Az első negyedéves GDP-növekedés 5,4-5,8 százalék körül lesz, amely könnyen történelmi rekord lehet, mivel a rendszerváltás óta ilyen magas még sohasem volt – fejtette ki portálunknak Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. A tényleges adatokat holnap teszi közzé a KSH; a rekordhoz 5,7 százalékos növekedési ütem szükséges, ugyanis az első Orbán-kormány idején, 2002 első negyedévében volt egy 5,6 százalékos dinamika; ezt kell most meghaladni. A számok egyébként világosan tükrözik, hogy a magyar gazdaság felzárkózási pályán van.
Holnap teszi közzé a Központi Statisztikai Hivatal az első negyedévre vonatkozó GDP-adatokat. Az elemzők becslése szerint 5,4-5,8 százalékos növekedés mutatható ki 2019 első három hónapjában. Ez azért érdekes szám, mert a rendszerváltás óta ez lesz a legmagasabb érték.
5 százaléknál magasabb növekedési ütem az 1960-as években volt utoljára, ám azóta, főleg az 1973-as olajválság óta nagyon ritkán volt dinamikus növekedés hazánkban. A ’80-as években pedig közelében se jártunk ennek a dinamikának, hiszen akkoriban már csak döglődött a Kádár-rendszer.
A ’90-es évek visszaesését követően meginduló fellendülés csúcspontja 2000-ben egy 5,3-as GDP-bővülés volt. A 2002-es választások előtt pedig volt egy 5,6-os szám. Ezt kell most lehagyni. A Gyurcsány-kormánynak 2004-ben sikerült egy 5,1-as adatot produkálnia, ám ez masszív eladósodásból jött létre, úgy, hogy közben a lakosság számolatlanul vette fel a frankhitelt. Sőt, a választási kampányban, 2005 negyedik negyedében volt egy 5,3-as dinamika.
A lényeg az, hogy ha 5,7 vagy annál gyorsabb lesz a dinamika, akkor a magyar gazdaságtörténet behúzhat egy újabb rekordot. Persze ez csak bűvészkedés a számokkal; a lényeg az, hogy a magyar gazdaság teljesítménye továbbra is rendkívüli módon jó. Az már csak hab a tortán, ha elérünk egy történelmi csúcsot.
A magyar gazdaság felzárkózási pályán van
Ez azért is fontos, mert ellenzéki közgazdászok újabban számtalanszor azt állították, hogy az 5 százalék feletti növekedéssel tulajdonképpen lemaradunk. Ez nettó hazugság, sőt, az ellenkezője az igaz. Holnap teszi közzé például Németország is az első negyedéves adatait. Előrejelzések szerint a német GDP 1 százalék alatt lesz. Ez a különbség a magyar és német bővülés közt inkább azt mutatja, hogy felzárkózási pályán vagyunk.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS