Bővebben felderítették a február 21-én meggyilkolt szlovák oknyomozó újságíró, Ján Kuciak munkatársai, hogy miért kellett meghalnia a fiatal újságírónak és menyasszonyának. Az aktuality.sk hírportál közölte a szlovák–cseh–belga–olasz oknyomozó csoport által feltárt ügy részleteit. A háttérben a Latin-Amerikából a rotterdami kikötőn át Európába özönlő kokain áll, illetve az ebből szerzett, óriási mennyiségű készpénz tisztára mosása. Ez utóbbi ügyében jön képbe Szlovákia, és ennek felderítésén dolgozott Kuciak, amiért golyóval a szívében végezte.
Az Olaszországból származó Silvio Aquino Belgium „narkókirálya” volt, és az ország történetének egyik legnagyobb drogügyében a fő gyanúsított – egészen a meggyilkolásáig. A belga–holland határ közvetlen közelében fekvő Maasmechelen városában lakó Aquino család tagjai kihasználták, hogy bármikor gyorsan átkelhettek a légiesített határon, a rendőrség dolgát viszont ezzel alaposan megnehezítette a két országban mozgó szervezet. Óvatosak is voltak, kódolt nyelvet használtak, a telefonlehallgatásokat megelőzendő, személyesen tervezték meg az akcióikat. Az üzletből rengeteg készpénzre tettek szert, drága ingatlanokat és egész sportkocsi-flottát birtokoltak, miközben semmiféle hivatalos bevételük nem volt. Rotterdam kikötőjén keresztül bonyolították a nagy léptékű kokainbehozatalt Latin-Amerikából. A rotterdami kikötőbe évente 11 millió konténer fut be, amiből nagyjából 5 ezer átvizsgálására van érkezésük a vámosoknak, így itt van tárva-nyitva az európai kábítószerimport legnagyobb kapuja.
Az Aquino család még beépített kikötői dolgozókkal is csökkentette a lebukás veszélyét, így nyugodtan özönölhetett be a banánhéjba csomagolt, első osztályú kolumbiai kokain. A gyümölcs romlandó, így a vámosoknak is sietniük kellett az átvizsgálásával, sokszor inkább nem is kockáztatták, hogy tönkremenjen az áru, és átengedik. Az egyik ilyen szállítmánnyal kapcsolatos hiba lehetett, amikor 2015-ben egy csehországi Lidl áruházban 50 kilogramm kokaint találtak banánhéjakban.
A bűnszervezetnek beépített embere volt az antwerpeni kikötőben is: a szlovák Sabine Nestorová a Belgian New Fruit Wharf cég alkalmazottjaként felügyelte a gyümölcsbehozatalt, és egyúttal ellenőrzöttként jelölte meg a kábítószerszállítmányt tartalmazó, valójában ellenőrizetlen konténereket. Társa, Marinus Simons a mólón dolgozva biztosította a sima ügymenetet.
Szlovákiában mosták tisztára a narkóval keresett eurómilliókat
Az Aquino család az 1960-as években költözött a németalföldi országba Olaszország Calabria tartományából, ahol a ‘Ndrangheta maffia működik. A már Belgiumban született Silvio Aquino élete során egyetlen legális munkahelye egy pizzéria volt, idővel viszont inkább a kábítószerüzlet világát választotta.
A tagbaszakadt, erős testfelépítésű, kopasz férfi küllemében és módszereiben is hozta a klasszikus maffiózó jelleget. Donként irányította a hierarchikusan felépített bűnszervezetét, és az üzelmeiben szlovák felesége, Silvia Lišková is segítségére volt, az ő nevén volt a bunkerként megerősített maasmecheleni villájuk is. Belgiumban nemzetközi drogkereskedelem, Hollandiában pedig emberrablás miatt csukták le Silvio Aquinót 1998-ban, illetve 2004-ben, de a bűnszervezet csak bő egy évtizeddel később lepleződött le, amikor újra Belgiumban került rendőrkézre hat és fél tonna ecstasy tabletta Ausztráliába csempészéséért. Az Aquino család csak a rendőrségi megfigyelés nyolc hónapja alatt 2,4 tonna minőségi kokaint hozott be Európába, amivel 20 millió eurót keresett.
A kábítószerüzletből összeharácsolt, temérdek fekete pénz tisztára mosása komoly kihívás a maffiózóknak, és itt jön képbe a meggyilkolt Ján Kuciak. A Magas-Tátra lankáin fekvő Felsőerdőfalva települést szlovák feleségének köszönhetően ismerte Silvio Aquino. Az itt található Kontakt Wellness Hotelt Alexander Rezeš korábbi emberétől, Pavol Miškovtól vásárolta meg 3 millió euróért Silvio Aquino, vagyis hivatalosan a könyvelője, Vezio Di Passio cége. A szálloda vezetője ezután is Miškov maradt, aki azt állítja, hogy nem is vált meg a szállodától, csupán részvényeket adott el Di Passio cégének. Ennek ellenére a belga hatóságok kérésére, 2013-ban letartóztatták Tenerifén, és kihallgatták a pénzmosásban betöltött szerepéről. Egy bírósági forrás szerint ráadásul évek óta ismerte Silvio Aquinót és feleségét.
Úgy tűnik, az olasz származású belga maffiózó és szlovák felesége komolyan vették Felsőerdőfalvát, mert felépítettek itt egy luxusházat is, amely csaknem teljesen elkészült, és Silvia Lišková nevén van (meg ezen kívül még egy cég is az övé, amely honlappal se rendelkezik, de tavaly 1,6 millió eurós jövedelme volt). A ház a szintén olasz Vadala család által üzemeltetett Solvo panzió szomszédságában áll. Ján Kuciak Antonino Vadala leleplezésén dolgozott, amikor meggyilkolták, így már nem tudta felderíteni az Aquino és a Vadala család közti kapcsolatot.
Csak lenyesni tudtak a rendőrök a hálózatból, de az tovább él
A kábítószerkereskedelemmel megvádolt Silvio Aquino bűnszervezetét már csak azért sem tudta teljesen felszámolni a belga rendőrség, mert 2015. augusztus 24-én – néhány nappal azelőtt, hogy vallomást kellett volna tennie a bíróságon – váratlan baleset érte: egy erdős területen sétált a feleségével, amikor ismeretlen fegyveresek körülvették, és lelőtték. A felesége arcsérülésekkel megúszta a támadást. A gyilkosságért a boszniai Hamidović-klánt körözik, amely valószínűleg el akarta rabolni Aquinót, hogy kicsikarják a pénzüket egy kokainszállítmányért.
A belga rendőrség csaknem egy évvel később kezdte el a drogkereskedő bűnszervezet megfigyelését, és 34 gyanúsítottat szedett össze, továbbá 8 millió euró értékű készpénzt, drogot, autót és fegyvert foglalt le 2017. február 1-jén. A bíróság végül a hat Aquino testvér közül kettőt csukott le Belgiumban hat, illetve tíz évre, a feleségekkel és más szövetségeseikkel együtt. Az egész világot behálózó drogkereskedő csoport azonban tovább működik, a bebörtönzött figurákat hamar újakkal pótolták. Hollandiában például szabadlábon maradt a szervezet egyik kulcsembere, akit El Loco néven emlegetnek a rendőrségi feljegyzések. Őt a Costa Ricából, ananászokba rejtve csempészett kokainnal kapcsolatban említik, és úgy tűnik, a ‘Ndrangheta kokainüzletének is fontos összekötője.
Ján Kuciakot és menyasszonyát, Martina Kušnírovát február 21-én gyilkolták meg nagymácsédi házukban. Az újságírót szíven, a fiatal nőt pedig fejbe lőtték a kivégzőik. Az üggyel kapcsolatban jelenleg is folyamatban van a nyomozás, de a gyilkosság által keltett felháborodás tüntetésekbe torkollott, amelyek különböző feltételezések nyomán csakhamar politikai színezetet kaptak (erről ITT írtunk bővebben). Az azóta nagyjából nyugvópontra jutott belpolitikai válság Tibor Gašpar országos rendőr-főkapitány, Robert Kaliňák belügyminiszter és Robert Fico miniszterelnök kényszerű lemondásához vezetett.
Forrás: Aktuality.sk
Facebook
Twitter
YouTube
RSS