“Orbán Viktor miniszterelnök úr Magyarország történetének legnagyobb vidékfejlesztési programját kezdte meg a megyei jogú városok polgármesterivel, ez a fejlődés azonban nem áll meg a nagyvárosok határainál, hanem folytatódik a jövőben a kistelepülésekkel és a falvakkal. Ilyen átfogó vidékfejlesztésről korábban csak álmodni lehetett, most azonban itt a kézzelfogható lehetőség, ami nagy felelősséggel, és még több munkával jár” – mondta a PestiSrácoknak Gyopáros Alpár. A Modern Városok és Modern Falvak Program végrehajtásáért felelős kormánybiztos a napokban vehette át kinevezését. A politikus új feladatáról portálunknak adott elsőként exkluzív interjút. Azt mondta, nagyon megtisztelő számára a bizalom, és hiszi, hogy a kormány támogatásával, egy jó csapattal, átgondolt stratégiával és a települések vezetőivel szép eredményeket és hatalmas fejlődést fognak elérni.
PestiSrácok: A Modern Városok Programot 3500 milliárd forintos kerettel hirdette meg a Miniszterelnökség és a beruházások összesen 23 megyei jogú várost, illetve azok környezetét érintik. Hol tartanak a fejlesztések? Vannak-e olyan kivitelezések, amelyek már elkezdődtek?
Gyopáros Alpár: A program első megállapodásait 2015-ben írták alá és 2017 nyarán köttetett az utolsó ilyen szerződés Hódmezővásárhellyel. Az előkészítési munkák minden projekt esetében megkezdődtek, sok esetben már az építkezések is folyamatban vannak. Ez idő alatt több mint 570 milliárd forint hazai, és közel 280 milliárd forint uniós forrást fizettek ki, azaz 850 milliárd forint már célba ért.
PS: Konkrétan a Modern Városok Programban, annak ütemezésében, összegszerűségében lesz-e, várható-e változás?
GYA: A program előrehaladását illetően nagyon sok múlik az egyes városokon, és természetesen az előkészítési fázisban az adott ágazati minisztériumon, annak esetlegesen hatáskörrel rendelkező háttérintézményén is. Az MVP (a Modern Falvak Programhoz hasonlóan) így tehát egy óriási csapatjáték, amelyhez minden játékosnak hozzá kell tennie a magáét a legjobb tudása szerint. A munka évek óta folyik, ezt nem törte meg a választási időszak sem, de az új állami apparátus felállítása a szakminisztériumokban – és így a Miniszterelnökségen is – még folyamatban van. Én magam ugyanakkor mind a 23 megyei jogú város vezetésével személyes találkozón szeretném átbeszélni a helyi prioritásokat és megismerni az esetleges kihívásokat – így például az építőipari árak drasztikus emelkedése miatt előállt nehézségeket, az ezzel esetleg összefüggő ütemtervi módosulásokat.
PS: Mely fejlesztési terveket emelné ki, amelyek jól mutatják a program célkitűzését?
GYA: A Kormány a program keretében a 3554 milliárd forint fejlesztési összegből 2041 milliárd forintot fordít országos közút-, illetve vasúthálózat fejlesztésre, a fennmaradó összeg a városok helyben megvalósuló projektjeinek forrásigénye.
A projektek és azok típusai városonként eltérőek, mivel az együttműködési megállapodás megkötése során a város – a Kormánnyal egyeztetve − határozta meg a további fejlődését leginkább szolgáló beruházásokat. Ugyanakkor szinte valamennyi városhoz köthetően valósulnak meg országos, illetve helyi útfejlesztések, ipari parkok, sportfejlesztések, kulturális és oktatási programok, turisztikai fejlesztések, valamint kiemelt szerepet kap a városi lakókörnyezet fejlesztése.
PS: Néhány hónapja hallottunk arról először, hogy a következő években a közép városok és kistelepülések kerülnek a fókuszba. Mi az elképzelése a kormánynak a kisebb települések és a falvak felzárkóztatására, fejlesztésére?
GYA: Hangsúlyozni szeretném, hogy nem egyes kormányzati szereplők elképzelései mentén alakítjuk ki a stratégiát, hanem a legszélesebb együttműködésben minden érintettel. Ugyanakkor az is igaz, hogy nem akadhatunk meg egy-egy lokális fejlesztésnél csak azért, mert a helyi szereplők annak megvalósításához ragaszkodnak. Ezzel szemben olyan stratégiát látnék szívesen, amely a szűk településfejlesztésen túl inkább térségfejlesztési célokat szolgál, azok közül is elsősorban olyanokat, amelyek megfelelnek a közösen megfogalmazott nemzetgazdasági céljainknak. Mindezt ráadásul úgy kell megalkotnunk, hogy az egyes szereplők érdekei ne sérüljenek, de például illeszkedjen a vidék programja a megyei jogú városok programjához is. Hogy egy egyszerű példát mondjak: ha a munkaerő egy vidéki agglomerációs körzetből jellemzően a megyei jogú város felé ingázik, és az adott megyei jogú város MVP-programjában szerepel egy ezt segítő útfejlesztési elképzelés, akkor ne állítsunk ezzel szemben egy keresztirányú közlekedési tengelyt, mert az végül egyik fél igényeivel sem fog találkozni.
PS: A Modern Városok Program hatalmas előnye, hogy végre nem az önkormányzatok igazították az elképzeléseket, igényeket a kiírt pályázatokhoz, hanem a valós igényeknek megfelelően tervezték meg az egyes fejlesztési programokat. A kisebb településekkel is hasonló konzultáció sorozattal, egyeztetésekkel kezdenek?
GYA: Nézze, idestova 17 éve a vidék fejlődéséért dolgozom, voltam városvezető, megyei közgyűlés tagja, országgyűlési képviselő. Ott élek a vidéki emberek között, és jó kapcsolatot ápolok a nagyvárosok, kisvárosok és a falvak polgármestereivel is, ismerem a problémáikat, a prioritásaikat. Fontosnak tartom, hogy ne általánosságokban gondolkozzunk, hanem a helyi adottságok tükrében szülessenek a döntések, hiszen teljesen más feladatokkal küzd egy megyei jogú város, vagy egy kistelepülés a Hanságban, mint egy másik az Ormánságban, vagy épp a Jászságban. A hazai településszerkezet ugyanolyan heterogén, mint a gazdasági, társadalmi jellemzőik, szűkebben például a munkaerő-piaci helyzet és így tovább. Egy egységes, nemzeti stratégia megalkotása ezért rengeteg konzultációt, személyes egyeztetést igényel. Az ajtóm mindenki előtt nyitva áll, de fontos szerepet szánok elsősorban a településeket összefogó érdekvédelmi szervezeteknek, bízva abban, hogy egységes álláspontra tudnak helyezkedni.
PS: A kampányban rengeteget hallhattuk az ellenzéktől, főleg a Jobbik egyik kedvenc témája volt, hogy szerintük a kormány nem törődik a vidékkel, sőt a kistelepülések önállóságát is megszüntetné. Van hasonló kormányzati szándék?
GYA: A választások során a vidék egyértelműen kinyilvánította, hogy mi a véleménye a Fidesz és a Kereszténydemokraták alkotta politikai szövetség kormányzati és törvényhozási eredményeiről és terveiről. Mondhatnánk: a vidéki Magyarország biztosította a rendkívül magas választói felhatalmazást a kormányzás folytatására. Köszönet illeti ezért a vidéki embereket. Ez is azt mutatta, hogy nem szavakkal kell választást nyerni, hanem tettekkel. A vidék eddig is rászolgált a bizalomra, és így lesz ez a jövőben is.
PS: A Modern Falvak Program mikor indulhat és mekkora keretösszeggel?
GYA: Felelősséggel kell elindítani a programot, ezért kell befogadnunk minden véleményt, javaslatot. Több ezer településről beszélünk, több százféle kihívással, amelyeket össze kell gyűjtenünk, elemeznünk, és végül a mindenki számára lehető legjobb megoldást megtalálni. Ez nyilvánvalóan időigényes feladat, mégis most a falvak, kisvárosok alkotta térségeknek is érezniük kell, hogy hosszú évtizedekre meghatározhatják a sorsukat, amennyiben jól átgondolt, és a realitások talaján álló stratégiát tudunk elfogadni. Hozzárendelt forrásokról még a konzultációk elindulását megelőző időszakban felelőtlenség volna beszélnem.
PS: Ön először vállal kormányzati munkát, ráadásul vidéki politikusként. Egyéni körzetben nyerte el mandátumát áprilisban, az országban a legmagasabb szavazataránnyal. Az Ön által képviselt egyéni körzetbe, a rábaközi, sokoróaljai térségbe 75 település tartozik, amelynek képviselete önmagában is időigényes feladat. Az élete tehát várhatóan jelentősen megváltozik a közeljövőben.
GYA: Van egy gyönyörű féléves kislányom, a családommal Csornán élek, és ezen nem is tervezünk változtatni. Néhány személyes kihívás is áll előttem (például az utolsó államvizsgám előtt állok a jogi karon). Fontosnak tartom, hogy találjak időt a választókerületi munkára, hiszen a helyben élők ezt szokták meg tőlem, ezt várják el a jövőben is. Ám a hivatásom szerint a teljes vidéki Magyarországot képviselem, és minden erőmmel azon leszek, hogy ezt jól tegyem.
Vezető kép: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS