Az új színháztörvénnyel demokratikus módon kezelné a kormány a színházak évtizedes problémáit, például a finanszírozás kérdését – mondta Vidnyánszky Attila, a Magyar Teátrumi Társaság elnöke, a Nemzeti Színház igazgatója hétfő reggel, az M1 aktuális csatornán.
Az elnök elmondta: minden színházzal tárgyalna a kormány, és a társulatok háromféle megoldás közül választhatnak: az önkormányzat maga finanszírozza a működést, vagy minisztériumi fenntartásba kerül, esetleg közösen oldják ezt meg. Hozzátette: jelenleg igazságtalan a rendszer, hiszen például a Fővárosi Önkormányzat átlagosan 20 százalékkal kevesebb támogatást ad a színházainak, mint a vidéki települések.
Ugyanakkor vidéken is eltér a támogatás mértéke, hiszen van olyan intézmény, amely a működési költségének körülbelül a 40 százalékát kapja, míg egy másik a 60 százalékánál is több finanszírozásban részesül
– tette hozzá. Kijelentette: nagyon örülnek a törvénytervezet tartalmának, hiszen az lehetőséget jelent az “újratervezésre”, és az igazságtalanságok megszüntetésére. Jelezte, hogy a színházak támogatásának majdnem a 80 százaléka a fenntartó minisztériumtól jön, miközben a tárcának nincs beleszólása a társulatok ügyeibe. Kérdésre azt mondta: az Emberi Erőforrások Minisztériuma átlátható gazdálkodást vár a színházaktól, de “én még attól sem félnék, hogy esetleg témák kapcsán prioritásokat nevez meg”.
Miért ne? A kultúrpolitika lényege, hogy meg tudja fogalmazni azt, hogy mely értékek mellett teszi le a voksát
– fogalmazott, hozzátéve: a színházak szabadságának ettől még meg kell lennie.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS