Lassan már másfél éve zajlik az orosz-ukrán háború, és Kijev nemcsak hogy tartja magát az orosz medvével szemben, szombat óta hivatalosan is megkezdődött az ellentámadás. A világ 15. legerősebb katonai ereje tehát a másodikkal küzd ám mindezt óriási nyugati segítséggel. Megnézte a Magyar Nemzet, hogy mennyi fegyvert és támogatást kapott Kijev a háború kirobbanása óta.
Amerikától kapott 145 dolláros (ötvenezer forintos) egyenruha, száz dolláros bakancs és például Hollandiából érkező 850 dolláros golyóálló mellény és Svédországtól kapott 350 dolláros (120 ezer forintos) sisak – így nézhet ki ma az orosz-ukrán háborúban harcoló ukrán katona felszerelése.
A Belgiumtól, Németországtól vagy éppen Lengyelországtól kapott egy-két millió dollár (350-700 millió forint) értékű páncélozott csapatszállítóval utaznak általában az ukrán katonák. Megérkezve, az amerikai háromezer dolláros hőkamerákkal, hamar láthatóvá is válnak az ellenséges orosz erők, akikre a talán Dániától vagy Portugáliától kapott, fél millió dolláros Howitzer lövegekkel meg is kezdhető a támadás. Lövésenként körülbelül háromezer dollárért.
Mindeközben a hazájukért harcoló ukrán katonák a rádióban Kijev újabb orosz bombázására lesznek figyelmesek. A fővárosban megszólal a légiriadó és működésbe lép a például Kanadától, Norvégiától, vagy az Egyesült Államoktól kapott 285 millió dollár értékű NASAMS légvédelmi rakétarendszer, amely egyenként 1,2 millió dollár értékű rakétával védi a lakosságot. Egy biztos: a háború drága „mulatság”.
Mindent összevetve óvatos a lap becslései szerint eddig mintegy hatvan helikopter – például kettő Mi-8-as Litvániától –, negyven vadászgép – például 13 darab Mig-29-es Szlovákiától –, 215 millió lőszer, közel hatezer páncélozott szállító-, harc-, vagy egyéb katonai szárazföldi jármű – például az ausztrál Bushmaster, vagy az amerikai M113-as lánctalpas – érkezett Ukrajnába.
Harckocsiból mintegy ezer, főképp német Leopardot és brit Bradleyt adtak át az ukránoknak – az amerikai Abrams-ek hamarosan megérkeznek. De mintegy tízezer drón és százezer páncéltörő rakétarendszer is érkezett a háborúban álló országba. Utóbbi katonai szakértők szerint még négy kilométerről is képes lehet elpusztítani akár egy harckocsit is.
Ám Kijev nyugati szövetségesei nem csak fegyvereket, hanem a katonák és az élet védelmét szolgáló felszereléseket – sisakok, golyóálló mellények, orvosi felszerelések, radar rendszereket – is küldtek Ukrajnának.
Az amerikai védelmi minisztérium közleménye szerint eddig 42 milliárd dollárt fordítottak Kijev biztonsági támogatásra, „demonstrálva Ukrajna szuverenitása és területi integritása melletti tartós és szilárd elkötelezettségüket”.
Azonban szakértők szerint Amerikának az orosz-ukrán háború egy „kifejezetten olcsó konfliktus”, hiszen az éves szinten kétezer milliárd dolláros amerikai védelmi költségvetés tekintetében a 42 milliárd dolláros összeg „Oroszország háttérbe szorítására jó üzletnek tűnik”.
Magyar Nemzet; Fotó: MTI/AP/Libkos
Facebook
Twitter
YouTube
RSS