Egy konkrét csoport állhat a BKK elleni kibertámadás mögött, ami egy nagyobb akció próbája lehetett. A hatóságok az akciót fizetők személyét is azonosítani akarják, nemcsak a túlterhelést generáló algoritmus készítőit. A Magyar Idők által megkérdezett szakértő szerint a közszolgáltatások számítógépes rendszereinek megzavarása egy időben százezrek, de akár milliók életét is megzavarhatja, veszélyeztetve akár a testi épséget és életet is, ami terrortámadásnak minősülhet.
Egy nagyobb akció előtti próba lehetett a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) és a T-Systems Magyarország Zrt. számítógépes rendszerei elleni túlterheléses támadás – nyilatkozta a Magyar Időknek Horváth József vezérőrnagy. A biztonságpolitikai és titkosszolgálati szakértő osztja azt a véleményt, miszerint a túlterheléses támadás csúcsórájában másodpercenként több mint tizenháromezer (!), azaz egy óra alatt mintegy 50 millió bejegyzés hardver- és szakemberigénye professzionális elkövetőkre mutat. A tábornok szerint a közszolgáltatások számítógépes rendszereinek megzavarása egy időben százezrek, de akár milliók életét is megzavarhatja, veszélyeztetve akár a testi épséget és életet is, ami terrortámadásnak minősülhet. Úgy vélte, politikai szándékok vezérlik a támadókat: a BKK rendszerének megbénítása a fővárosi közlekedés ellehetetlenítését célozta akkor, amikor az egész világ Budapestre figyelt a vizes vb miatt. Horváth József úgy fogalmazott:
Elképzelhetőnek tartom, hogy a BKK és a T-Systems rendszerei elleni kibertámadás próbaként zajlott, és a víz-, gáz-, villany-, csatornaszolgáltatás, vagy éppen a Volán, a MÁV számítógépes rendszerei elleni kibertámadásokat készítenek elő bizonyos csoportok. Gondoljunk bele, hogy napjaink hőségriadói alatt az áramszolgáltatást vezénylő rendszerek megbénításával mekkora erkölcsi és fizikai károkat tudnának okozni a megcélzott szervezeteken kívül az állampolgároknak is. Nyilvánvaló, hogy a Paksi Atomerőmű túl kemény falat a támadóknak, ám a „puhább” célpontok – szándékosan nem mondok konkrétumokat, nem akarok tippeket adni – könnyebb támadási terepet nyújthatnak a káoszra törőknek. A politikai szándék egyértelmű, a jelek pedig arra mutatnak, hogy nincs vége a kibertámadásoknak. Célkeresztbe kerülhetnek akár a nagy nyilvántartó rendszerek is, mint az adóhivatali, a nyugdíjfolyósító vagy éppen a társadalombiztosítási számítógépes nyilvántartások. Gondoljunk bele, mekkora politikai kárt okozna, ha a választási kampány idején lebénítanák a nyugdíjfolyósító rendszerét, és nem vagy csak késve tudnák kifizetni a nyugdíjakat.
A Nemzeti Nyomozó Iroda kiberbűnözés elleni főosztálya mellett a titkosszolgálatok is vizsgálják a történteket. Mivel a támadássorozat 72 órán át kisebb-nagyobb intenzitással folyt, a nagy sávszélesség és a számítási kapacitás komoly anyagi és humán ráfordítást igényelt, célzottsága és szervezettsége miatt a hatóságok is kizárták, hogy a támadások különálló, elszigetelt forrásokból érkeztek volna. A BKK jegyértékesítési rendszeréről is tájékoztatást kérnek majd az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának augusztusban összehívandó ülésén – tájékoztatott hétfőn Molnár Zsolt, a testület szocialista elnöke.
A teljes cikket ITT olvashatja el.
Forrás: Magyar Idők. Vezető kép: Getty Images
Facebook
Twitter
YouTube
RSS