Forgalomlassító demonstrációvá szelídült a hajnal óta tartó taxistüntetés, pedig délután még úgy tűnt, 2016 januárjában újra éljük a 90-es évek taxisblokádját. A sofőrök haragját az Uber váltotta ki. Szerintük a közösségi alapon szerveződő személyszállító szolgáltatás illegálisan folytatja tevékenységet. Az Uber sofőrök nem adóznak a fuvarok után, nem vonatkoznak rájuk a taxis szabályok, nyomott áraikkal pedig lehetetlen versenyre kelni, mindez összességében pedig ellehetetleníti a fővárosi taxisokat. A PestiSrácok.hu testközelből követte végig az eseményeket. A fordulatokkal és nem ritkán heves indulatokkal teli nap legfőbb momentumait alább közöljük.
MIKLÓS KATA – PestiSrácok.hu
Hétfőn hajnalban a taxisok előzetes bejelentés nélkül spontán gyülekezésbe kezdtek Budapest belvárosában. A sofőrök elfoglalták a Bajcsy-Zsilinszky út, József Attila út, Andrássy út kereszteződését, nem kis káoszt okozva ezzel a munkába igyekvőknek. Körülbelül 100 autó sorakozott fel a Deák térnél, teljesen megbénítva ezzel a reggeli csúcsforgalmat. A kaotikus állapotokat a kiérkező rendőrök próbálták kezelni. A BRFK közleményében azt kérte az autósoktól, hogy kerüljék el a környéket. Erre azonban sokaknak már nem volt lehetősége. Az autósok türelmesen viselték sorsukat, és próbáltak beletörődni a helyzetbe.
A demonstráció délelőtt 11-kor öltött hivatalos formát. Egy csoport pedig a Városháza felé vette az irányt. A küldöttség egy beadványt vitt Tarlós István főpolgármesternek, amelyben azt kérték, tegyen rendet a vitás helyzetben, az ugyanis szerintük nem járja, hogy vannak, akikre nem vonatkoznak a magyar törvények. Tarlós István azt közölte a delegáció tagjaival, hogy „együtt érez velük, de nem kompetens az ügyben.” A taxisok képviselői ezután elmentek a Nemzetgazdasági és az Igazságügyi Minisztériumhoz, a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz, illetve a Nemzeti Közlekedési Hatósághoz, de sikerrel egyik helyen sem jártak. Válaszul az eredménytelen tárgyalásokra délután négy körül blokád alá vették a Deák teret. Nagyjából 1-2 óráig semerre nem lehetett mozdulni.
Ahogy csökkent a hőmérséklet, úgy nőtt a feszültség
Délután négyre a délelőtti összefogásnak szó szerint már csak hűlt helye maradt. Az addig összetartó taxis közösség két táborra szakadt. Azokra, akik hajlottak a rendőri ajánlatára, hogy szüntessék meg a teljes blokádot, és szabadítsanak fel minden irányban egy-egy sávot a forgalom számára, és azokra, akik úgy látták, ha engednek a rendőröknek, akkor akár haza is mehetnek, mert úgy már semmi értelme nincs az egésznek.
Szó szót követett, és a Deák tér előtti placcon újra és újra egymással veszekedő taxisok kisebb csoportja tűnt fel. A csontig hatoló hideg, és az hogy sokan lassan 2 napja ébren voltak tovább rontott a helyzeten. Az idegek pattanásig feszültek, miután egy fals információ – miszerint a rendőrök nem tartják magukat az addig megbeszéltekhez, és oszlatásba kezdenek, ha maguktól nem hagyják el a sofőrök este 8-ig a terepet – körbejárta a taxis közösséget. Estére aztán csillapodott a helyzet, taxisból is kevesebb lett. A helyszínen lévő taxisoktól megtudtuk, szerdáig biztosan maradnak, és a rendőrökkel kötött egyezség értelmében minden irányban szabadon hagynak egy sávot. Hogy utána mi lesz, az majd kiderül, de egy biztos, a végsőkig elmennek! Időközben Lázár János kancellária miniszter bejelentette, hogy a szerdai kormányülésen téma lesz a taxisok ügye is. Hozzátette: mindenkivel konzultálnak, és mérlegelni fogják a javaslatokat.
Mi az az Uber?
Az Uber megjelenése számos országban nagy port kavart. Párizsban, Londonban és több más európai nagyvárosban is nekimentek már a kormánynak a taxisok, hogy kapcsolják le a közösségi autómegosztást lehetővé tevő üzleti alkalmazást. Az Uber egyébként 2014 nyarán robbant be a hazai piacra. A világ egyik legsikeresebb startupja azonban nálunk sem aratott osztatlan sikert. A fuvarmegosztó applikáció hamar kivívta a taxisnép haragját. A sofőrök azt sérelmezik, hogy amíg nekik minden téren eleget kell tenni a 2013-ban megjelent taxis rendeletnek – amely tartalmazza az autók sárgítását, megszabja az autók maximum korát, nem beszélve a különböző engedélyekről, biztosításról, ami rengeteg plusz költséggel jár – addig az Uber sofőröknek a tevékenység végzéséhez semmire nincs szükségük az autón kívül. A taxisok szerint ez kettős mérce, ami ráadásul komolyan veszélyezteti az életben maradásukat. Mint azt a helyszínen stábunknak többen is megfogalmazták, a szolgáltatás megjelenése óta 50-60 százalékkal esett vissza a bevételük. Ahogy fogalmaztak: míg ők lassan éhen halnak, addig az Uber virágzik, mindezt úgy, hogy egy forint adót sem fizetnek be a magyar állam kasszájába.
Tiszta kilencvenes évek
Érdemes megemlíteni, hogy az első igazi tömegtüntetés 1990 októberében volt. Taxisok és fuvarozók bénították meg három napra Budapestet és az ország több városát is, tiltakozva a benzináremelés ellen. A blokád ideje alatt csak a tűzoltók, a mentők, valamint az országból kivonuló szovjet csapatok közlekedhettek zavartalanul.
A felvételt készítette: Kerekes András, Miklós Kata
Fotó: PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS