Ha a jogszerű voksokat számolják, akkor ő nyerte a választást – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök a Fehér Házban, csütörtök este tartott sajtótájékoztatóján. A Republikánus Párt már három tagállamban nyújtott be perkeresetet. A Trump-kampány szóvívője, Jason Miller szerint péntekre egyértelmű lesz, hogy Donald Trump az Egyesült Államok elnökeként folytatja a következő négy évben is. A legfrissebb hírek szerint ugyanakkor Joe Biden átvette a vezetést Georgiában; ha ez így marad, Trumpnak nem sok esélye van. Magyar idő szerint délután 3-kor frissültek újra az adatok; ekkor kiderült, hogy már Pennsylvaniában is Biden vezet, Trump esélyei pedig ezzel legfeljebb matematikailag értelmezhetőek csupán.
Az urnanyitást követő második nap délutánján sem lehet egyértelmű győztest hirdetni az Egyesült Államokban. A rekordszámú levélszavazat jelentősen lelassítja a számolási folyamatot, aminek következtében 4 olyan állam van még, ahol nem lehet egyértelmű győztest hirdetni: Pennsylvania, Georgia, Észak-Karolina, valamint Nevada. Két további államban, Alaszkában és Arizonában szintén számlálás alatt álnak a voksok, ott azonban a lényegi kérdések már eldőltnek látszanak. Jelen állás szerint Trumpnak mind a 4 billegő államban győznie kellene a végső sikerhez, amire magyar idő szerint ma hajnalban még komoly esélye volt: négyből három államban ő vezetett, Nevadában pedig csupán 800 szavazat volt a lemaradása Joe Bidenhez képest. Magyar idő szerint dél körül azonban elszállni látszottak az elnök újrázási reményei: a levélszavazatok, ahogy az várható volt, Bidennek kedveztek, így Nevadában halványan növelni tudta fölényét, Georgiában pedig fordítani tudott a demokraták jelöltje. Azt, hogy a szavazatok számlálása még mindig tart, Trump úgy értékelte, hogy választási csalásra készülnek. Az elnök úgy fogalmazott:
Ha csakis az érvényes szavazatokat számlálják meg, akkor könnyed győzelmet aratok.
Donald Trump hangsúlyozta: egy sor zavarba ejtő szabálytalanság történt a választásokon szerte az országban, és ha figyelembe veszik a jogszerűtlenül leadott szavazatokat, valamint beszámolják a későn érkezett voksokat is, az azt jelenti, hogy megpróbálják elcsalni a választást. Elismerte, hogy Georgiában és Pennsylvaniában a szavazatszámlálás során jelentősen csökkent az előnye. Donald Trump kilátásba helyezte, hogy a republikánusok pereket indítanak, és a választás tisztaságáról folyó viták szerinte valószínűleg a szövetségi alkotmánybíróság elé kerülnek majd. Trump és a Republikánus Párt egyébként már három tagállamban nyújtott be perkeresetet; a Philadelphia megyei választási bizottságot külön is beperelték, mert nem tette lehetővé, hogy a szavazatszámlálásnál jelen lehessenek republikánus megfigyelők. Michiganben és Georgiában a bírák szinte azonnal visszautasították a perkeresetek befogadását, Pennsylvaniában azonban Trump jogászcsapata győzelmet aratott, mert az érintett választási bizottságoknál lehetővé tették, hogy a Republikánus Párt munkatársai megfigyelőként jelen lehessenek a voksok megszámlálásánál. Ugyanakkor Pennsylvania főügyésze, Josh Shapiro – akit az amerikai sajtó demokrata pártiként mutatott be – a CNN televíziónak adott interjújában úgy vélekedett, hogy a Trump-kampány perkeresetei inkább politikai, mint jogi dokumentumok.
Bill Stepien, Trump kampánymenedzsere – még az esti sajtótájékoztató előtt – újságíróknak bejelentette, hogy Wisconsinban a szavazatok teljes újraszámlálását fogja kérni. A szintén vitatott nevadai választásokról szólva Jason Miller, a Trump-kampány szóvivője azt közölte: a szó szoros értelmében véve minden egyes szavazatot megvizsgálnak majd. Miller szerint péntekre egyértelmű lesz, hogy Donald Trump az Egyesült Államok elnökeként folytatja a következő négy évben is. Csütörtökön Joe Biden demokrata párti elnökjelölt szintén a saját győzelmét jövendölte, amikor úgy fogalmazott: nem kétséges, hogy amikor a szavazatok számlálása befejeződik, akkor Harris szenátort (Kamala Harris alelnökjelöltet) és őt nyilvánítják majd győztesnek. Biden arra kérte az amerikaiakat, hogy legyenek türelmesek.
A Facebook letiltotta a Trump-hívők szavazat-újraszámlálásért küzdő csoportját
A csoportnak két nap alatt több, mint négyszázezer tagja lett. A baloldali Mother Jones újság hívta fel szerdán a figyelmet a „Stop The Steal” nevű Facebook-csoportra, amelynek akkor már majdnem háromszázezer tagja volt. Megírták, hogy a domaint egy republikánus szervezet, a Newt Gingrich kampányában és számos Trump-projektben is aktív Liberty Lab birtokolja. Az alig huszonnégy óra alatt létrejött csoport céljának azt tűzte ki, hogy a tagok révén a lehető legszélesebb körben gyűjtsék össze az esetleges választási csalásokkal kapcsolatos bejelentéseket az Egyesült Államok egész területéről. Céljuk volt tiltakozások szervezése, kapcsolatteremtés és a szavazatlopás megállítása. A Facebook azonban alig negyvennyolc óra után, négyszázezer taggal csütörtökön betiltotta a csoportot arra hivatkozva, hogy erőszakos szervezkedés nyomaira bukkant rajta. A Facebook-közlemény megfogalmazása szerint a csoport a választási folyamat delegitimizálása érdekében szerveződött, és a csoport tagjai részéről aggasztó erőszakos felhívásokat észleltek.
Így lehet elcsalni a választást
Legalább háromféle módon lehet csalni az amerikai választásokon, és mindhárom inkább a demokratáknak az érdeke. A PragerU jobboldali online szabadegyetem a lehetséges amerikai választási csalásokról szóló, még februárban készült videójában Eric Eggers, a Government Accountability Institute oknyomozója kifejti: nem a külföldi befolyás a nagy veszély egy amerikai választáson, hanem a belföldi manipuláció lehetősége. A szakértő három módszert említ: a névsor-manipuláció, az úgynevezett szavazatszüret és az illegálisok voksolása.
Közel kétmillióval több szavazót találtak billegő államokban, mint ahányan ott élnek – érik a botrány Amerikában
A Judical Watch már október végén kongatta a vészharangot: 353 megyét és 8 államot találtak, ahol többen választónak engedélyezték a szavazást, mint ahányan ott élnek – írja a 888.hu. A „szellemszavazók” elsősorban a levélszavazók esetében adnak lehetőséget a csalásra, Biden és kampánycsapata pedig már hónapok óta buzdít arra, hogy támogatói ebben a formában adják le voksaikat. A szervezet 29 államban háromszáznál is több olyan megyét talált, ahol többen jelentkeztek a szavazásra, mint ahányan ott élnek. A legdurvább eltérést egyébként a – nem meglepő módon – csatatérállam Coloradóban találták, ahol 64 megyéből 42- ben feltételezhető a csalás.
Georgiában is fordított Biden
Immár 917 szavazattal Joe Biden vezet Georgiában a legfrissebb adatok szerint. Ha ez így marad, Trumpnak nem sok esélye marad a győzelemre, hiszen neki ehhez minden, még el nem dőlt államban győznie kellene. Bidennek vagy Pennsylvaniában kell nyernie, vagy még két államban, azaz ha Georgiában megőrzi a vezetést, akkor már csak egy államot kell behúznia a győzelemhez. Brad Raffensperger, Georgia külügyi államtitkára csütörtökön helyi idő szerint délelőtt hivatalosan is megerősítette, hogy Georgia államban újraszámolják a szavazatokat.
Újraszámoljuk az összes leadott szavazatot, átlátható módon zajlik majd az egész procedúra
– mondta atlantai sajtótájékoztatóján a politikus. Délelőtt óta Biden még tovább növelte előnyét, immár ezerrel több voks áll neve mellett, mint Trump neve mellett. Ez persze minimális, hiszen csaknem ötmillió szavazatot dolgoztak fel idáig. Ez is mutatja, mennyire szoros a küzdelem a déli államban, ahol sokan csalást kiáltottak.
Pennsylvaniában is fordított Biden és a szellemhadsereg
Magyar idő szerint délután 3-kor frissültek újra az adatok: ekkor kiderült, hogy már Pennsylvaniában is Biden vezet, Trump esélyei pedig ezzel legfeljebb matematikailag értelmezhetőek csupán. Hajnalban még tetemes előnye volt Trumpnak az államban – közel 10 százalékpont –, délutánra azonban ez az előny elolvadni látszik.
Nyomozás indul a michigani postai csalás ügyében
Külföldi sajtóforrások szerint egyre több választási csalás derül ki az Egyesült Államokban, a michigani postán pedig már nyomozást is indítottak. Mint ismert, a választás során a három döntő államban – Pennsylvania, Michigan, Wisconsin – előfordult, hogy egyszerre hatalmas mennyiségű szavazat érkezett be Bidenre, úgy, hogy közben Trump egyetlen szavazatot sem kapott. Volt olyan gyanús eset, ahol 123 ezer szavazat közül mindet Biden kapta, Michiganben pedig nyomozás zajlik a levélküldeményekkel kapcsolatos esetleges csalások miatt. A gyanút egy videofelvétel alapozta meg, amelyen postai alkalmazottakat arra utasítanak, hogy keddi bélyegzővel küldjék tovább a késve beérkezett levélszavazatokat. Ehhez képest a michigani törvények értelmében a szavazólapoknak legkésőbb kedd este 8 óráig meg kellett volna érkezniük. Mindeközben pénteken ismét előkerült 1700 új levélszavazat; ezek mind érvényesnek számítanak, amennyiben keddi pecsét van rajtuk.
Mint ismert, Trump többször is felszólított a szavazatszámlálás leállítására. Azt mondta, hogy ha a legális szavazatokat számolják össze, akkor biztosan nyer, ha az illegálisokat, akkor Bidennel nyeretik meg a választást. Az elnök világossá tette, hogy a választási csalások miatt pert indít Pennsylvaniában, Michiganben és Georgiában is.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/New York Times/Doug Mills
Facebook
Twitter
YouTube
RSS