A duplagondol korát éljük. Ha az ember az orosz-ukrán háború tekintetében kizárólag a mainstreamből tájékozódik, akkor megtudhatja, hogy Ukrajna európai mintademokrácia, ahol azonban nem tartanak választásokat, a legtisztább jogállam, ahol a korrupció miatt eltűnnek a nyugati hadisegélyek, és hogy mindjárt meg is nyerik a háborút, miközben az ukrán portálok már Odessza ostromát vizionálják.
Első sorban mindenki figyelmébe ajánlanánk Kiss Rajmund legújabb interjúját (ITT), melyben az amerikai választások kapcsán foglalkozott a fontosabb kérdésekkel. Amit a beszélgetésből jelen cikkünk szempontjából ki kell emelnünk az az Ukrajnára vonatkozó rész. Az elemző ugyanis tökéletesen leírja a Kijevvel szembeni nyugati duplagondol logikáját.
Mert lássuk be, meglehetősen nehéz mintademokráciaként tekinteni egy országra, ahol nem tartanak választásokat, persze, mondhatjuk, hogy ez a háború miatt van így, azonban egyrészt ez még az ukrán alkotmánynak sem felel meg, másrészt, a nem éppen demokratikus értékrendjéről híres Oroszországban tartottak választást a háború kitörése óta. Mindez főleg azért kirívóan érdekes, mert a nyugati sajtó szerint Oroszország az, ami perceken összeomlik a nyugati szankciók, az ukrán hadsereg és/vagy Zelenszkij elnök sztoikus, nyers férfierejének nyomása alatt. Szóval erre az oroszoknak nem lenne idejük, Zelenszkij pedig a demokrácia Chuck Norrisaként úgy nyer választást, hogy azt ki sem írják.
Ez azonban csak a jéghegy csúcsa, mert nézzük meg a duplagondol nyugati megnyilvánulásainak csúcsát. Nevezetesen azt, hogy az atlantista vezetők szavakban “örök fegyverbaráságot és töretlen támogatást ígérnek az Ukrán jogállamnak”, addig például az amerikai szenátusban már vita tárgyát képezi, hogy miért is adnak anyagi forrásokat Kijevnek, amikor azokat láthatólag ellopják.
Ilyen a mielőbbi NATO-csatlakozás ígérete is. Az Észak-Atlanti Szövetség alapdokumentuma egyenesen kimondja, hogy háborúban álló ország nem csatlakozhat a szervezethez. Ennek ellenére az európai vezetők (furcsa módon az amerikaiak már nem) szinte hetente kijelentik, hogy Kijev mielőbbi csatlakozását kell elősegíteni. Tudják ők jól, hogy erre egyáltalán nincs lehetőség, azt is, hogy ha meg is lépnék, az világháborút jelentene, így tehát nincs az az elborult forgatókönyv, aminek a végén Ukrajna a háború közepén csatlakozhatna a szervezethez. De ennek ellenére megígérik, ahogy arról is folyamatosan biztosítják a sajtót, hogy most már aztán tényleg összeomlik Oroszország, és Zelenszkij tankjai felszántják Vlagyivosztokot.
Ehhez képest…
A műholdas felvételek már megint mást mutatnak. Igen, igen, tudjuk, Kurszk, ott aztán szétrúgták az oroszok mindenét is. De nem, erről bővebben ITT. A betörés másra nem volt jó, mint arra, hogy egy újabb PR-akció keretében a fősodratú média lobogtathasson egy látszólagos sikert, a valós kudarcokkal szemben.
Elesett ugyanis időközben Vuhledar (most már Ugledar), és bár a település azonnal elvesztette stratégiai fontosságát, amint orosz kézre került, elhelyezkedése miatt ez mégis hatalmas csapást jelent Kijev számára. A város elfoglalásával ugyanis az oroszok össze tudták kötni a keleti, donbászi és a déli, zaporizzsjai frontokat. S hogy ez miért fontos? Nos, arról ne is minket kérdezzenek, itt van inkább egy ukrán Telegram-csatorna, a RezidentUA összefoglalója:
Vuhledar elvesztése gyakorlatilag eltemette az ukrán hadsereg Mariupol irányába történő előrenyomulásának elméleti esélyeit is. Az Ukrán Fegyveres Erők (AFU) elvesztették egyik legfontosabb védelmi központjukat, miközben Oroszország logisztikai manőverezési lehetőségei bővültek, beleértve a csapatok és felszerelések átcsoportosítását is.
Ugledar elfoglalásával az orosz hadsereg nemcsak hozzáférést szerzett nyílt hadműveleti területhez, hanem egyszerűsítette logisztikáját is az immár biztonságos vasútvonal révén, amely Mariupol felé vezet. Ez gyorsabb átcsoportosítást tesz lehetővé Donbászba és Zaporizzsjába egyaránt. Innen egy komoly offenzíva is indítható a Fekete-tenger partja mentén, Mikolajiv és Odessza felé.
A nyugati katonai szakértők szerint Vuhledar eleste figyelmeztetés kell, hogy legyen az ukránok számára, mivel Pokrovszk védelmére készülnek. Pokrovszk fontos vasúti és közúti csomópont, ahol jelentős ipari létesítmények találhatók. Ennek elvesztése súlyosan zavarná az ukrán ellátási vonalakat a keleti fronton, és bonyolítaná a sebesült katonák evakuálását. Ukrán katonák szerint, ha az oroszok átveszik Pokrovszk irányítását, az egész frontvonal összeomolhat.
Igen, jól látják, azok az ukránok, akik egy kicsit is félre teszik a vágyvezérelt gondolkodást, már azon elmélkednek, hogy az orosz csapatoknak megnyílt az útjuk Odessza felé, és bár a kikötőváros megtámadása minden valószínűséggel még várat magára, azért érdemes átgondolni azt is, hogy mit jelent egy ilyen összeomlás a front többi részére nézve.
Forrás: Híradó.hu; RezidentUA; Fotó: MTI/AP/Efrem Lukackij
Facebook
Twitter
YouTube
RSS