Magyarország hivatalosan is mentes a kéknyelv betegségtől. Az Európai Unió elismerte a hazai kéknyelv betegség-mentesítési program sikerét. Az, hogy az EU eddig ezt nem ismerte el elsősorban a juhtartókat és a bárányexportot sújtotta – hangzott el a Kossuth Rádió Európai Idő című műsorában.
A hirado.hu azt írja: a kéknyelv betegség fertőző vírusos állatbetegség, mely a kérődző állatokat (szarvasmarha, juh, kecske, vadon élő kérődzők) támadja meg. Egyéb állatokra és az emberre a vírus nem veszélyes, humán megbetegedést nem okoz. Erdős Norbert élelemiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár elmondta: Ez egy dél-afrikai betegség, amely az 1990-es években terjedt át Európára a Földközi-tengeren, hazánkban pedig 2014-ben jelent meg. Állatról állatra nem terjed és állatról emberre sem. A vírus hordozója egy törpeszúnyog, amely jelentős gazdasági károkat okoz.
Hazánk meglehetősen jól védekezett ellene, de sokáig tartott, hogy hivatalosan is kéknyelv betegség-mentessé nyilvánítsák Magyarországot. 2015 vége óta nem regisztráltak esetet, de a bürokratikus vizsgálatok miatt évente csak egyet tudtunk előrelépni. Az EU minden megyében és minden állatorvosi járásban havonta vizsgálódott két éven keresztül. Ennek a rendkívül szigorú elvárásnak meg tudtunk felelni, a hivatalos elismerés pedig április 21-én érkezik meg. A szarvasmarha, a juh, kecske és bivalytenyésztők számára jelent ez óriási könnyebbséget. A mentesség eléréséhez évente több mint kétszázmillió forintot kellett költeni, ettől a költségtől szabadul most meg a magyar állam, illetve a gazdák.
A cikk az Euranet Plus szervezettel, az Európai Unióról szóló hírek legfontosabb rádiós hálózatával együttműködésben készült. Értsük meg jobban Európát!
Forrás: hirado.hu; Fotó: MTI/Illyés Tibor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS