A fősodratú média felfedezte, hogy az amerikai fegyverlobbinak igenis érdekében áll az ukrajnai háború fenntartása. Eddig ugyebár arról volt szó, hogy a háborút kizárólag Putyin akarja, most azonban hirtelen beírta magát a vágyvezérelt gondolkodásba, hogy Trump azért nem zárhatja le a konfliktust, mert az amerikai fegyvergyárosok nem fogják hagyni neki. Nézzük, hogyan is állnak ezek az érdekek és mit jósolnak a tények!
Valahányszor elmondtuk, hogy az orosz-ukrán háború kifejezetten jól jön bizonyos amerikai gazdasági köröknek, azt kaptuk, hogy ez orosz propaganda, és kizárólag Putyin ördögi személye akarja a háborút, senki más nem szeretné fenntartani a konfliktust, a Nyugat pusztán tiszta szívjóságból önti a pénzt és a fegyvert Ukrajnába.
Aztán mi történt? Megválasztották Donald Trumpot, aki kijelentette, hogy a háború mielőbbi befejezésére fog törekedni, és a fősodratú médiának hirtelen feltűntek a konfliktusban rejlő gazdasági érdekek. November ötödike óta ugyanis tele van a sajtó azokkal a cikkekkel, hogy Trump biztosan nem tudja betartani az ígéretét, hiszen a fegyverlobbi nem fogja hagyni neki, ugyanis az amerikai gazdaságnak “jót tesz a háború”.
Ennél nagyobb, szebben csomagolt és jobban fűszerezett mimegmondtukot talán nem is kaphattunk volna. Azonban ha már az egyik kijelentésünk beigazolódott, nézzük meg, hogy miként képes mégis változtatni a jelenlegi helyzeten a leendő amerikai elnök.
Ki fizeti a zenészt?
A vágyvezérelt újságírók egyetlen dolgot hagynak ki az egyenletből: a fegyverlobbi nem támogatta, és most sem támogatja Donald Trumpot. A megválasztott amerikai elnök számára a legnagyobb akadályt már az előző választás során is az jelentette, hogy a fegyvergyárak nem igazán tudtak profitálni a politikáján. Trump ugyanis katonailag izolacionista politikát folytatott, és ezt kívánja újra bevezetni. Nem akar új háborúkat, a meglévőket pedig le akarja zárni.
Egy fegyvergyártó szemével ez természetesen egyáltalán nem kedvező álláspont, éppen ezért álltak be a demokraták mögé és tettek meg mindent a Biden-Harris adminisztráció anyagi felpumpálásáért. Most pedig a vágyvezérelt katonai elemzők, meg Rácz András, akit nehéz lenne röhögés nélkül ehhez a szakmához sorolni, azt állítják, hogy ők fogják megakadályozni Trump béketervét.
A bökkenő azonban ott van, hogy a megválasztott elnök nagy valószínűséggel nem fog törődni a fegyverlobbival. Az első elnöklése során ugyanis látta, hogy ezek a körök nem fogják támogatni azt a politikát, amit ő folytat, éppen ezért elkezdte kiépíteni saját gazdasági hátországát. Elon Muskon keresztül behúzta a legnagyobb techóriást, és valószínűleg a többi közösségi média mogul is követni fogja a teslakirály példáját. Erre utal legalábbis az, hogy nem sokkal a választás előtt még Mark Zuckerberg is arról nyilatkozott, hogy a demokrata párt követelésekkel állt a Meta elé.
Persze, ez egy lassú folyamat lesz, de az előszelét már látjuk. A végkifejlet pedig várhatóan az lesz, hogy a legnagyobb politikai befolyással bíró cégek az USA-ban ezentúl nem a fegyvergyártók lesznek, hanem a techmogulok. Ennek fényében pedig bármit is követeljen a fegyverlobbi, ha Trump úgy ítéli meg, hogy ez a háború nem éri meg neki, akkor beveti a befolyását, hogy befejezzék. Végülis, egy üzletember…
Fotó: MTI/AP/Evan Vucci
Facebook
Twitter
YouTube
RSS