Az elmúlt hónapokban gyakran volt olyan érzésem, hogy kezd megismétlődni a vietnámi háború. A nyugat először csak fegyvereket küld, majd tanácsadókat, kiképzőket és végül harcoló csapatokat. Vietnámban 58.200 amerikai katona vesztette életét, átlagéletkoruk 19 év volt. Most kiderült, hogy „nem hivatalosan” amerikai katonák vannak front közelben és kiképzői feladatokat látnak el az ukrán hadsereg számára.
Georg Spöttle írása
Ismerjük az akciófilmek és kémtörténetek híres mondásait: „ez a találkozó és ez a beszélgetés sosem történt meg. Ha bármi gond lenne mi le fogjuk tagadni, hogy nekünk dolgozott.” Egy ilyen fedett akciót szellőztetett meg most a New York Times. Számos amerikai veterán képez ki ukrán katonákat az orosz-ukrán konfliktus frontvonalai közelében, annak ellenére, hogy a Pentagon erre felszólította volna őket – állította vasárnapi cikkében a liberális napilap. A kiképzők számát nem közölték, az írás szerint erről nincsenek információik. A NYT hozzáteszi, hogy az amerikaiak egy része önkéntesnek jelentkezett a sebesülteket evakuáló csapatokba, valamint tűzszerésznek, logisztikai szakértőnek és kiképzőnek.
Az USA kormánya eddig 40 milliárd dolláros katonai segélyt biztosított Kijevnek, amely folyamatosan lehívható, ám tartózkodott attól, hogy hivatalosan is beavatkozzon a konfliktusba. Az Orosz Föderáció különleges hadművelete kezdetén Washington DC azonnal hazarendelte az országban hivatalosan tartózkodó katonai tanácsadóit, kiképzőit. A Biden kormányzat többször kihangsúlyozta, hogy nem áll szándékukban egy harmadik világháború kitörését reszkírozni egy direkt beavatkozással. Természetesen ennek ellenére modern drónokat, mint a „Switchblade” (Rugóskés), közép hatótávolságú „HIMARS” rakétavetőket és „M777-es” tarackokat küldtek nagyszámba Zelenszkij hadseregének. Ezt Moszkva már önmagában is barátságtalan lépésnek tekinti.
A Pentagon tagadta, hogy bármilyen kapcsolatban állna amerikai önkéntes csoportokkal, és többször figyelmeztette az amerikai állampolgárokat, hogy ne utazzanak Ukrajnába, hogy önkéntesként részt vegyenek a harcokba. Perry Blackburn Jr. a hadsereg különleges alakulatainak nyugalmazott alezredese, aki egyike a jelenleg ukrán katonákat kiképző önkénteseknek, a NYT-nak megerősítette, hogy egységének nincs semmilyen kommunikációja az amerikai hadsereggel, és hogy Washington valószínűleg nem vállal felelősséget az egység tevékenységéért. “Nincs kommunikációnk az amerikai hadsereggel, pont” – mondta az újságnak:
Ez egy olyan vonal, amit a Pentagonban nem akarnak átlépni. Nem fognak felelősséget vállalni értünk vagy a tetteinkért. Ennek valószínűleg pont az ellenkezőjét tennék.
„Olyan módon képviseljük az amerikai külpolitikát, ahogy a hadseregünk hivatalosan nem tudja” -nyilatkozta az újságírónak Andrew Milburn a US Marine Corps (Tengerészgyalogság) különleges hadműveleti egységének volt ezredese, aki szintén egy önkéntes veteránokból álló tanácsadó-kiképző csapatot vezet. Ez így papíron jól hangzik, ám teljességgel nem zárható ki, hogy nem a Pentagon egyik fedett hadművelete zajlik, ahogy anno Vietnámban, Kambodzsában vagy Laoszban. Az újság szakértői aggodalmuknak adtak hangot, hogy az ott operáló amerikai veteránok beránthatják az USA-t egy háborús konfrontációba Oroszországgal.
A konfliktus kezdete óta legalább 21 amerikai sebesült meg a harcokban – állítja a New York Times egy őket evakuáló nonprofit szervezetre hivatkozva. Emellett, a külügyminisztérium szerint, két amerikai állampolgár meghalt, míg két másik fogságba esett, egy pedig a jelentések szerint eltűnt.
Vezető kép: MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko
Facebook
Twitter
YouTube
RSS