
A Pénzügyminisztérium számításai szerint az idei második félévben 4,3 százalékos GDP-növekedés várható az előző év azonos időszakához képest – közölte Hornung Ágnes pénzügyekért felelős államtitkár az M1 aktuális csatorna szerdai műsorában.
Az elmúlt évek kormány intézkedései nagyban segítették a magyar gazdaság önállósodását, amely így nem külső eladósodás révén, hanem belülről képes növekedni – fűzte hozzá.
Az államtitkár hangsúlyozta: a magyar gazdaság a várakozások felett teljesít, a második negyedévben 4,6 százalékkal nőtt a GDP az előző év azonos időszakához képest, ilyen bővülésre pedig négy éve nem volt példa.
Elmondta: a kedvező adatok mögött a hosszú ideje jól teljesítő mezőgazdaság és ipar mellett a piaci szolgáltatások, illetve a fogyasztás növekedése áll. A bővülés a 2017-ben bevezetett hatéves adó- és bérmegállapodásra is visszavezethető. A bérmegállapodás eredményeként a gazdasági szereplőknél többletjövedelem termelődik, amelyet fogyasztásra és szolgáltatásokra költhetnek – magyarázta.
Az államtitkár a Kossuth rádió 180 perc című műsorában kitért arra is, hogy az ország több száz millió forintot spórolhatna a készpénzmentes fizetéssel. Kiemelte: Magyarországon a forgalomba levő készpénz mennyisége kiemelkedően magas, 2018-ban meghaladta a GDP 14 százalékát, míg az Európai Unióban ez 8 százalék körüli. A Pénzügyminisztérium pénzügyi tudatossági stratégiájának alapvető célja a készpénzmennyiség csökkentése, mivel nemzetgazdasági szinten évente 400-500 milliárd forintra tehető a készpénzfenntartás költsége – jelentette ki Hornung Ágnes.
Forrás: MTI, Vezető kép: MTI/Mohai Balázs
Naprózsa
2018-08-15 at 19:33
Na, erre varrjatok gombot, nyugatiak! A lengyel és a mi GDP-nk nő a legjobban Európában, pedig nem is szír, meg szomáliai olcsó agysebészek pörgetik a gazdaságot. Akkor hogy is van ez? Mégse a gyengeelméjű importrabszolga a megoldás?
Rizikó
2018-08-15 at 13:49
Az a baj ezzel GDpvel,hogy bár próbål a Kormány mindent megtenni a szép szóval diverzifikálás megteñni, hogy több lábon állni a Gdp necsak autóipar szárnyaljon, de ez nem megy egyik napról a måsikra.Hatalma kūlkereskedelmi munkát végez Szijjártó és ståbja, de az állandó bojkottok ezt nem segitik.Aztán az elosztåsba akarnak belepofázni akik mindent elkôtyavetyéltek.Ettől függetlenül azért van itt mėg probléma nem kevés
Rizikó
2018-08-15 at 13:19
Az a baj ezzel GDpvel,hogy bár próbål a Kormány mindent megtenni a szép szóval diverzifikálás megteñni, hogy több lábon állni a Gdp necsak autóipar szárnyaljon, de ez nem megy egyik napról a måsikra.Hatalma kūlkereskedelmi munkát végez Szijjártó és ståbja, de az állandó bojkottok ezt nem segitik.Aztán az elosztåsba akarnak belepofázni akik mindent elkôtyavetyéltek.
ciki
2018-08-15 at 13:15
Dobos László van igazságtartalma annak ami leírt, de külföldi multik szinte minden országban vannak, nemcsak Magyarországon.
Dobos László
2018-08-15 at 14:42
Egyetértek Önnel kedves “ciki”, és amit próbáltam fejtegetni a GDP megtévesztő jellegével kapcsolatban, az szerintem minden más országra is érvényes, ahol multik vannak. Egyébként nem vagyok multiellenes, de fan sem. Egyúttal jelezném, hogy rendkívül nagyra értékelem, amit ez a kormány legalább megtesz, mert ez is előrelépés, ahhoz mindenképpen hatalmas, amit az előző szoclib garnitúra tett, helyesebben egyáltalán nem tett meg. Kb. olyan minőségi ugrás, mint amikor az első gerincesek kimásztak a vízből és elkezdtek a szárazföldön élni azokhoz képest, akik megmaradtak a vízben. Szerény véleményem szerint az egyetlen igazán elfogadható mérőszám a gazdasági növekedésre vonatkozóan a reálbérnövekedés lehet/ne, persze baromira vigyázva a súlyozásra, mert hát ha 100 emberből 1 keres 99-et a többi 99 meg 1-et, akkor ugye az átlag 1 lesz per fő, holott egyáltalán nem. :))))
Dobos László
2018-08-15 at 12:28
Nagyon jó, hogy erősödik a hazai gazdaság. A gond a “hazai” jelzővel van: a “hazai” ugyanis elsősorban “itteni”-t jelent, de semmiképpen nem azt, hogy a “miénk”. Ezek alapvetően multik, amelyekből csak annyi haszon van, amennyi bért magyar állampolgárnak fizetnek és amennyi járulékot ezek után az állam kasszába beperkálnak ideértve a levont SZJA-t is. Társasági adó is elvileg van, már persze, amit le nem terheltek különféle off-shore számlákkal, szóval ezzel az adóbevétellel nem igazán lehet számolni. Persze a magyar bér és terhei végül is itt maradnak, és ez sem lebecsülendő. Igazi magyar gazdaság az csakis az, amely magyar tulajdonban van, amelynek tulajdonosa magyar embert/állampolgárt foglalkoztat és amely ide adózik minden szempontból. Ezért a GDP-t, mint mérőszámot már régen mellőzni kellene (mondanám: betiltani), mert nagyon-nagyon félrevezető. Pld. benne van a gyógyszeripar teljesítménye is, márpedig, ha nő a gyógyszerfogyasztás, akkor valszeg sokan betegek, ergo össztársadalmi szinten romlott a helyzet. Azt szeretném kinyögdécselni, hogy valahogy azt kellene csakis gazdasági növekedésnek tekinteni, ami az állami vállalatok teljesítménye, amit a magyar ember nettó bérként megkapott és amit csakis magyar vállalkozások összehoztak. Attól tartok, ez azért nem biztos, hogy olyan rózsás. Persze tudom én Churchill után szabadon: ” Csakis annak a statisztikának érdemes hinni, amit mi hamisítottunk!”