Vádat emelt a Fővárosi Főügyészség az 1996-ban történt Cinóber-gyilkosság ügyében – hangzott el az Aranykéz utcai robbantás hétfői tárgyalásán a Fővárosi Törvényszéken. Kiderült az is, hogy az 1998-as merénylethez hasonlóan Zsóvár Imre a Cinóber-ügyet is megúszta, hiszen vélhetően a hatóságokkal való együttműködésének köszönhetően már csak tanúként szerepel az egykori lányfuttató lelövése miatt indult eljárásban .
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
A napokban vádat emelt a Domák Ferenc “Cinóber” sérelmére elkövetett emberölés ügyében a Fővárosi Főügyészség – derült ki az Aranykéz utcai robbantás és a Fenyő-gyilkosság mai tárgyalásán. A büntetőügyet tárgyaló Cserni János bíró közölte azt is, hogy a tizenkilenc évvel ezelőtti gyilkosságot a törvényszék a Kúria 2013-as jogegységi határozata miatt egyesíteni fogja a fentebb említett másik két leszámolással, így szeptember 18-án a Cinóber-ügy vádiratának ismertetésével fog folytatódni a maffiaper. Elhangzott még, hogy a Domák Ferenc megölése miatt indult eljárásban három személlyel, az Energol két egykori igazgatójával, Portik Tamással, Ferencsik Attilával, valamint Jozef Roháccsal szemben emelt vádat az ügyészség, míg negyedik társuk, Zsóvár Imre az Aranykéz utcai merénylethez hasonlóan, gyanúsítottból koronatanúvá lépett elő ebben az ügyben is.
Nem fizette vissza tartozását, ezért megölették
A Fővárosi Főügyészség vádirata szerint a másodrendű vádlott Portik volt igazgatótársával, Ferencsik Attilával közösen az Energol Rt.-ben betöltött vezető pozíciójának is köszönhetően – jelentős vagyont szerzett, és ezzel párhuzamosan egyre nagyobb befolyásra tett szert az alvilágban. Portik és Ferencsik a vád szerint 1996 első felében mintegy 5 millió forint kölcsönt adott Cinóbernek, majd az év végén számon kérték, hogy rendezze tartozását. Egy decemberi találkozón legfeljebb 10-15 napot adtak Domáknak a kölcsön visszafizetésére, majd hozzátették: „Ha határidőn belül nem fizet, megölik”. Miután a sértett a fenyegetés ellenére nem rendezte a tartozását, a két vádlott 1996 decemberében megbízást adott a szlovák állampolgárságú elsőrendű vádlott Josef Rohácnak Cinóber kivégzésére. Rohác elvállalta a megbízást. Ezt követően 1996. december 18-án Rohácot Ferencsik megbízásából egy közös ismerősük, Zsóvár Imre szállította gépkocsival Cinóber IX. kerületi, Üllői úti lakása közelébe. A vád legmeglepőbb állítása, hogy a sofőr az emberölés tervéről nem tudott, noha sokáig ő is gyanúsítottja volt az ügynek. Rohác az autóból kiszállva a közelben várt a sértettre, aki 19 óra körül elhagyta a lakását, és a ház előtt parkoló gépkocsijához indult. Ekkor odalépett hozzá, és egy hangtompítós pisztollyal mintegy 0,5-1 méterről két célzott lövést adott le rá. Cinóber a helyszínen életét vesztette. Rohác ezek után visszasétált a közelben rá várakozó gépkocsihoz, majd a sofőrrel elhajtott a tetthelyről.
Zsóvárt a hétfői tárgyalásra is tanúként idézték, mivel a vádlottak kérdéseket intézhettek az egykori bűnözőhöz. Ugyancsak tanúként volt ma jelen Radnai László és egykori conti caros társa, az 5-ös számú tanú, illetve Portik volt cégtársát, Drobilich Gábort is visszaidézte mára a bíróság.
A tanú nem bízott a rendőrségben
A férfi meghallgatását korábban azért indítványozta a védelem, mert a Portik-ügyek koronatanújának számító Radnai több esetben is egykori barátjára hivatkozott, mint akitől különböző, a vádlott által elkövetett bűncselekményekről értesült. Drobilich mai is azt vallotta, hogy a Portikra terhelő információkat mondó, zárt láncú videorendszer segítségével meghallgatott Zsóvár, valamint az ötös számú tanú nem mond igazat. Az Energol volt belkereskedelmi igazgatója azt sem értette, hogy az ötös számmal jelzett tanú miért nem korábban pakolt ki a hatóságoknak. A tanú erre reagálva elmondta, hogy az akkori rendőrségben, akik szerinte a kecskeméti maffiaperben ártatlanul rács mögé juttatták, egyszerűen nem bízott. A védett tanú utalt arra is, hogy az ügyében eljáró nyomozók Portikékkal összejátszva vonták ki őt és Radnait évekre a forgalomból.
Nem foglalkoztak Radnai vallomásával
Radnai László volt üzlettársa vallomását erősítve kijelentette, hogy amikor őt a kecskeméti ügyben 2004-ben letartóztatták, fontos információkat mondott el a nyomozóknak az alvilági leszámolásokkal összefüggésben. Azonban az egykori keresztapa hiába beszélt több emberölésről is, illetve arról, hogy a Fenyő-gyilkosság helyszínén talált DNS Rohácé, a rendőrség ezt a vallomását akkor „benyelte” és titkosította. A jelenleg jogerős börtönbüntetését töltő férfi szerint ennek ellenére vallomása már három nappal később Portik kezében volt. A pentitó a bíróságon beszámolt arról is, hogy a rendőrök őt burkoltan azzal fenyegették, hogy „felejtse el ezt az ügyet, ha jót akar”. Portik erre reagálva azzal támadta Radnait, hogy egy „főállású gyilkos”, aki ellenfeleit vagy megöleti, vagy megzsarolja, vagy a rendőrökkel elviteti.
Portik: tönkretetted az életem!
Szintén zárt láncú videovallomás keretében hallgatták meg Portik Tamás és az energolosok egykori olajos katonáját, Zsóvár Imrét is, aki nyomozati és a bíróságon tett vallomásában azt állította, hogy Portik megbízásából személyesen vitte el Jozef Rohácnak a Boros megöléséért beígért ötvenmilliót. A vádlott a tanút többször is hazugsággal vádolta, és szemére vetette, hogy Zsóvár pusztán azért tett ellene „hamis vallomást”, mivel volt titkárnőjének, a 6-os számú védett tanúnak köszönhetően ő is gyanúsítottja volt az Aranykéz utcai merényletnek, a férfi pedig így próbált szabadulni az ügytől. Portik azért is neheztelt a tanúra, mivel a hazugsága miatt „tönkretette az életét”. Zsóvár viszont azt vágta Portik fejéhez, hogy „miatta csukták le ártatlanul ebben a tetves ügyben”, majd odaszúrta még az Energol-vezérnek, hogy nem kellett volna megöletni Borost és három ártatlan embert és akkor „nincs ügy”. A tanú azonban részben mentette is az energolost, hiszen korábbi elmondását megismételve leszögezte: Portik lelövetni akarta Borost, nem pedig felrobbantani. A per szeptember 18-án folytatódik.
Címlapfotó: Mészáros Péter/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS