A szakértők sem mernek messzemenő következtetéseket levonni azzal kapcsolatban, hogy milyen hatásai lesznek az Egyesült Államokban a koronavírus-járványnak. Annyi bizonyos, hogy a vírus már eddig is soha nem látott pusztítást végzett a tengerentúlon. A világ összes fertőzöttjének csaknem harmada Amerikában él, és ennek megfelelően nem meglepő, hogy itt van a legtöbb halálos áldozat is. A Johns Hopkins Egyetem adatai szerint több, mint 73 ezer ember vesztette már életét az Egyesült Államokban. Ennek pedig komoly politikai következményei vannak már most is és lesznek is még. Jól kezeli-e az ország elnöke a járványt, komolyan veszi-e azt és megrendült-e felé a bizalom a szavazókban? Ezek azok a kérdések, melyekre egyelőre még nem lehet egyértelműen válaszolni, viszont novemberben minden kiderül majd, hiszen választásokat tartanak Amerikában. A nagy kérdés, tud-e újrázni Trump? Ellenfele a szexuális zaklatással vádolt Joe Biden lesz, de a Kína elleni “háború” is komoly szerepet játszhat még. Elemzés.
Rosszabbkor nem is jöhetett volna a járvány a Trump-adminisztrációnak: a kormányzat az utóbbi időben folyamatosan hangoztathatta, hogy Donald Trump elmúlt négy éve alatt mennyit fejlődött az amerikai gazdaság, valamint rekord alacsony a munkanélküliség. Ez a fajta politika és kommunikáció megfelel a kampányban megszokottnak, ilyenkor a hatalmon lévő politikusok már nem hajtanak végre olyan intézkedéseket, amellyel veszélyeztethetik a népszerűségüket.
Az amerikai elnök kommunikációja is békésebb vizekre evezett, már csak a vele állandóan ellenséges balliberális médiát szapulja a sajtótájékoztatókon, amit a törzs-republikánus szavazók elégedetten néznek. A Kínával folytatott gazdasági háború is úgy-ahogy lezáródott.
Az amerikai sajtóorgánumok is azzal voltak még az év elején elfoglalva, ki lehet majd Donald Trump demokrata kihívója. Aztán a koronavírus probléma “begyűrűzésével” teljesen átrendeződöttek a viszonyok, és így a kampány fő irányai is megváltoztak.
A legfrissebb közvélemény-kutatások jelenleg azt mutatják, hogy az amerikai elnök nincs könnyű helyzetben, a népszerűségi indexe jóval Joe Bidené alatt van. Az összesített adatok szerint míg a volt amerikai alelnök 47,6 százalékon áll, addig Trump 42,3 százalékon. A pontosság kedvéért meg kell jegyezni, hogy Trump elnöksége alatt ez a mutató végig 42 százalék körül mozgott, nem volt nagy amplitúdója a népszerűségének.
Aki azt mondja, hogy ez egy behozhatatlan hátrány, az egy olyan jósgömb birtokában van, amit még nem találtak fel. Minden előfordulhat, november még nagyon messze van és nagyon sok minden fog még addig történni
– mondta a PestiSracok.hu kérdésére Dr. Mártonffy Balázs, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem adjunktusa.
Négy évvel ezelőtt is hasonló volt a helyzet, Hillary Clinton április végéig meggyőző fölénnyel vezetett, aztán Clinton megítélése tavasszal hirtelen zuhanni kezdett, ezt követően Trump minimálisan, de megelőzte a demokrata jelöltet. A Guardian ekkor írta meg legendássá vált cikkét, amiben arról tájékoztattak, hogy a leendő elnök népszerűsége már Clintonén is túltett, mindezt azzal a címmel tálalták, hogy “ideje aggódni”?
Aztán tudjuk, mi lett novemberben és mindenki kaján vigyorral mutogatott a vágyvezérelt baloldali újságírókra, akik látványosan drukkoltak Clintonnak.
Megváltoztatja a vírus az egész választás kimenetelét
A szakértő szerint könnyen lehet, hogy a járvány és annak kezelése körüli viták okozhatják, hogy jelenleg Joe Biden a népszerűbb. A szakértő a PestiSracok.hu kérdésére elmondta, hogy alapvetően több dolog befolyásolja a számokat: az egyik, hogy maguk az intézkedések milyen belpolitikai szemléletváltást eredményeznek a szavazókban. Vagyis mit gondol arról a választópolgár, hogy ezek az intézkedések elegendőek-e, a járványügyi lépések milyen elnöklési stílust sugallnak majd a jövőre nézve, valamint előjönnek azok a kérdések is, hogy esetleg mit nem csinált meg az elnök? Ezek a mindenképp hatással vannak az elnök népszerűségi indexére.
Nehéz megmondani, hogy egyes szavazóknál mennyit nyomnak ezek a latba, inkább a bizonytalan szavazókat érintik meg, nem pedig az elkötelezett republikánusokat vagy demokratákat. Az én meglátásom szerint ez inkább a középső húsz százalékot, a bizonytalanokat, a független szavazókat érinti.”
– mondta kérdésünkre a szakértő.
A Trump-kormányzatnak az is keresztbe tehet, hogy bár az elmúlt négy évben fellendülőben volt az ország gazdasága, a szakértők prognózisa szerint, korábban soha nem látott recesszió köszönt majd be az Egyesült Államokban. Ez azzal jár, hogy rengetegen vesztik majd el a munkahelyüket (és már sokan el is vesztették), ami értelemszerűen rossz hatással lesz az elnök népszerűségére.
Minden állam és minden állami vezető azzal küzd, hogy az emberi életeket, az egészségügyi rendszert és a gazdasági fellendülést, a szinten tartást vagy a csökkenés minimalizálást valamilyen módon paritásba hozza. A remek számokat a járvány le fogja rontani, azonban ez nem feltétlenül fog egyenes arányban Trump szavazóbázisának csökkenéséhez vezetni
– értékelt az elemző, aki szerint a kampány során az elnök könnyen építhet a korábbi gazdasági sikerekre, mondván a mostani egy vis maior helyzet, ami mindenkit nagyon rosszul érint.
Dr. Mártonffy Balázs szerint októberre fog nagyjából körvonalazódni, jól jön-e ki a járványból Donald Trump. A szakértő kiemelte, hogy a járvány második hulláma az ősszel érkezhet, és nagy kérdés és fontos befolyásoló tényező, hogy annak milyen hatásai lesznek az amerikai gazdaságra.
Ilyen szintű gazdasági visszaesésre még nem volt példa korábban, ezek precedens értékűek. Nem tudjuk ezeket világgazdasági szinten értelmezni, nem tudjuk egyéni választási kampányokban sem értelmezni. Általánosságban elmondható, hogy a hatalmon lévő politikusok a bizonytalantól félnek, hiszen nem tudják beárazni, hogy egy-egy lépés miként csapódik le a szavazóbázisukban és milyen üzeneteket kell pontosan közvetíteniük. Az ilyesfajta új helyzetekre adott reakcióknál kiemelten fontos, hogy a vezető jól találja el, hogy az ő bázisa milyen reakciót tudna támogatni. Egy ekkora globális eseménynél ez hatványozottan igaz
– fogalmazott az NKE munkatársa, aki szerint most teljességgel megjósolhatatlan a jövő, könnyen lehet, hogy Donald Trump behozza a népszerűségében jelenleg tapasztalt lemaradását, de az is előfordulhat, hogy a hátránya tovább nő. Sem neki, sem az ellenfelének, sem a stábjaiknak nincs tapasztalata olyan kampányban, amely egy globális és így országos vészhelyzet alatt zajlik le. A szavazók viselkedése megjósolhatatlan.
Kína, a mumus
Az amerikai vezetés kommunikációja az elmúlt hetekben erősen Kína-ellenes lett, próbálják a felelősséget az ázsiai országra átrakni, mondván onnan érkezett a vírus. A jobboldali médiában a koronavírust már csak “kínai vírusnak” nevezik, ezek a lépések nem nagy meglepetésre feszültséget keltettek a két ország között. Az egyik leghangosabb szószóló Mike Pompeo amerikai külügyminiszter volt, aki napok óta csörtézik kínai kollégáival. A múlt hét végén az amerikai diplomácia vezetője kijelentette, hogy több jelentős bizonyíték van arra, hogy a vírus egy vuhani laborból ered.
Kína köztudomásúan nem tartja be az előírásokat laboratóriumaiban. Nem ez az első alkalom, hogy a világ kínai laboratóriumból származó vírus miatt kerül veszélybe. Továbbra is akadályozzák a nyugati tudósok, a legkiválóbb orvosok bejutását, pedig muszáj bemennünk. Még mindig nincsenek vírusmintáink. A kínai kormányzat mindent megtett annak érdekében, hogy a világ ne szerezzen tudomást időben az új típusú koronavírusról. A Kínai Kommunista Párt klasszikus kommunista dezinformációs erőfeszítéseket tett az orvosok elhallgattatására és a riporterek eltávolítására a vírusról szóló információk korlátozása érdekében. Ezek a lépések óriási válságot, életek elvesztését, óriási gazdasági károkat okoztak szerte a világban. Megerősíthetjük, hogy a Kínai Kommunista Párt minden tőle telhetőt megtett azért, hogy a világ ne tudja meg időben, mi történik
– mondta kemény stílusban egy tévés interjúban a miniszter, aki szerint Kína úgy viselkedett, mint az önkényuralmi rendszerek. Pompeo az interjúban fenyegetően megjegyezte, hogy elszámoltatják a felelősöket.
Kína visszatámadt: csak teória az egész
Másnap meg is érkezett a kínai reakció, a Global Times című kínai lap hétfői vezércikke szerint alaptalanul rágalmazta Pekinget Mike Pompeo amerikai külügyminiszter. A portál blöffnek nevezte Pompeop kijelentéseit, szerintük nincs az amerikaiak kezében semmiféle bizonyíték.
Ebben az esetben be kellene mutatnia ezeket a bizonyítékokat a világnak, és különösen az amerikaiaknak, akiket folyamatosan megpróbál átverni. A vuhani laboratóriummal kapcsolatos teóriáknak nincsen tudományos hátterük, ezeket csupán amerikai és más nyugati politikusok használják arra, hogy a Kínával szembeni ideológiai alapú ellenérzéseiket népszerűsítsék, és ezáltal manipulálják a közvéleményt”
– írta a kínai lap.
Két nappal később már Hua Csun-jing, kínai külügyi szóvivő is reagált a kialakult helyzetre, ő is csak a kínai felügyelet alatt álló lapban szerepelteket ismételte meg, miszerint az amerikai külügyi tárca vezetője nem tud bizonyítékokat felmutatni, ugyanis nincsenek ilyen bizonyítékok. Donald Trump ezek után további büntetővámokat helyezett kilátásba a kínai termékekre, hogy ezzel szankcionálja Pekinget az amerikai gazdaságban okozott károk miatt.
Peking egyelőre annyit ismert el, hogy felmerültek hiányosságok a járvány kezdeti kezelésében, azonban kitartanak amellett, hogy nyíltan tájékoztatták a nemzetközi közösséget, valamint a releváns szervezeteket az új koronavírusról, és rendszeresen hangsúlyozza, hogy globális szinten is kiveszi a részét a járvány elleni küzdelemből.
Cuj Tian-kai, Kína washingtoni nagykövete a The Washington Post című lapba írt egy publicisztikát a hét közepén, amiben arra szólította fel az amerikai kormányzatot, hogy hagyjon fel Kína világjárvány miatti hibáztatásával.
Kína hibáztatása nem fog véget vetni a világjárványnak. Kína minden tőle telhetőt megtett, hogy megossza a vírussal kapcsolatos információkat. Az amerikai és a kínai gazdaság esetleges függetlenítése egymástól kárt okozhat mindkét ország gazdaságának és a vírus elleni küzdelemnek is
– írta a nagykövet.
Mártonffy: Kína hibáztatása lehet a fő narratíva
Dr. Mártonffy Balázs az újraéledt Kína-Amerika ellentéttel kapcsolatban portálunk kérdésére úgy fogalmazott, hogy a Republikánus párt és egyes kormányzati szereplők kőkemény ok-okozati felelősségbeli különbséget szeretnének felmutatni. Egyértelmű, hogy szerintük Kína a fő felelőse a világméretű gazdasági visszaesésnek, így ennek az árát is Kínának kell megfizetnie.
Ez lesz az amerikai narratíva az elkövetkezendő hónapokban, már csak az a kérdés, hogy ez mekkora teret fog nyerni az amerikai belpolitikában és milyen kormányzati válaszlépései lesznek ennek és azok hogyan csapódnak majd le a szavazóknál. Az Egyesült Államok Kína-politikája az egyik befolyásoló tényező a novemberi választáson, hogy vajon jól kezelte-e az ügyet Trump”
– értékelt a szakértő, aki szerint ez a vita még nincs a csúcsponton és csak súlyosabb lesz a jövőben.
Esélyes egy újabb gazdasági háború
Úgy fogalmazott, hogy Trump nyomás alatt van, nemcsak egy gazdasági válságot kell túlélni, nemcsak egy választást kell megnyerni, hanem az USA világvezető pozíciója akár koncepcionálisan is veszélybe kerülhet. Dr. Mártonffy Balázs szerint esély van arra is, hogy vagy elnöki vagy kongresszusi szankciót léptessenek életbe Kína ellen annak ellenére, hogy éppen csak most ért véget az előző gazdasági háború, amelyből egyik fél sem jött ki győztesen.
Az a kérdés, hogy a Kína-ellenes narratívával el tudják-e a saját vírus elleni küzdelemben hozott reakciójuk késedelmi meglátásárairól terelni a figyelmet. Ez a komplexitása a történetnek
– mondta Mártonffy, aki szerint az Egyesült Államok, mint hegemón küzd Kínával, hogy megmaradjon mint a világ vezető hatalmának.
Ez az egész az Egyesült Államok primer szerepéről szól és arról, hogy mikor és hogyan, ha egyáltalán át tudja-e venni Kína ezt a szerepet
– közölte a szakértő, aki szerint kérdés, hogy Kína egy ilyen világjárvány során el tudja-e indítani ezt a folyamatot. Dr. Mártonffy Balázs úgy fogalmazott, hogy ezt úgy is lehet szemlélni, mint egy vértelen puccskísérletet, amely a világ vezető pozíciójáért zajlik.
Trumpnak Kína vagy Biden a nagyobb ellenfele?
Az amerikai elnöknek legalább akkora bravúrt kell végrehajtania 2020 novemberében, mint tette azt négy évvel ezelőtt, mikor nagy meglepetésre tulajdonképpen simán legyőzte az addig favoritnak tartott Hillary Clintont és ő lett az Egyesült Államok elnöke. Bár eddig minden úgy tűnt, hogy sínen van és könnyen újrázhat, a járvány keresztülhúzhatja a számításokat.
Trumpnak óriási szerencséje, hogy a minden jel szerint ellene induló Joe Biden könnyűszerrel támadható, ugyanis sorra jönnek elő a demokrata politikus botrányai. Egy Tara Reade nevű amerikai nő az elmúlt időszakban több interjút is adott, melyekben egyértelműen állítja, az Obama-éra alelnöke korábban szexuálisan zaklatta őt.
Legutóbb életében először televízión keresztül adott interjút a Daily TV-nek Reade, ahol azt üzente Joe Bidennek, hogy lépjen vissza és vállalja a felelősséget a tetteiért. Reade a 90-es években a szenátusban dolgozott Biden munkatársaként, akkoriban a későbbi alelnök Delaware állam szenátora volt.
A szenátus folyosóján a falhoz szorított, majd az ujjaival belém hatolt, közben a nyakam csókolgatta és azt mondta, szexelni akar velem
– részletezte Reade, aki szerint miután visszautasította, Biden dühösen azt mondta neki, hogy azt hitte, hogy bejön neki. Az áldozatot az eset után kirúgták.
A nő szerint mióta elmesélte, hogy miket tett vele a demokrata politikus, rendszeresen kap halálos fenyegetéseket, még azzal is megvádolták, hogy valójában egy orosz kém.
Joe Biden amúgy tagadja a vádakat, a múlt héten a liberális NBC adónak azt mondta, hogy a zaklatás soha nem történt meg. Időközben nyilvánosságra került egy antik (20 évnél régebbi) CNN-felvétel, amelyben Larry King műsorába betelefonált Reade anyja és elmesélte, mi történt a lányával, akkor nem nevezte meg Bident, csupán annyit mondott, hogy “egy ismert szenátorról” van szó.
Reade életében akkora törést jelentett a zaklatás, hogy ráment erre a házassága, férje 1996-ban a válóperes tárgyaláson elmondta, hogy ex-feleségét szexuálisan zaklatták, amikor Joe Biden irodájában dolgozott. A vádakat megerősítette a nő testvére, egyik szomszédja, és egyik volt kollégája is, mert annak idején ők is értesültek a nő történetéről. A metoo kampány során ennél sokkal gyengébben dokumentált “történeteket” is igaznak fogadtak el, Bidennek mindenképpen ártani fog ez a sztori, ha felszinen marad a kampányban.
Dr. Mártonffy Balázs az üggyel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy a botrány ellenére borítékolható, hogy Joe Biden lesz az elnökjelölt Trumppal szemben, azonban a demokrata szavazók és támogatók egy jelentős részének szembe kell néznie azzal, hogy a jelöltük múltja erősen kétes.
Beszorították a saját mozgásterüket azzal, hogy egy ilyen helyzetre milyen reakciót adtak többször korábban, amikor egy adott botrányban éppen egy republikánus jelöltről volt szó. Hogy ez Bidennek mennyire fog ártani, ez a saját magukat sarokba szorító gondolkodás beárazásától függ, mert látniuk kell, hogyha a saját jelöltjükön ekkora sebet ejtenek, akkor csökkentik a Fehár Házba való visszakerülésük esélyét. Nem tudni egyelőre, hogy reagál a botrányra a Demokrata Párt vezetése. Nemcsak a Fehér Ház a tét, hanem az egész alsóház újraválasztása is, amit kétévente tartanak. A Demokrata Párt vezetésének figyelembe kell vennie, hogy azok a narratívák, amik magas szinten működnének, mint például Biden támogatása, az kis szinten, nem államokra lebontva már nem biztos. Ezzel csökkentik az érintett demokrata jelölt esélyeit. Biden zaklatási botrányával kapcsolatban a demokrata választók és a pártvezetés egyelőre elhiszi Tara Reade állításait, azonban Bident tartják a legjobb jelöltnek és ezt az önhasonulást is bevállalják. Minden bizonnyal Biden lesz a demokraták elnökjelöltje, a pártpolitika valós harcmezeje most már az alelnökjelölt személyére fog konkretizálódni”
– mondta lapunk kérdésére az Amerika-szakértő, aki szerint már az alelnöki pozícióért megy a verseny és lehet, hogy az egy nézeteiben extrémebb, szélsőségesebb jelölt lesz.
Biden a konszenzusos jelölt, aki mögé be tudnak hozni embereket, de az alelnökkel meg tudják szólítani azokat, akiknek Biden langyos”
– közölte.
A Biden-botrány legnagyobb cinizmust hozta elő a balliberális oldalból: a szexuális zaklatási botrányokból, azaz a #metoo-kampányból kinőtt egy szervezet, a Time’s Up, ami most megtagadta a jogi segítséget Reade-től. Biden kampánycsapatának több tagja is a szervezetnél dolgozik.
Donald Trump mindenesetre nincs könnyű helyzetben, a számok azt mutatják, hogy lemaradásban van és a helyzetét még rontja is a járvány, a gazdaság visszaesése és a Kínával folytatott huzavona. November 3-ig még nagyon sok idő van hátra, a pár nap híján fél év alatt még rengeteg minden változhat és az amerikai belpolitikát ismerve még változni is fog, már csak az a nagy kérdés, hogy kinek a javára.
Felhasznált források: Guardian, Real Clear Politics, MTI, YouGov, Breitbart, Daily Caller
Facebook
Twitter
YouTube
RSS