
“B. úr megkért, hogy vállaljam el az egyik olyan cég ügyvezetését, amit a Szeviép finanszírozott. 145 millió forint tartozást és 3 millió pénztárhiányt hagytak a nevemen. Még büntetőeljárást is indított ellenem a NAV, öt évre eltiltottak minden gazdasági tevékenységtől” – mondta B. István a tanúkihallgatásán a Szeviép-perben, a Debreceni Törvényszéken. A Szeviép-vezérek egykori üzlettársa arról is beszélt, hogy 2004 körül került kapcsolatba a csődbűncselekménnyel vádolt vállalkozókkal. “Nagyon sok közös ügyünk, ügyletünk volt a B. úrral, amiről én hallgatok” – fogalmazott a tanú. Több mint fél éves kényszerszünet után folytatódik a Szeviép-vezérek elleni büntetőper a Debreceni Törvényszéken. Mint ismert, a szegedi nagyvállalkozók, akik a baloldali kormányok idején egymás után nyerték el a milliárdos beruházásokat, 2010-ben a nehéz gazdasági helyzetre hivatkozva csődöt jelentettek és több mint ötszáz alvállalkozójukat nem fizették ki, köztük olyan kicsi családi vállalkozásokat, akiknek ez konkrétan a véget jelentette.
A Szeviép vezetői ellen csődbűncselekmény miatt immár tíz éve tart a büntetőeljárás – közben az elsőrendű vádlott el is hunyt. A vádirat szerint a vállalkozók a már fizetésképtelen cégből tagi kölcsönök formájában folyatták ki a pénzt, többségében saját érdekeltségükben álló cégeknek, amelyek szintén fizetésképtelen állapotban voltak, így esélye sem látszott, hogy a kölcsön megtérülne. A Gyulai Járásbíróság még több évi letöltendő börtönre ítélte a vádlottakat, majd másodfokon a Szegedi Törvényszék mindenkit felmentett. A PestiSrácok.hu által feltárt szegedi bírósági összefonódások, az annak következményeként kirobbant botrány, majd a Pécsi Ítélőtábla harmadfokú döntése után került vissza másodfokra az ügy, méghozzá messzire Szegedtől, Debrecenbe.
A Debreceni Törvényszék tavaly márciusban kapta meg a súlyos előzményekkel terhelt büntetőügyet. Egy éve tudták elkezdeni az eljárást, de rögtön nehézségekkel szembesültek: kiderült, hogy a korábbi szakértő nyugdíjazása miatt új szakértőt kell kirendelni. Miközben ez nyilván tudható volt, a törvényszéknek senki sem jelezte – sem a szakértő, sem a vádhatóság, csak az első tárgyaláson derült ki –, hogy ezzel hónapokat veszítettek, és nemcsak ezzel. Bár egészen abszurd módon már egy megismételt másodfokú eljárásban vagyunk, számtalan, a büntetőper érdemi lefolytatásához szükséges irat nem állt rendelkezésre; a Debreceni Törvényszéknek kellett több dokumentumot beszerezni, többek között a felszámolási jegyzőkönyvet is.
A csütörtöki tárgyaláson a tanácsvezető bíró ismertette, hogy a Szeviép felszámolása során határidőn belül 407 hitelező jelentett be hitelező igényt, 28-an 40 napon belül, amelyek összege meghaladja a 11 milliárd forintot. A Magyar Állam közel 3 milliárd forint kártalanítást fizetett ki a hitelezőknek, amellyel a hitelezők sorába lépett. A Debreceni Törvényszék előtt bejelentett egyéb kárigényeket egyéb törvényes útra irányították.
Idézésre tanúként jelent meg G. Attila, a Szeviép Zrt. volt gazdasági vezetője, valamint B. István, aki a Szeviéppel, annak vezetőivel hosszú éveken át üzleti kapcsolatban volt. A két tanút egy 2,5 millió forintos kölcsön kapcsán hallgatta meg a bíróság, amelyet 2009-ben nyújtott a Szeviép B. Istvánnak, a szerződést pedig G. Attila írta alá. G. Attila már arról is ellentmondóan nyilatkozott, hogy ki hozta a döntést a kölcsönről. Miközben a mai tárgyaláson azt mondta, vezérigazgatóként saját hatáskörben jogosult volt ekkora összegű kölcsönről határozni, ügyészi indítványra elé tárták korábbi, nyomozati szakaszban tett vallomását, amikor még úgy vallott:
Minden döntésem mögött volt egy igazgatói tanácsi döntés. Nem írtam alá egyetlen olyan szerződést sem, amit nem hagyott jóvá az igazgatói tanács.
Bár a büntetőeljárás iratai szerint sok egyéb között ez a követelés sem térült meg, G. Attila most több ízben is ellentétesen nyilatkozott. Alapvetően viszont vallomását a “nem tudom”, “nem emlékszem” kifejezések jellemezték.
Felmerül az emberben a kérdés, hogy egy milliárdos forgalmú cég – amely több tíz, több százmilliós kölcsönöket nyújtott, amelyek sosem térültek meg – csődjének vizsgálata kapcsán miért éppen egy 2,5 millió forintos kölcsön érdekes annyira, hogy tanúként idézték az “adóst”, és hol van annak a tucatnyi cégnek a képviselője, akik tagi kölcsönök formájában hordták szét a a hitelezőinek már nem fizető Szeviép Zrt. pénzét. Ezen utóbbi cégeknek még a felszámolási dokumentumai sem szerepelnek az iratanyagban.
Egyvalamire mégiscsak jó volt B. István vallomása, még ha messzemenően sem mondható komplexnek a vallomás és komoly hiányérzete is marad az ügyet ismerőknek. Kirajzolódik egy módszer, egy modell… B. István a bírói kérdésre a 2,5 milliós kölcsönről azt mondta, nem is lesz hajlandó azt soha visszafizetni. Meg is indokolta, miért.
B. úr 2007-ben megkért, hogy vállaljam el az egyik cég vezetését, amit a Szeviép finanszírozott. Az ígéretéből semmit nem tartott be, a nevemen hagyott 195 millió forint tartozást és 3 millió forint pénztárhiányt, ami miatt a NAV a felszámoló feljelentése alapján büntetőeljárást is indított ellenem. A 2,5 millió forintot ügyvédre kértem, hogy ebből az ügyből ki tudjak mászni
– fogalmazott. Kifejtette, hogy a szóban forgó cég egy veszteséges cég volt, 140 milliót meghaladó adósságállománnyal. A Szeviép-vezérek döntöttek arról, hogy más cégekkel persze, de felvásároltatják, majd finanszírozzák és talpra állítják. B. Istvánnak a vásárló cégeket kellett szállítani állítása szerint, valamint az ügyvezetést kellett elvállalnia. Ezért – mint vallotta – 15 millió forint járt volna neki a megállapodás szerint. Ehelyett nemcsak, hogy nem fizették ki, de még az ominózus cég finanszírozásából is kiszálltak, ő pedig ottmaradt az adóssággal és egy büntetőeljárással a nyakában.
A vádat képviselő ügyész indítványozta, hogy a bíróság szerezze be az említett cég iratait, felszámolási jegyzőkönyvét, amelynek a védelem látványosan nem örült. A védők értetlenkedtek, miért van erre egyáltalán szükség, amikor a vádat módosítani, azon túlterjeszkedni másodfokú eljárásban már úgysem lehet. Az iratok beszerzésének helyt adott a bírói tanács.
B. István 2,5 milliós kölcsöne, amit valamiért nem könyveltek el, nem írtak le, a mostani vallomással számtalan új kérdést felvethet, amit eddig senki sem vizsgált. A PestiSrácok.hu korábban tényfeltáró riportsorozatban több olyan céget is bemutatott, amelyeket ugyancsak veszteségesen vásárolt fel a Szeviép vagy amelyek ebbe az érdekkörbe kerültek, majd később milliárdos eszközállomány jelent meg bennük, vagy néhány év működés és azzal járó komolyabb pénzforgalom után végül csődöltettek.
A tárgyalás további részében ismertették a szakértői anyag egyes részleteit. Mint ismert, a korábbi igazságügyi szakértő nyugdíjba vonult és új szakértőt kellett kinevezni. Tizenhat kérdést kell első körben megválaszolnia a szakértőnek az ügyiratok alapján, ebből a mai napig hétre adott választ. Néhány érdekes részletet emelt ki a tanácsvezető a szakértői megállapításokból.
Többek között rámutatott, hogy az egyik vádlott, P. László több alkalommal is vett fel milliós kölcsönöket a cégből, állítása szerint részvényvásárlásokra. A szakértő azt is megállapította, hogy gazdasági helyzetéhez képest irracionális módon több százmillió forint követelésről mondtak le, engedményeztek saját leányvàllalataik javára, úgy, hogy közben a Szeviép Zrt. saját hitelezői felé milliárdokkal tartozott.
Kitért a szakértő egy bizonyos 88 millió forintos követelésállomány elengedésére is. Ennek kapcsán G. Attila volt gazdasági vezető megjegyezte, hogy meg nem térülő követeléselírásokat, kivezetéseket a könyvvizsgáló írt elő. Ezért vannak olyan követeléseik, amelyekről nem mondtak le, csak a könyvelésben kellett értékcsökkenésként elírni. P. László vádlott felállt és hozzátette, hogy ilyen kivezetésről, értékcsökkenésről a zrt. esetében csak a közgyűlés dönthet minden esetben.
Szóba került a szakértői vélemény részlet ismertetése során a Szeviép Zrt-nek a MITT Zrt-ben szerzett befolyása, tulajdona, amelyről a volt gazdasági vezető már csak annyit tudott elmondani, hogy a MITT Zrt-ben a Szeviép részvényeket vásárolt és hogy a MITT a Szeviép-csoporthoz tartozott. A vádat képviselő ügyész emelte ki, hogy a MITT Zrt. azért is fontos, mert jelentős mennyiségű tagi kölcsön került ide a vádirat szerint.
(Talán emlékeznek olvasóink, hogy a MITT Zrt. érintett a mórahalmi makettpark botrányában is; a mintegy 500 millió forint értékű költségvetési csalási büntetőügyben B. Sándor Szeviép-vezér szintén vádlott.)
A szakértő kitért a Viadom Zrt. – a Szeviép céges iratai, felszámolási iratok szerint 470 milliós – tartozásának a Biztonsági Üzem Kft-re való engedményezésére. Megjegyezte, hogy a 470 millió forintos Viadom-tartozásra vonatkozóan semmilyen számla, irat nem lelhető fel, amely annak tényét alátámasztaná, így azt megerősíteni, de cáfolni sem lehet.
A Szeviép per szeptember 15-én folytatódik a Debreceni Törvényszéken.
Fotó: a szerző felvétele
László54
2022-06-18 at 20:31
Ezt egész maffia módszereken alapuló bűn szövetkezetet soha a büdös életben,tisztességes bírósági ítélettel lezárni nem fogják(nem is akarják)mivel, magas politikai körök is érintettek az ügyben ezért húzzák évekig az eljárást!! Megoldás Kínai módszer nagy összegű gazdasági bűncselekmény,halálos ítélet!! Visszatekintve az elmúlt évtizedekre postabank,Tocsik ügy különböző pénzügyi piramis játékok stb,mi lett az eredmény?!
Papa Lima Papa
2022-06-18 at 13:55
Trükkök százai… csak hogy a Szemlő-hegyi klasszikust idézzük… és ugyebár Botka, Újhelyi… De Orbán lop. Hát persze.
Hans Landa
2022-06-17 at 16:20
ujhelyi és botka jó dolog a mentelmi jog nem igaz?
Hans Landa
2022-06-17 at 16:04
ujhülye pistike és rolex lacika jó dolog a mentelmi jog nem igaz????????
Napfényváros
2022-06-16 at 20:44
A SZEVIÉP Ujhelyi István segítségével nyerte el a pályázatokat. Szegd polgármestere Botka László is segített a cégnek.Valahogy hozzájuk a nyomozás szálai nem érnek el.
Vízöntő
2022-06-16 at 19:23
Emlékezetem szerint a Biztonsági Üzem Kft. ügyvezetője lett Ujhelyi ”elvtárs” sofőrje!
lyukas zokni
2022-06-16 at 18:46
ez is olyan lesz, mint a postabank ügy, húzzák 10-12 évig, aztán lesz valami pénzbírságos (500 ezer ft) ítélet.
sanyó
2022-06-16 at 18:24
Ebben a perben az Újhelyi Pityu is érintett.
lhotx
2022-06-16 at 17:48
Üzemszerű működés: lopás az egész arcvonalon, erről nyomban felismerhetők. Valós tevékenységet másokkal végeztetnek. Kínában halálbüntetés járt az ilyesmiért, mégsem bírták egészen eliminálni. Mifelénk meg élvezik az ebül szerzett javakat. S még nekik áll feljebb, „Gyerünk, gyerünk, miért nincs még nyomorba döntve az ország?!” (ahogyan az nekik jól esne)
Gyozo2030
2022-06-16 at 17:48
Ez már mjbogozhatatlan, és szinte biztos, hogy szándékosan csűrik, nyújtják, “kifelejtenek”, végül mind felmentik.
Akik tönkrementek, öngyilkosok lettek, “ járulékos veszteség”.
Gazságszolgáltatás 2022
sorry
2022-06-16 at 17:27
Lefoglalták vagy zárolták a Szeviép-es vezetők ingó- és ingatlan javait? Csak úgy biztosításképpen?
Ha egy pénzügyőr valami szabálytalanságot gyanít, elveszi a páciens útlevelét és lefoglalja a vagyontárgyat egészen addig, amíg felveszi a jegyzőkönyvet, meghatározza az áru értékét . Legyen annak az értéke tízezer avagy több millió forint. Ebben az bűnügyben szarvas hibák sorozatát követték már el.
Sas
2022-06-16 at 17:13
Nem jó a kormánykommunikáció un. jogállam-ügyben.Eleve azt kellett volna mondani, hogy a bíróságok működése-a kontraszelekció miatt-nem jogállami.De erről pl. az ellenzék tehet, és az őket támogató kretén nyugat.
SRS
2022-06-16 at 17:10
Ez a bűncselekmény sose lesz rendesen kinyomozva éppúgy, ahogy az évszázas libalopási ügye, ahol csak egy dolog derült ki: két hibás van:
1, A libatenyésztők, amiért szorgalmasan dolgoztak a semmiért
2, A libák, mert hajlandók voltak enni és hízni
A SZEVIÉP ügy ben is csak az alvállalkozók a Hibásak”, mert vállalkoztak és dolgoztak ahelyett hogy a csaláson járt volna az eszük, mint a SZEVIÉP-eseknek!
Talán rendbe rakják az ügyet, amikor már egyetlen SZEVIÉP-es csaló és egyetlen kollaboráns bűnpártoló hivatalnok (benne a “független” bírók és városvezetők) se fog élni az érintettek körében.