Mikor a legnépszerűbb orosz haditudósítással foglalkozó csatornák is inkább jakut gasztro-vlogokat osztanak meg háborús felvételek helyett, az ember könnyen azt hiheti, hogy visszavett a konfliktus intenzitása, és elhalkultak a fegyverek. A valóság azonban inkább az, hogy már ők is unják, hogy napról napra új városok elestéről kell beszámolniuk.
Elesett Toreck. Ezzel az ukránok egy újabb erődvárost vesztettek Kelet-Ukrajnában. Toreck több szempontból is fontos védelmi pozíció volt, nem csak elhelyezkedése, de felépítése is kiemelten jól védhető településsé tette. A városka a Szeverszk felé vezető útvonalak egyik csomópontján, három dombra épült, ezeken könnyen védhető gyárak és erőddé alakítható panelházak feküdtek, így tehát az ostromlóknak mindenképpen városi harcra kellett berendezkedniük. Amint az alábbi videón látszik, az oroszok ezúttal most nem házról-házra verekedtek meg a településért:
A videón az látható, amint az orosz bunkerpusztító löveg, a FAB eltalál egy ukrán állást, a felvételt egy orosz katona testkamerája készítette. Az oroszok tehát láthatólag tanultak a bahmuti tapasztalatokból, a kislétszámú “tűzcsoportok” rohamait felváltották a nagyobb szabású tüzérségi támadások, nem igazán törődve azzal, hogy mi marad meg a város épületeiből. Ennek kapcsán érdemes megnézni a következő videót is, amiben egy tűzfészekként szolgáló épület elfoglalása látható. A felvételen az is jól látszik, hogy a környező épületeket már tulajdonképpen letarolták:
Toreck eleste nem igazán jelent meg a hírekben. Ennek a legfőbb oka, hogy a fősodratú média még mindig a gyászos eredményekkel járó kurszki betörésre figyel, az orosz források pedig az elmúlt napokban többet foglalkoztak Szíriával, mint Ukrajnával. Nem véletlenül. Bár a propaganda szempontjából minden egyes elfoglalt falu számít, Moszkva azonban szereti “fokozni a hatást”, jellemzően megkésve számolnak be tehát a komolyabb célpontok elfoglalásáról. A kelet-ukrajnai település pedig nem a kiemelt célpontok egyike. Bár erődjellege miatt súlyos harcokat vívtak Toreckért, a stratégiai jelentősége inkább a nagy egész tekintetében fontos, ellentétben például Vuhledarral, ami két frontszakasz összeköttetésénél fekszik. Toreck “csak” egy kisebb csomópont.
Hosszútávon azonban mégis jelentős lépés az erődváros eleste. A keleti és a déli frontszakaszok összeérése óta ugyanis az ukrán erők jellemzően nem tudnak a teljes hadszíntéren aktívan védekezni, ezért inkább kisebb, jobban védhető pontokon veszik fel a harcot, és arra kényszerítik az oroszokat, hogy ezekre koncentrálják az erőiket. Minden ilyen erőd eleste tehát újabb csapás egy atríciós háborúban, az idő pedig nem Kijevnek kedvez.
Fotó: Telegram
Facebook
Twitter
YouTube
RSS