszkriminálni földgázforrásokat rendkívül kártékony dolog. Inkább segíteni kellene, hogy minél nagyobb mennyiségű földgáz minél több forrásból érkezhessen Európába
– mondta.
Idén már lehet gázhiány
A miniszter arra is kitért, hogy kifejezetten enyhe télen van túl a kontinens, és mindenki örül, hogy túl tudtuk élni az utóbbi hónapokat ellátásbiztonsági szempontból, de számos szakértő arra figyelmeztet, hogy nincs ok hurráoptimizmusra, ugyanis reális a veszélye annak, hogy idén télen gázhiány léphet fel.
Ennek egyik oka, hogy a tavalyihoz képest ezúttal nagyjából 60 milliárd köbméternyi orosz földgáz fog hiányozni az európai hálózatból, illetve a kínai gazdaság újranyitása miatt is jelentős fogyasztásbővülést prognosztizálnak, miközben még nem épültek ki a kieső mennyiségek pótlásához szükséges mértékű LNG-kapacitások
– sorolta.
Emellett komoly versenyképességi hátrányt jelent, hogy a szankciók és más “elhibázott intézkedések” miatt Európában ma a földgáz ára hétszerese az amerikainak, a villamosenergia ára pedig háromszorosa a kínainak
– közölte.
Ebben a helyzetben egyetlen észszerű és hatékony megoldás lehet, ez pedig az, hogyha az Európába irányuló földgázkínálatot növelni tudjuk
– összegzett.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/KKM
elmult30ev
2023-03-29 at 12:23
Mennyibe kerül amúgy az amerikai gáz, mert erről nem találok infót, honnan jön ez a 7x olcsóbb?
elmult30ev
2023-03-29 at 11:17
Miért drága a gáz?
Honnan is jön a legtöbb gáz, az oroszoktól, “brüsszel” célja az lenne, hogy az oroszoktól való gázfüggőség csökkenjen, ne ott landoljon a gáz utáni haszon, ne ezen gazdagodjanak meg, illetve ne abból tudják tolni tovább a háborút…
Arról nincs szó ebben a cikkben, hogy milyen alternatív módon oldják meg az energiaszükségletet, mert ez okozza majd a fő problémát, a gáz nem léte csak a probléma forrása lesz, megoldása az alternatív források megléte.
Nem szükséges az orosz gáz, ha van mivel kiváltani! csak kérdés itt az, van mivel?
Füge
2023-03-29 at 06:32
Az unio (!) egyre abszurdabb ötletei arra az időszakra emlékeztetnek, amikor beléptünk közéjük. Semmi sem volt jó, mindent le kellett rombolni, hogy csak az és úgy maradjon ami nekik megfelelt, kiszolgálta őket és el lehetett a sok vacakot ide adni, ami ott már elavult vagy épp szemét volt.
Ez megy most végbe az unioval (!) is, mindent drasztikusan csökkenteni kell majd mert valahonnan (hát nem is tudjuk honnan), majd drágábban megvegyük, természetesen úgy, hogy mi a többi másodrendű tagállammal együtt fizessük meg az ár nagy részét.
Arrol nem is beszélve, hogy teljesen kiszolgáltatottá tenne minden tagállamot, amihez a jelenleg a nyugat asszisztál. Azok szerintem el sem olvassák, de nem is értelmezik (értik) azt amiről szavaznak. Ugyan ugy tesznek mint a rendszerváltás előtti időnkben a pártgyűléseken. Elvtársak miről is szavaztunk?
Egon samu
2023-03-28 at 20:18
Merkelisztánban naponta csődölnek vállalkozások az energiaárak miatt. Nagy hagyományú specialisták, akik páratlan minőségben fontos cikkeket állítottak elő. Jön a szép új világ, amit néhányan már az ötvenes évekből ismerünk….
Pórász Ármin
2023-03-28 at 16:15
Sok sunyi tag megszavazta, mert tudták, hogy mi és a lengyelek ellenezzük, így ők megmaradnak jó csicskának.
Ungarn über alles !
2023-03-28 at 16:07
Qrva nagy szerencséjük van az überfasisztáknak, hogy nem szavaztuk meg a gázfelhasználás csökkentést, mert külömben az ő ideerőltetett kócerájaik lettek volna az első áldozatai egy keményebb télnek !
senkinek ne legyen kétsége, Adolf pereputtya jobban akart idefészkelni, mint amennyire mi óhajtottuk !
Orientál
2023-03-28 at 15:35
Nagy gondban lenne hazánk hogyha ilyenek vezetnék hazánkat mint a Olivioék Potocskánéék Gyurcsányék a többi balliberális zöld hazaárulóikkal együtt. Dk-sá átvedlett Olivió könnyű helyzetbe volna mert hogyha nagygáz lenne hogy miattuk nincsen gáz akkor ő a másik hazájába elhúzna a melegebb éghajlatra.