Pesti Srácok

Most aztán kemény kézzel ment neki Putyinnak az EU! - Az ukrán győzelemért cserébe inkább sokkal többet fizettetnének velünk a NEM orosz gázért

null

Az Európai Unió világos üzenetet küld Oroszországnak: többé nem engedi, hogy Moszkva fegyverként használja az energiahordozókat az uniós tagállamok ellen - jelentette ki Dan Jorgensen energiaügyekért felelős uniós biztos hétfőn Luxembourgban az EU-tagállamok energiaügyi miniszterek tanácskozására érkezve.

Jorgensen az ülésen elmondta: az EU célja az orosz energiahordozók - elsősorban a földgáz - importjának teljes megszüntetése. Hangsúlyozta, hogy a lépés nemcsak politikai üzenet, hanem konkrét intézkedéseket is tartalmaz majd, amelyekről a következő napokban törvényjavaslat formájában tesznek bejelentést.

- fogalmazott az energiaügyi biztos, hozzátéve: biztos benne, hogy a tagállamok határozottan támogatni fogják ezt a fontos lépést. Az energiapolitikai fordulatot Jorgensen szerint úgy kell végrehajtani, hogy az ne veszélyeztesse a tagállamok ellátásbiztonságát, és a lehető legalacsonyabban tartsa az energiaárakat.

PestiSracok facebook image

- tette hozzá.

A biztos azt is elmondta, hogy a javaslat első szakasza a földgázimport leállítására koncentrál, a nukleáris energia kérdésével pedig később foglalkoznak. "Ez utóbbi különösen összetett kérdés, mivel nem tehetjük ki a tagállamokat az ellátásbizonytalanság veszélyének" - fogalmazott.

Az EU vezetői tehát egyként egyeztek bele, hogy az unió állampolgárainak háztartásai nyugodtan fizessenek akár többszörös árat is a mindennapokhoz elengedhetetlen gázért, fűtésért, áramért. Nem áll távol ez a nézet például a balosoktól sem, az Öt című műsorban a komcsi Konok például rendre elmondja, hogy az “ukránok szabadságharcáért” cserébe mi magyarok például igazán húzhatnánk már egyet azon a bizonyos nadrágszíjon, cserébe meg Putyin csődbe megy, vagy már végre tényleg meghal valamelyik halálos betegségében.

Von der Leyen az ukránokért tönkretenné a közép-európai országok gazdaságát

Szijjártó Péter még az ülés előtt közölte, hogy Európában a földgázért már ma is kétszer-háromszor annyit kell fizetni, mint például az Egyesült Államokban, de az elektromos áram ára is négy-ötszöröse annak, amelyet a gazdasági szereplők Kínában fizetnek érte. Az európai gazdaság versenyképességének rendkívüli csökkenése az elmúlt években nagyrészt annak volt betudható, hogy az energiaárak Európában a kudarcot vallott brüsszeli politika miatt, a szankciós politika miatt gyakorlatilag az egekbe szöktek – tette hozzá.

A tárcavezető úgy fogalmazott, amióta kitört a háború Ukrajnában, azóta az ukránok próbálják elérni azt, hogy az EU az energiahordozókat is szankcionálja. Zelenszkij elnök három éve folyamatosan azt próbálja elérni, hogy az EU tiltsa meg a földgáz, a kőolaj és a nukleáris fűtőelemek beszerzését Oroszországtól – mondta.

Szijjártó Péter közölte, az energiaügyi tanács ülésén figyelembe kell venni az elképesztő európai képmutatást is, hiszen – mint mondta – jól látható, hogy továbbra is a folyosókon való szájhősködés után a tárgyalóteremben mindenki beáll a mainstreambe. Megjegyezte, talán a szlovákok jelentenek ez alól kivételt, a múlt héten többször is egyeztettek a szlovák külügyminiszterrel. A Von der Leyen–Zelenszkij terv nemcsak Magyarország, hanem Szlovákia energiaellátását is rendkívül komoly kihívások, veszélyek elé állítja – mondta.

Brüsszel lefeküdt Kijevnek

Szijjártó Péter ma már Luxemburgból jelentkezett be, ahol az Európai Unió energiaminiszteri tanácsa tartja ülését. A külgazdasági és külügyminiszter élő közvetítésében kiemelte: a tanács napirendjén a Von der Leyen–Zelenszkij-terv szerepel, amely Brüsszel energiapolitikájának radikális átalakítását célozza.

– mondta. A javaslat célja, hogy ellehetetlenítse az olcsó földgáz és kőolaj vásárlását az európai országok számára, ezáltal pedig súlyos többletterhet róna a magyar lakosságra. Szijjártó Péter figyelmeztetett: A magyar embereknek, magyar családoknak az eddigi rezsiköltségek kétszeresét, háromszorosát, esetleg négyszeresét kell majd fizetnie. A miniszter összegzése szerint Brüsszel teljes elkötelezettséget mutat a terv végrehajtása mellett.

– jelentette ki. Hozzátette: a tagállamok jelentős része is támogatja az olcsó energiaforrások elvágását, ami szerinte különösen Közép-Európát és Magyarországot sújtaná.

– mondta. Szijjártó Péter szerint az ülésen súlyosan demagóg vita zajlott, amely során egyértelművé vált, hogy „nemcsak az Európai Bizottság, hanem számos tagállam is politikai kérdésként tekint az energiaellátás kérdésére”. Ezzel szemben a magyar kormány szerint az energiaellátás nem politikai kérdés, hanem fizikai valóság.

– hangsúlyozta. Mint mondta: teljesen más helyzetben van egy tengerparttal rendelkező nyugat-európai ország és egy kontinentális fekvésű közép- vagy kelet-európai állam.

– fogalmazott.

A miniszter szerint az energiaminiszteri tanácsban elhangzott felszólalások ugyan szép elvekre hivatkoztak – mint a szuverenitás, a diverzifikáció, az ellátásbiztonság és a szolidaritás –, a Von der Leyen–Zelenszkij-terv ezzel szemben éppen ezek ellenkezőjét idézné elő Magyarország számára.

– emelte ki Szijjártó Péter, hozzátéve: magyarra lefordítva ez annyit jelent, hogy „az mindenkinek a saját dolga, hogy kitől, milyen energiahordozót vesz, mikor és mennyiért. És abba senkinek nincsen beleszólása.” A miniszter emlékeztetett arra is, hogy több tagállam már maga döntött arról, hogy leállítja az orosz energiaimportot. Ez szerinte csak még világosabbá teszi, hogy „miért kell akkor más országok energiaellátásának biztonságát alapvető kockázatnak kitenni”. Mint mondta, azok az országok, amelyek nem kívánnak orosz energiahordozót vásárolni, ezt már megtették – de ez nem hatalmazza fel őket arra, hogy más tagállamokat is erre kényszerítsenek.

– figyelmeztetett.

„Nem csökkenne, hanem nőne a függőség”

Szijjártó Péter szerint Brüsszel azzal érvel, hogy a Von der Leyen–Zelenszkij-terv a függőség felszámolását szolgálja, ám Magyarország esetében éppen az ellenkezője történne.

– jelentette ki. Mint részletezte, a kőolajszállítás jelenleg két útvonalon történik, de a tervezet az egyiket elzárná, így csak egy vezeték maradna.

– mondta. Emlékeztetett: Horvátország már most is ötszörösére emelte a tranzitdíjakat, és monopolhelyzetbe kerülve „óriási profitokat fognak rajtunk bezsebelni”. Hasonló a helyzet a földgázzal is. Az Ukrajnán keresztüli vezetéket tavaly elzárták, a jelenleg működő legnagyobb, a Török Áramlat viszont most kerülne célkeresztbe.

Ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag egy éven belül a Magyarországra vezető földgázvezetékek közül a két legnagyobbat el akarják zárni. Szijjártó hangsúlyozta: ezzel a terv Magyarország szuverenitását számolná fel, és egyoldalú energiafüggőséget hozna létre, amely „veszélyezteti az embert”. (MTI, PS / Kiemelt kép: MTI/EPA/Ukrán elnöki sajtószolgálat)