Itt, Közép-Európában egy fenntartható Európa alternatíváját kínáljuk, a kereszténydemokrácián alapuló Európa megőrzését – jelentette ki Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke szerdán, a 29. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor megnyitóján. Hozzátette, a nemzetegyesítés a következő négy évben választói felhatalmazással folytatódhat, „össze fog nőni, ami összetartozik”. Mint kiemelte, az egyre elmélyülő közép-európai kapcsolatok ajtaja Románia felé is nyitva áll, és reményét fejezte ki, hogy ennek az együttműködő családnak hamarosan Románia is részévé válik.
Huszonkilencedik alkalommal rendezik meg idén a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábort Tusnádfürdőn. A megnyitón a hagyományos ökumenikus imát követően Popa Ilona a rendezvény erdélyi főszervezőjeként köszöntötte a meghívott vendégeket és a szabadegyetemre látogatókat. Kiemelte, idén 230 szervező munkálkodott azért, hogy a 25 partnersátor rendezvényei mindenkinek tartalmas kikapcsolódást biztosítanak. Bíztató jelnek tekintette, hogy mindjárt az első napon, Rúzsa Magdi koncertjén mintegy 13 ezer fő vett részt.
Megfordult az építő és romboló erők közötti harc
Németh Zsolt, a külügyi bizottság elnöke köszöntőjében elöljáróban gratulált a sikeres ébredéshez az első esti, nulladik napi buli után. Mint kiemelte, az idei év bővelkedik az évfordulókban, így a vallásszabadság kimondásának 450 éves évfordulója mellett harminc éve fogalmazódott meg a romániai falurombolás ördögi terve is, amely ellen 1988 júniusában 120 ezer ember vonult a Kossuth térre. Kiemelte, a százezres tömeg tiltakozása 1956 után az első olyan történelmi pillanat volt, amikor a 20. század építő és romboló erői közötti harc megfordult, vagy legalábbis elindult egy pozitív változási folyamat. A választásokra kitérve Németh Zsolt arról beszélt, az eredmény látványosan igazolja a nemzet egységét az egész Kárpát-medencében, „együtt erősebbek lettünk”. Hozzátette, a nemzetegyesítés a következő négy évben választói felhatalmazással folytatódhat, „össze fog nőni, ami összetartozik”. Mint elmondta, a „Szenvedélyünk Tusványos” – jelmondat azt jelzi, „génjeinkbe ivódott” Tusványos szellemisége, a szókimondás és az összetartozás iránti elkötelezettség, amely európai elkötelezettség is egyben.
A közép-európai együttműködés ajtaja Románia felé is nyitva áll
Mint hozzátette, van egy kis hiányérzet abban a tekintetben, hogy a szabadegyetem létrehozásának pillanatától a magyar-román párbeszédre is nagy hangsúlyt fektetett. Úgy vélte, a közép-európai gondolat harminc éves küzdelme ennek köszönhetően érte el eredményeit, még akkor is, ha jelenleg a hamis híreknek felülve elidegenedtek a román barátok, akik csak lassan kezdenek visszatérni. Mint hangsúlyozta, maga a rendezvény nem Románia ellen, hanem Közép-Európa közös ügyeiért jött létre, és egyre több olyan közös cél fogalmazódik meg, amely ösztönző erővé válhat az összefogásban. Németh Zsolt hangsúlyozta, a román-magyar kapcsolatok tekintetében nem kisebb ambícióra vállalkoznak, minthogy ne maradjon megvitatlan kérdés és kihasználatlan közös lehetőség. Ezek közül említette példaként azt a Három Tenger-kezdeményezést, amely Lengyelországból indult egyenesen Donald Trump amerikai elnök támogatása mellett, és amelynek jelenleg Románia az elnöke. Mint fogalmazott, az egyre elmélyülő közép-európai kapcsolatok ajtaja Románia felé is nyitva áll, és reményét fejezte ki, hogy ennek az együttműködő családnak hamarosan Románia is részévé válik.
Arról is beszélt, hogy az idei Tusványos dossziéjának azt lehetne az összegző címként adni: “szövetség Európáért, szövetség a nemzetek Európájáért”. Mint hozzátette, amikor osztozunk az európai gondolatban, egyúttal osztozunk Európa problémáiban is, amelyek egy része nemzeti sorskérdéssé válik. Mint hangsúlyozta, a soros európai elnökséget hamarosan Románia veszi át, az uniónak pedig szüksége van egy újabb sikeres elnöki ciklusra, amelyhez sok sikert kívánt Romániának. Kiemelte, Közép-Európa országaival együttműködésben még sikeresebbé válhat az elnökség. Kiemelte, “itt, Közép-Európában egy fenntartható Európa alternatíváját kínáljuk, egy kereszténydemokráciára alapuló Európa megőrzését“. Úgy vélte, az Európai Unió újjáépítését a kereszténydemokráciára kell alapozni, amely nem áll szemben a technikai fejlődéssel. Úgy vélte, a nemzetállamok összefogása paradox módon kisimítja a közép-európai nemzeti ellentéteket: a nemzetek Európája közelebb hoz, összeköt, nem pedig elválaszt. Németh Zsolt úgy fogalmazott a bibliai példabeszédre utalva: a bölcs ember sziklára építi a házát, Európa tekintzetében pedig közösen kell elérni a sziklatalapzatig, amelyre Európa új házát építeni szándékozzuk, mert könnyen jöhet az ár.
A nemzetpolitika bizonyított
Potápi Árpád János, a Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkárság vezetője köszöntöjében arról beszélt, a szabadegyetem egyfajta kárpát-medencei kitekintés, egyúttal pillanatképe is annak, milyen állapotban van 2018-ban a magyarság. Hozzátette, a rendezvény jelentőségét az is bizonyítja, hogy többször is megtapasztalhattuk, a világpolitikában is visszaköszönt, ami a rendezvénye egyes pódiumbeszélgetésein, vagy Orbán Viktor beszédeiben elhangzott. Az államtitkár úgy vélte, a jelenlegi nemzetpolitika bizonyított: 2010-ben szerinte nem egyszerű kormányváltásról, hanem radikális nemzetpolitikai szemléletváltásról beszélhetünk, amelynek köszönhetően gyakorlatilag lezajlott a nemzet közjogi egyesítése, az Országgyűlés a határon túli magyarok választásba való bekapcsolásának köszönhetően nemzetgyűléssé vált.
Tusványosra az Európai Unió is figyel
Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Néppárt ügyvezető elnöke arról beszélt, a szabadegyetemek sora bizonyítja, hogy vannak témák, amelyek az idők változását mutatják, és vannak, amelyek nem változnak. Utobbihoz sorolta a nemzet miniszterelnökének állandó jelenlétét a rendezvényen, amelynek köszönhetően Tusványos a világ közepévé válik. Úgy vélte, túlzás nélkül állítható, hogy a szabadegyetem olyan fórumot biztosít, amely meghatározza a nyilvánosságot és a közbeszédet, és amelyre az Európai Unió is figyel. Megjegyezte, emellett a rendezvény évről-évere azt is megfogalmazza, milyen geopolitikai helyzetben kell helytállnia a magyarságnak, és hogy hogyan hogyan fűzhető föl erre a nemzetpolitika. Toró T. Tibor úgy vélte, állandóság mutatkozik abban is, hogy eretneknek tűnő gondolatok fogalmazódnak meg itt, amelyek később valósággá válnak, erre példa a kettős állampolgárság. Állandó kérdésnek nevezte a román politikusok és értelmiségiek részvételét is Tusványoson, amely mintegy barométere a román-magyar viszonynak. A pártelnök szerint szintén visszatérő téma az autonómiák kérdése is, amely szonban szomorú állandóság, hiszen ebben az áttörést egyelőre nem sikerült megvalósítani.
Albert Tibor polgármester a tusnádfürdőiek nevében köszöntötte a szabadegyetem résztvevőit, egyúttal gratulált a választások eredményéhez és az újabb kétharmadhoz a Fidesz-KDNP-nek, és Magyarország és a Kárpát-medence magyar választópolgárainak. Reményét fejezte ki, hogy a tábor ideje alatt mindenkinek lehetősége nyílik a feltöltődésre, ezáltal a magyar-magyar kapcsolatok fejlesztésére. A medveveszélyről szólva megjegyezte, reális problémáról van szó, ugyanakkor óva intett mindenkit az elriasztó, sok esetben túlzó híresztelések komolyan vételének.
Vezető kép: Szabó Fruszina/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS