Ukrajna cáfolta azokat a sajtóértesüléseket, amelyek szerint részt vett volna a Mali északi részén a kormány ellen harcoló tuareg lázadók drónokkal való ellátásában.
A francia Le Monde című újság arról számolt be, hogy a nyugat-afrikai országban a helyi tuareg nemzetiségű harcosok ukrán drónokat használnak Kijev „diszkrét, de határozott” támogatásával a mali hadsereg és az orosz Wagner zsoldoscsoport ellen, amelyek együtt küzdenek a lázadók ellen – jelentette a Reuters.
Ukrajna határozottan visszautasítja a nemzetközi sajtóorgánumok által a közelmúltban felhozott vádakat Kijev állítólagos részvételével a mali lázadók drónokkal való ellátásában
– áll az ukrán külügyminisztérium közleményében.
A Le Monde beszámolója szerint az ukrán katonai hírszerzés 2024 eleje óta működik együtt a mali lázadókkal. A katonai hírszerzéshez közeli forrásra hivatkozva a lap azt is írta, hogy ukrán szakemberek érkeztek a Száhel-övezetbe, hogy kiképezzék a lázadókat, illetve néhány lázadót Ukrajnában képeztek ki – teszi hozzá a Kyiv Independent.
Júliusban az orosz Wagner zsoldosok és mali katonák súlyos veszteségeket szenvedtek a tuareg lázadókkal vívott harc során. Az ismert orosz zsoldoscsoport az afrikai kontinensen jelentős erőkkel képviseli magát, támogatja az orosz üzleti érdekeket és a Moszkva-barát rezsimeket.
Maliban, ahol a katonai hatóságok 2020-ban és 2021-ben puccsok sorával vették át a hatalmat, évek óta tartó iszlamista lázadással küzd. A tuareg lázadók elleni heves harcok pedig Mali algériai határa közelében zajlanak.
Augusztusban Mali megszakította a diplomáciai kapcsolatokat Ukrajnával, mivel Kijev megjegyzései szerint a lázadók minden “szükséges” információt megkaptak ahhoz, hogy kormányellenes támadásokat hajthassanak végre.
Oroszország, amely az elmúlt években fokozta erőfeszítéseit, hogy befolyást szerezzen Afrikában, így Maliban is, azzal vádolta Ukrajnát, hogy „második frontot” nyit Oroszország ellen a Moszkva-barát afrikai államok lázadóinak támogatásával – írja a Reuters.
Forrás: Privatbankár.hu, fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS