
Franciaországban az elmúlt negyedévben tizenkettedik alkalommal szerveztek a szakszervezetek csütörtökön utcai tömegdemonstrációkat a vitatott nyugdíjreform ellen, egy nappal azelőtt, hogy a törvény alkotmányossági vizsgálatának eredményét közzéteszi az alkotmánytanács.
Bár az elmúlt hetekben fokozatosan csökkent a részvétel a több mint kétszáz városban rendezett utcai meneteken, a hatóságok szerint még csütörtökön is 400 és 600 ezer között voltak a tüntetők, akiket a franciák többsége továbbra is támogat. Párizsban csütörtökön 42 ezren tiltakoztak a rendőrség, 400 ezren a CGT szakszervezetek szerint. A múlt heti tiltakozó megmozduláson országszerte 570 ezren vettek részt, március 28-án pedig 740 ezren, az azt megelőző demonstrációkon pedig több mint egymillióan voltak a belügyminisztérium összesítése szerint.
A reformmal szembeni tiltakozás továbbra is erős
– jelentette ki Laurent Berger, a tüntetéseket szervező, mérsékeltnek számító CFDT szakszervezet vezetője.
A korábbi megmozdulások forgatókönyveihez hasonlóan csütörtökön is zavargások kísérték a békés meneteket. A nyugati Nantes-ban radikális anarchisták megdobálták a rendfenntartókat, akik könnygázzal és vízágyukkal oszlatták a rendbontókat. Párizsban az LVMH luxusvállalatnak a Champs-Élysées sugárúton található székházába behatolt a füstbombákkal és sípokkal felszerelt tüntetők egy része, miközben az alkotmánytanács épületét nagy erőkkel védték a rohamrendőrök, miután délelőtt néhányan megpróbálták az épület bejáratát kukákkal és füstbombákkal eltorlaszolni. A rendőrség négy embert előállított a helyszínen.
A párizsi prefektúra minden tiltakozást betiltott az alkotmánytanács épülete előtt csütörtök délután 4 óra és vasárnap reggel 6 óra között. A testület ugyanis péntek délután teszi közzé a jelentését a vitatott nyugdíjreform alkotmányossági vizsgálatáról, valamint az ellenzéki baloldal által kezdeményezett népszavazási javaslatról. Emmanuel Macron elnök korábban jelezte: miután a reform végigjárta “a demokratikus folyamatát”, szeretné, ha még idén hatályba lépne.
A tüntetésekkel párhuzamosan meghirdetett sztrájkok is kifulladni látszanak: a közlekedésben nem voltak fennakadások, a közszférában dolgozóknak pedig alig 3,8 százaléka tartott munkabeszüntetést az április 6-i 6,5 százalékhoz képest. A stratégiai ágazatok közül az olajfinomítókban dolgozók egy része is sztrájkolt csütörtökön, de ez nem okozott gondokat a termelésben. A CGT szakszervezet pedig újra meghirdette csütörtökön a sztrájkot a párizsi hulladékszállításban. Márciusban három hétig tartottak munkabeszüntetést a kukások egyes fővárosi kerületekben, amelynek következtében 10 ezer tonna szemét halmozódott fel a járdákon, és vált a tiltakozási hullám jelképévé.
Nem ez az utolsó tiltakozási nap, még sokat fogjuk egymás látni
– jelentette ki Sophie Binet, a radikális CGT szakszervezet új főtitkára csütörtök délelőtt a Párizshoz közeli Ivry-sur-Seine szemétégetőjénél, amelyet ismét elfoglaltak a tiltakozók. A tömegdemonstrációkon megjelenő ellenzéki – baloldali – politikusok is megerősítették, hogy az alkotmánytanács döntésétől függetlenül a tiltakozás folytatódik.

A nyugdíjreform ellen tüntetnek Párizsban 2023. április 13-án. A nyugdíjkorhatár 62-évről 64-re emelését előirányzó, Emmanuel Macron francia elnök szorgalmazta, széles körű felháborodást kiváltó törvénytervezetről másnap dönt az alkotmánytanács. A transzparens felirata nemet mond a továbbdolgozásra. Fotó: MTI/AP/Thibault Camus
A nyugdíjkorhatárt két évvel megemelő törvénytervezet ellen január 19-én kezdődött százezres tömegdemonstrációk mindaddig békések voltak, amíg a kormány életbe nem léptette a francia alkotmány 49.3-as cikkelyét a nemzetgyűlési szavazás megkerülésére. Azt követően hirdetettek határozatlan idejű sztrájkokat a szakszervezetek, a tüntetéseket pedig országszerte utcai zavargások kísérték. A kormány március 16-án vette igénybe azt az alkotmányos megoldást, amely lehetővé teszi a nyugdíjkorhatár 64 évre emelésének rendeleti úton történő bevezetését. Bár a pártok két hónapig vitáztak a törvénytervezetről a parlamentben, a kormány végül nem bocsátotta szavazásra. A kormány ellen emiatt benyújtott két ellenzéki bizalmatlansági indítvány elbukott, így a törvény a parlament által alkotmányosan elfogadottnak tekintendő. A törvény jelenleg folyó alkotmányossági vizsgálata az utolsó lépés a törvény kihirdetése előtt. Elemzők szerint nagyon kicsi a valószínűsége annak, hogy az alkotmánytanács megsemmisíti a teljes reformot. Azt viszont elképzelhető, hogy egyes részeit eltávolítja, és ezzel a törvény visszavonását követelő szakszervezetek tiltakozásának új lendültet adhat. A titkosszolgálatok jelezték: pénteken az alkotmánytanács döntését követően, függetlenül annak tartalmától, 131 helyen számítanak azonnali megmozdulásokra mintegy 41 ezer részvevővel.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/AP/Thibault Camus
Orientál
2023-04-14 at 11:56
… És ezért kellenek az európai gyermekeket buzikká leszbikké pedofilokká zoofilokká …. és egyéb ilyen balliberálisokká zöldekké nevelni. Te is ezt akarhatod. SZÁNDÉKOSAN NEM LÁTOD A DOLGOK ÖSSZEFÜGGÉSEIKET.
Orientál
2023-04-14 at 11:52
A növekvő harag még veszélyesebb Nem érzékeled hogy mi az összefüggés az állami költségvetés és a lusta gazdasági migránsok között. Sajnálom.
Orientál
2023-04-14 at 11:49
Most mert Nacronék függetleníteni akarják – ja persze a migránsok hahahahahaha… – országukat hacsak részben az USA kiszolgálásától , na ez a tüntetéssorozat jól jön Soroséknak az USA-ban. Na pár milliárd dollár ide-ode a zsebekbe ,na máris kész a majdan téri recept újra. Macron egyszerre sok vasat nemesfémet acélt …. tart a tűzben.
Firefly
2023-04-14 at 04:57
@ A növekvő harag még veszélyesebb
Egy pitiáner hazudozó vagy..és az életben nem voltál Franciaországban még jó eséllyel turistaként se. Soha az életben nem volt ott akkora munkanélküliség amiről te regélsz. Jelenleg 7%, a történelmi csúcs volt 10% (még 1997-ben..). Az átlagos nyugdíj pedig 1600€ körül van (még a minimál nyugdíj is 1200€ körüli összeg). Ami kétségkívül nem olyan óriási pénz Párizsban, de arányaiban a fizetésekhez képest egyáltalán nem rossz..és Párizst meg pár egyéb helyet leszámítva bőven meglehet élni ennyiből nyugdíjasként. A nyugdíjrendszer körüli anomáliák pedig szintén jóval összetettebbek annál mint amit itt ebben a két kommentben elkezdtél fejtegetni és sokkal több köze van a francia közszféra problémáihoz, mint a tényleges (amúgy valóban nagyon alacsonynak számító) nyugdíjkorhatárhoz.
A növekvő harag még veszélyesebb
2023-04-14 at 01:27
Oriental:
Fejezze be ezt, már leírtam Önnek azt is, hogy igenis felléptek a migránsok beáramlása miatt, nem tüntetéssel, hanem politikai úton: nemzeti célkitűzéssel a legnagyobb fr párt, Marine le Pen pártja mást se csinál, mint azt kéri, hogy állítsa meg a kormány a migránsok beengedését. Korábban az EU- ból való kilépést is kérte,de ezzel felhagyott. A migránsokkal szembeni fellépésen is finomított, hogy több szavazót szerezzen a migráns kapcsolatú családok tagjaitól.
Én is a migránssimogatás ellen vagyok, de egy olyan országban, amely már vagy 60 éve engedi be a volt gyarmatairól a migránsokat, ott nagyon nehéz a migráció ellen fellépni, ugyanis minden második családban van valaki már aki “ sértettnek “ fogja magát érezni, hisz a felmenői szintén migránsok voltak!
Arról nem is beszélve, hogy manapság már a fr katolikus egyh is a “ keveredés nemes voltát “ hirdeti, azaz, hogy fogadják be a házaikba a migránsokat és keveredjenek mert ők is Isten gyermekei, stb blablabla.
Ezt a migráns kérdést ugyanúgy képzelje el mint itthon a több száz éve itt élő migránsainkkal kapcsolatos kérdést, ők már olyan sokan vannak itt, hogy KÉNYTELENEK VAGYUNK VELÜK EGYÜTT ÉLNI ÉS EL IS TARTANI ŐKET! És, simogatnunk kell őket, és jönnek tovább, csak nő a számuk. És nem tüntethetünk !
A növekvő harag még veszélyesebb
2023-04-14 at 01:07
Oriental :
Már többször üzentem Önnek hogy itt nem a migránsok miatt van a legnagyobb hiány a fr államkasszában, hanem A ZSELÉNEK KÜLDÖTT RENGETEG PÉNZ ÉS FEGYVER OKOZZA MINDEZT!
A fr hadsereget új fegyverekkel kell felszerelni, mondta a hírtv- ben egy kormányhoz közeli képviselő, és az adóssághalmazt is el kell kezdeni törleszteni, legalább a kamatokat kell visszafizetni évente ( ami szintén komoly összeg).
Fro olyan helyzetben van, mint azusa, el van teljesen adósodva a rosszcsildéknak.
A tüntetők már egy hete is megtámadtak több bankfiókot Párizsban, ez kimaradt a cikkből, és hogy most is megtámadták a Banque de France- épületét, amelyet rendőrök védtek…
A harag elsősorban a fr elnök ellen irányul, aki egyszemélyben léptette életbe a 49/3 cikkelyét az alkotmánynak, miszerint rendkívüli esetben az elnök egyszemélyben dönthet. Tehát nem a kormány hanem az elnök lépte meg ezt nagy merészen.
Ő a “ demokratikus folyamat”- ra hivatkozik, de ez nevetséges, mindez diktatórikusan ment és megy végbe, miközben a lakosság 80%-a tiltakozik és azt mondja, hogy fizessenek több adót a multimilliomosok, akik évente megsokszorozzák a tiszta haszon összegét, miközben adókedvezményt adott nekik a kormány.
Az elégedetlenséget fokozza az infláció, az elszegényedés, a szociális juttatások megcsorbítása az elmúlt évek alatt.
Amúgy, sokan nem ismerik a franciák helyzetét, én jól ismerem mert ott éltem : a többségnek nagyon kevés a nyugdíja és kénytelenek ma is 65-67 éves korukig dolgozni , hiába 62 év a korhatár! Nagy a munkanélküliség, 12-15 % és a fozetések stagnálnak, miközben infláció sújtja a többséget. A tiltakozók azt mondják, hogy át kell adni a munkahelyeket a fiataloknak, nem tovább gályázni. ( a háborús kiadások miatt!)
A dolgozók haza kell hogy vigyék a fizetést a családnak, emiatt csökkent a felvonulók és a sztrájkolók száma, de a harag, amely csak NŐ, AZ MÉG VESZÉLYESEBB !
TÖBB BÁBUT AKASZTOTTAK, ÉGETTEK, ezek a fr elnök és a miniszterelnök asszonyt szimbolizálták.
Orientál
2023-04-13 at 21:03
Elnézést javÍtom …. TARTSÁK …..
Orientál
2023-04-13 at 21:02
Ne csak ez ellen tüntessenek. Mert ők a migránsok beáramlásuk ellen nem tüntetnek. AKKOR MEG TERTSÉK IS EL ŐK A MIGRÁNSOKAT.