Történelmi találkozó kapott helyet június 12-én Szingapúrban: a hivatalban lévő amerikai elnök találkozott az észak-koreai diktátorral. Az esemény azért is számít különlegesnek, mert eddig 11 amerikai elnök vallott kudarcot Észak-Koreával. Összefoglaló.
Vasárnap érkeztek a vezetők Szingapúrba
Vasárnap érkezett meg a szingapúri nemzetközi repülőtérre Kim Dzsong Un észak-koreai vezető gépe – adta hírül a helyi média. Donald Trump amerikai elnök repülőgépe délután szállt le a délkelet-ázsiai városállamban. Az észak-koreai vezetőt kíséretével a nap folyamán Li Hszien Lung szingapúri miniszterelnök fogadta az elnöki palotában. A phenjani rezsim vezetőjét a húga, Kim Jo Dzsong, valamint Kim Jong Csol, az észak-koreai állampárt központi bizottságának alelnöke, Kim Szu Gil, a hadsereg politikai bizottságának vezetője, illetve Ri Jong Ho külügyminiszter is elkísérte. Az Air Force One fedélzetén az amerikai elnököt elkísérte Mike Pompeo amerikai külügyminiszter, John Bolton nemzetbiztonsági tanácsadó, John Kelly, a Fehér Ház kabinetfőnöke és Sarah Huckabee Sanders fehér házi szóvivő is. Az amerikai elnök még Kanadában arról beszélt újságíróknak, hogy bármilyen megállapodás Kimmel a „pillanat hatása alatt” fog létre„, amivel csúcstalálkozójuk bizonytalan végkimenetelére utalt.
A találkozót a kezdektől nagy érdeklődés kísérte, ennek oka, hogy az összejövetelen először ült tárgyalóasztalhoz hivatalban lévő amerikai elnök az észak-koreai vezetővel. A megbeszélés központi témája a Koreai-félsziget atommentesítése.
Dennis Rodman sem hagyhatta ki a találkozót
Az Észak-Koreát többször megjárt Dennis Rodman egykori híres kosárlabdázó is megérkezett hétfőn Szingapúrba, órákkal Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető csúcstalálkozójának kezdete előtt. A sportoló újságíróknak elmondta, azért utazott oda, mert kíváncsi volt az eseményre, és reményét fejezte ki, hogy a csúcstalálkozón “mindenki számára jó dolgok fognak történni”. A már visszavonult profi kosárlabdázó – aki többször is találkozott Kim Dzsong Unnal – korábban jelezte, hogy részt venne a szingapúri csúcstalálkozón. Az amerikai külügyminisztérium rögtön közleményben szögezte le, hogy a sportoló nem képviseli az amerikai kormányt.
Négyszemközt beszélgettek először
Trump és Kim kézfogással indították el a megbeszélést a városállam Sentosa szigetén található szállodában. A sajtó előtt üdvözölve egymást rövid, derűlátó nyilatkozatokat tettek. Trump kijelentette, hogy megtiszteltetés számára az észak-koreai vezetővel találkozni, és szerinte “kiváló kapcsolat” alakul majd ki közöttük.
Trump és Kim körülbelül 40 percig tárgyalt négyszemközt, kizárólag tolmácsok társaságában. Trump a sajtónak egyebek között kijelentette, hogy fantasztikus találkozó volt, komoly haladást értek el. Kifejtette, kiváló kapcsolat alakult ki közöttük, együtt meg fognak oldani “egy nagy problémát, egy nagy dilemmát”. A négyszemközti megbeszélést a kommentátorok történelminek minősítették. Az ezt követő szélesebb körű tárgyaláson már tanácsadók is részt vettek. Amerikai részről John Kelly, az elnöki kabinet vezetője, Mike Pompeo külügyminiszter és John Bolton, az elnök nemzetbiztonsági tanácsadója van jelen. Kim Dzsong Un delegációjában Kim Jong Csol, az észak-koreai állampárt központi bizottságának alelnöke, Ri Szu Jong, a párt alelnöke és Ri Jong Ho külügyminiszter kapott helyet. Donald Trump a keddi munkaebédjét követően elmondta, jobbnak bizonyult az amerikai-észak-koreai csúcstalálkozó, mint arra bárki számított, hozzátéve, hogy még közös dokumentumot írnak alá Kim Dzsong Un észak-koreai vezetővel. Az amerikai elnök ekkor nem részletezte, hogy milyen jellegű dokumentumot írnak alá, de hamar kiderült, hogy a két vezető által aláírt dokumentum is inkább csak irányelveket tartalmaz.
Nagyon gyorsan megkezdődik az atommentesítési folyamat Észak-Koreában.
Donald Trump amerikai elnök bejelentette kedden, a Kim Dzsong Un észak-koreai vezetővel tartott szingapúri csúcstalálkozó végén, hogy megállapodásuk alapján “nagyon gyorsan megkezdődik” az atommentesítési folyamat Észak-Koreában. Az észak-koreai vezető a maga részéről az aláíráskor azt mondta, “a világ jelentős változást fog tapasztalni”, ő és Trump úgy döntött, hogy “maguk mögött hagyják a múltat”. Az amerikai elnök még annyit mondott, hogy “nagyon sokszor fog még találkozni” Kimmel, és – mint fogalmazott – teljesen biztos, hogy meghívja őt a washingtoni Fehér Házba.
Kína üdvözölte a találkozót
Az Észak-Korea legfőbb szövetségesének számító Kína kedden üdvözölte Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsong Un phenjani vezető szingapúri csúcstalálkozóját, és teljes atommentesítésre szólította fel kelet-ázsiai szomszédját. “Fontos tény, hogy a két ország legfelsőbb vezetői egyenlőkként ültek tárgyalóasztalhoz, és mindez egy új korszak kezdetét jelenti” – nyilatkozott újságíróknak Vang Ji kínai külügyminiszter, és támogatásáról biztosította a feleket. A kínai diplomácia vezetője egyúttal szót emelt a Koreai-félsziget békéjéért is. Az 1950-53-as koreai konfliktust békekötés helyett tűzszünet zárta, így Észak- és Dél-Korea jogilag még mindig háborúban áll egymással.
Kim Dzsongun hamar elment, de Trump tartott egy sajtótájékoztatót
Azt mondta, hogy Kim Dzsong Un beleegyezett egy nagyobb rakétakísérleti telep lerombolásába. Észak-Korea atommentesítése nagyon hamar megkezdődik. Hangsúlyozta azonban, nem tudni, hogy fog ez lezajlani, de érzi, sikerülni fog. Az amerikai elnök szerint elképzelhető, hogy szükség lesz újabb csúcstalálkozóra Kimmel. Trump hozzátette, hogy Észak-Koreának jelentős arzenálja van nukleáris fegyverekből, és úgy vélekedett, hogy a csúcstalálkozóra már öt évvel ezelőtt sort kellett volna keríteni. Kifejtette, az Egyesült Államok kevés titkosszolgálati információja van az országról, de amennyi van, abból tudni lehet, hogy nagyon számottevő ez a fegyverkészlet. Az amerikai elnök beszámolt arról is, hogy véget vetnek az amerikai-dél-koreai hadgyakorlatoknak, amelyek Észak-Korea szempontjából nagyon provokatívnak volt tekinthető. Kitért arra is, hogy idővel elképzelhetőnek tartja, hogy csökkentsék a Dél-Koreában állomásozó amerikai katonák számát, de “még nem most”. Az amerikai elnök a csúcstalálkozóról azt mondta, hogy tisztességes, közvetlen és eredményes volt. Kim Dzsong Un arra tett ígéretet, minden megtesz, ami helyes.
Szólt arról is, hogy egyelőre nem függesztik fel az Észak-Korea elleni büntetőszankciókat. Azt is mondta, hogy a találkozón szóba került az emberi jogok kérdése. Biztos abban, hogy ezt a kérdést megoldják Észak-Koreában – vélekedett. Trump arra az álláspontra helyezkedett, hogy gazdaságilag elsősorban Dél-Korea és Japán fog tudni segíteni Phenjanon, és ebben nem fognak az Egyesült Államok segítségére szorulni. Az amerikai elnök arról is beszámolt, hogy Kim elfogadta meghívását a Fehér Házba, Washingtonba. Nem sokkal korábban, az ABC hírtelevíziónak adott exkluzív interjúban Trump elismerte, hogy nem most beszélt először Kimmel, telefonon már beszéltek egymással. Ezt az amerikai kormányzat eddig nem árulta el. Trump nem zárta ki, hogy diplomáciai kapcsolatot létesít a két ország. Hozzátette, Kim Dzsong Un beleegyezett a koreai háború idején elesett amerikai katonák maradványaival kapcsolatos kérdés rendezésébe is.
MTI; Vezető kép: MTI/AP/Evan Vucci
Facebook
Twitter
YouTube
RSS