Vizoviczki László az egyik szórakozóhely megszerzése érdekében nyomásgyakorlásként bedobta az éjszakai élet hírhedt figurájának, Tanyi Györgynek a nevét, akit nemrég a Lakatos Csaba fogathajtó elleni gyilkossági kísérlet miatt vettek őrizetbe. Vizó állítólag közölte a hezitáló vállalkozóval, hogy Tanyit is érdekli az üzlete és neki „nem fog tudni nemet mondani”. Az egykori riválisok tudni vélték, hogy Tanyi látta el a diszkókirály védelmét, de azt is kiemelték, hogy amikor a Leroy étterem felgyújtása miatt a nehézfiút letartóztatták, egy csapásra nyugalom lett a városban és megszűntek a gyújtogatások a budapesti szórakozóhelyeken. Riválisok vallanak Vizoviczkiról.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Folytatjuk a rendőri korrupciós botrány elsőrendű vádlottja, Vizoviczki László riválisainak vallomásaival foglalkozó cikksorozatunkat. Legutóbb ott fejeztük be, hogy a diszkópápa legrégebbi ellensége szerint a Vizó-birodalom terjeszkedését az oroszok finanszírozhatták, ugyanis a vállalkozót Boros Tamás „oroszai” védték, de az éjszaka császára jóban volt Szemjon Mogiljevics rettegett végrehajtó emberével, Igor Korollal is. Surnyák azt fejtegette, hogy Vizó azért számított még az éjszakában támadhatatlannak, mert olyan titkosszolgálati kapcsolatai voltak, akiktől maguk a rendőrök is féltek. Sorozatunk mostani részében Surnyák Mihálynál elfogulatlanabb, ám vélhetően ugyancsak megfélemlített és beterrorizált tanúk számolnak be a Vizó-birodalom erőszakosságáról és sérthetetlenségéről. A fő rivális vonatkozásában azonban annyit még mindenképp érdemes kiemelni, hogy a férfi Vizó „rendőreivel” kapcsolatos bejelentései miatt a Fővárosi Ügyészségi Nyomozó Hivatal 2000 decemberében hivatalos személy által elkövetett vesztegetés bűntette miatt eljárást indított, ám kevesebb mint fél éves vizsgálódás után, 2001 áprilisában megszüntették a nyomozást. Surnyák azért fordult az ügyészséghez, mert nem volt hajlandó védelmi pénzt fizetni az V. kerületben regnáló rendőri vezetőknek. De panaszkodott arról is, hogy nem sokkal az ügyészségi hivatalnál tett látogatása után a BRFK szervezett bűnözési és kábítószer ellenes osztálya, robbantási csoportja, valamint a VPOP szó szerint lerohanta a felesége tulajdonában lévő Tropical bárt, ahol többek között kábítószert kerestek. Erre az akcióra feltehetően azért kerülhetett sor, mert Surnyák értesülései szerint nagy ellenlábasa tervei között szerepelt, hogy kábítószert juttat az autójába és a Tropical bárba, hogy azt a rendőrök egy későbbi ellenőrzés során megtalálhassák. Emiatt az üzletember szintén feljelentést tett az ügyészségen.
A rendőrmaffiától “nem tudja megvédeni magát”
A férfi sértettként gyakorlatilag ugyanazokat mondta el, amiket később gyanúsítotti kihallgatásán is megismételt: a hozzá tartozó éjszakai bárok rendőri zaklatásaira azért került sor, mert Vizoviczki a fejébe vette, terjeszkedni fog az éjszakában és a főváros minden egyes szórakozóhelyére rá fogja tenni a kezét. Azokat a tulajdonosokat pedig, akik ellenállnak, az éjszaka császára közismert kapcsolatrendszere segítségével ellehetetleníti, bárjaikat pedig bezáratja. Surnyák, ahogy azt már korábbi cikkünkben is írtuk, külön kiemelte az V. kerület őrsparancsnoki feladatait akkoriban ellátó Hornyák Zsoltot, aki azért, hogy a Tropicalt ne zargassák az egyenruhások, havi egymillió forint védelmi pénzt kért. A vállalkozó visszautasította az ajánlatot, mivel úgy gondolta, „meg tudják magukat védeni”. Erre a főrendőr a vallomás szerint azt válaszolta: „a rendőröktől nem tudja megvédeni magát”. A tanúként meghallgatott férfi az ügyészeknek elmondta, Hornyák irritáló viselkedése is meglepte: a rendőr a tárgyalás során ugyanis „vastag szivart szívott, konyakot ivott, szinte hanyatt feküdt a széken és távozásakor nem fizetett”. De Surnyák később azt is megtudta, hogy a Sziget ura 2000 márciusáig adott a rendőreinek haladékot, hogy őt eltakarítsák az útból, különben ki lesznek rúgva – állította az ügyészeknek a 90-es éjszakai életének egykori főszereplője, aki azon is meglepődött, hogy Vizó pont azokat az egyenruhásokat küldte bárjaira, akik szabadidejükben a diszkópápának portáztak.
Nem lehetett neki ellentmondani
Némileg kevesebb indulattal ugyan, de hasonló erőszakosságról és gátlástalanságról számoltak be a Vizó-birodalom terjeszkedésével összefüggésben a Központi Nyomozó Főügyészségen az éjszaka egykori urával még szintén szembekerülő vállalkozók. A Fehérvári úton lévő Medúza Klub volt tulajdonosa, Kozma János például megtapasztalta Vizó „korrekt” tárgyalási technikáját is. A diszkót magának akaró Vizoviczki a vallomás szerint a Hajógyári-szigetre hívta tárgyalni a tulajdonost azzal az ígérettel, hogy 150 millió forintot is hajlandó fizetni a szórakozóhelyért. A tárgyalás során azonban Vizó és ügyvédei különböző indokokra hivatkozva folyamatosan nyomták le a vételárat először 90, majd 60, végül 30 millió forintra. Az üzletember ebbe persze már nem egyezett bele, mire Vizoviczki közölte, jobb, ha elfogadja az ajánlatát, mert 30 millió nélkül is „meg tudja oldani”, hogy „övé legyen a hely”. A diszkópápa végül be is tartotta fenyegetését és a vállalkozó háta mögött a tulajdonostársaival egyezett meg. A konfliktus később odáig fajult, hogy a férfit saját irodájába sem engedték be, mivel egyszerűen közölték vele, hogy a kft-je, ami a diszkót üzemeltette, már nem létezik, „új tulajdonos és személyzet van”. De Vizó lenyúlta a „rivális” Moulin Rougeban lévő résztulajdonát is, amit a vállalkozó állítása szerint önként adott át a diszkócsászárnak. Emellett a férfi beszámolt még egy kézigránátos támadásról is, ami a korábban szintén hozzá köthető és Vizoviczkinek konkurenciát jelentő Bed Klubot érte, éppen a nyitás előtt. A vállalkozó szerint a szerencsének volt köszönhető, hogy személyi sérülés nem történt, arról azonban nem mert, vagy nem akart beszélni a nyomozóknak, hogy kinek állt érdekében a támadás.
Sok hely kigyulladt, amit Vizoviczki nem tudott megszerezni
A férfi vallomásában később arra is kitért, hogy Vizoviczki a Medúza Klub eladási árának alkudozása során nyomásgyakorlásként bedobta az éjszakai élet egyik hírhedt figurájának, Tanyi Györgynek a nevét, akit nemrég a Lakatos Csaba fogathajtó elleni gyilkossági kísérlet miatt vettek őrizetbe és helyeztek előzetes letartóztatásba. Vizó állítólag közölte a vállalkozóval, hogy Tanyit is érdekli az üzlete és neki „nem fog tudni nemet mondani”. Kozma annyit tudott a Romkert felgyújtásával is gyanúsított férfiról, hogy „nem volt jó híre az éjszakában” és ismerősei is azt mondták neki, hogy „akkor lesz parád öreg, ha valóban Tanyi akarja megvenni a helyedet”. Tanyi és Vizó kapcsolatáról beszélt tanúként a Rió nevű szórakozóhely volt tulajdonosa is a Központi Nyomozó Főügyészségen. M. József elmondta, úgy tudja, Tanyi látta el a Vizoviczki-birodalom védelmét, majd megjegyezte, milyen érdekes, hogy miután Tanyit 2009-ben egy darabig kivonták a forgalomból a MOM Leroy felgyújtásának gyanújával, azonnal megszűntek a gyújtogatások a budapesti szórakozóhelyeken. Hozzátette: a Riót is háromszor próbálták felgyújtani, de ezen kívül még „sok hely kigyulladt, amit Vizoviczki nem tudott megvenni” – mondta a tanú, aki hangsúlyozta azt is, a diszkókirály magabiztosságára jellemző volt, hogy a jelenlétében is azzal hencegett, „sok mindent el tud intézni kapcsolatai révén”, de “annak az ellenkezőjét is”, a „törvények pedig változnak és változni is fognak” – utalt a Hajógyári-sziget ura arra, a kedvéért akár jogszabályokat is módosítanak.
„A birodalom mindent elintéz”
Arról, hogy az éjszakában Tanyi György és bandája látta el Vizoviczki védelmét, korábban a PestiSrácok.hu is említést tett már. Úgy tudjuk, Vizónak 1996-tól kellett védelmi pénzt leadnia Tanyi Györgynek és bandájának. A történtek előzménye, hogy a Váci utcában található Fontana bár elé Tanyi és sleppje lecsalta Vizó jobbkezét és mindenesét, a nemrég tanúvédelmi programba felvett Varga Istvánt, akire a lokál előtt kardokkal, baseball ütőkkel, késekkel támadtak. Forrásunk szerint Vargát – akinek az ínszalagját is elvágták – nyomorékká akarták tenni, hogy jelezzék, nem viccelnek. Innentől kezdve Tanyiék havi öt – más források szerint hét – millió forintot kaptak az éjszaka császárától, valamint részt vettek Vizó konkurenciájának „letörésében”. Ennek része lehetett az is, hogy a vád szerint 2009-ben Tanyi György társával együtt felgyújtotta a MOM Parkban lévő Leroy étteremet. A kávézó tulajdonosa kihallgatásán elmondta, hogy emiatt tízmilliós káruk keletkezett, de három nappal később már ki is nyitottak. Arra azonban vallomásában nem tért ki, hogy mi állhatott a támadás mögött. M. Tamás ugyanakkor testvéréhez hasonlóan kiemelte, hogy Tanyi letartóztatásáig „minden évben kigyulladt egy-egy szórakozóhely”, ám miután a nehézfiú rács mögé került, befejeződtek Budapesten a gyújtogatások. A tanú a testvére érdekeltségi körébe tartozó Rió vonatkozásában megemlített még egy esetet, amikor negyven készenlétis megszállta a helyet, leállítatta a zenét és egyenként kezdték igazoltatni az ott szórakozó fiatalokat annak ürügyén, hogy „bűnözőket keresnek”. A férfi hozzátette, Vizoviczki szórakozóhelyein persze ilyen ellenőrzések nem voltak, a vendégek pedig meg is jegyezték, hogy úgy látszik, „a birodalom mindent elintéz”.
Címlapfotó: PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS