Elfogadhatatlannak, méltánytalannak és megalázónak tartjuk, hogy Szerbiát immáron tizenöt esztendeje várakoztatja az Európai Unió – jelentette ki Szijjártó Péter a szerb-magyar külügyminiszteri csúcstalálkozót követően pénteken. A külgazdasági és külügyminiszter kiemelte, három éve egyetlen egy új fejezetet sem sikerült megnyitni a tárgyalások során, holott a Szerbia által biztosított lendületre ma a hanyatló formában lévő Európai Uniónak nagyobb szüksége van, mint a szerbeknek az uniós tagságra.
Szijjártó Péter a sajtótájékoztatón kifejtette, Magyarország az Európai Unió elnökségi pozíciójára készül, amelynek Szerbia, ahogy az a külügyminiszteri találkozón elhangzott, örül, mégha ezzel Európában kevesen vannak így. Mint kiemelte,
elnökségi időszakunk alatt mi közelebb fogjuk hozni Szerbiát az uniós tagsághoz, mint bármikor az korábban előfordult volna. Határozott célunk, hogy megnyissuk a csatlakozási tárgyalások során a harmadik klaszterét a csatlakozási fejezeteknek Szerbiával.
Szijjártó Péter örömét fejezte ki, hogy Marko Đurić első hivatalos útja Magyarországra vezetett. Mint kiemelte, a gesztus
kellőképpen húzza alá, hogy az elmúlt években milyen nagyszerű dolgok történtek, és előrevetíti egyben azt, hogy micsoda nagyszerű dolgok fognak történni a két ország között a jövőben is.
Hozzátette,
a mostani rendkívüli feszültségek közepette a barátságnak, a kölcsönös tiszteletre épülő együttműködésnek a jelentősége igazából felbecsülhetetlen.
Kiemelte, a hazánkkal szomszédos országok közül a legtöbb jogot a magyar nemzeti közösségnek Szerbia biztosítja, a matematika számait felülírva vonja be a Szerb Haladó Párt a magyarokat a kormányzásba és a szerbiai döntéshozatalba. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy Magyarország energiaellátásának biztonsága nagyban függ Szerbiától, idén az első négy hónapban 2,5 milliárd köbméternyi földgáz érkezett Szerbián keresztül. Szólt arról, magyar-szerb-szlovén együttműködés keretében megszilárdítják az energiabiztonságot,
a folyamatos árnövekedés ellen is egy kiváló intézkedést hoztunk azzal, hogy közös áramtőzsdével működünk a jövőben.
Elmondta, a jövőben is „nagyszerű terveket” valósít meg a két ország:
- kőolajvezeték fogja összekapcsolni Szerbiát és Magyarországot
- Európa legmodernebb határátkelője épül Röszke térségében
- befejeződik a Budapestet Belgráddal összekötő vasútvonal megújítása
- hazánk a jövőben is biztosít földgáztárolási lehetőséget hazánk területén
Szijjártó Péter beszélt arról is, hogy a jövő csütörtökön szavaz az ENSZ Közgyűlése arról a határozatról, amely a srebrenicai tragédiával összefüggésben “démonizálni kívánja a komplett szerb nemzetet”. Magyarország nemmel fog szavazni, és ha szavaznak Koszovó tagfelvételi kérelméről az Európa Tanácsba, ott is nemmel fog szavazni – jelentette ki a tárcavezető. Hozzátette, álláspontja szerint meg kell várni, “amíg a Belgrád-Pristina párbeszéd sikerre vezet, és Koszovónak ezt követően lesz érdemes a nemzetközi szervezetekbe kérelmet benyújtania”.
Marko Djuric megtiszteltetésnek nevezte, hogy hivatalos teendőit magyarországi látogatással kezdhette, “visszaigazolva az utóbbi években kialakult kiváló kapcsolatot, ami mindkét nép számára nagy örömet jelent”.
Vezetőkép/videó: facebook.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS