Egészen érdekes érveléssel esett Olaf Scholz német kancellárnak Volodimir Zelenszkij: az ukrán elnök szerint országának azért van szüksége Taurus rakétákra, mert így megvédhetik Németországot. Miután Ukrajnában már “bizonyított”, most Németországot is megvédené Zelenszkij. A kérdés, hogy pontosan mitől. Az egyik opció az atomháború lehet, amelyet állítása szerint csak az ukránok tudnak megelőzni, ehhez azonban olyan fegyverekre van szükségük, amelyeknek az átadását a németek szerint Oroszország eszkalációnak tekintene.
Nagyon magára haragította Zelenszkij elnököt Olaf Scholz, aki nemrég ismét megtagadta a német Taurus rakéták Ukrajnába küldését. Nyilatkozataiban a kancellár azzal indokolta a kérés megtagadását, hogy egy ilyen lépés a háború eszkalációjához vezethet, és akár közvetlen konfliktusba is vonhatja Németországot Oroszországgal.
Zelenszkij azonban máshogy látja a helyzetet: az ukrán elnök szerint vélhetően mindenki az oroszokkal kíván hadakozni, mivel ő úgy gondolja, Németország azért nem adja át neki a Taurus rakétákat, mert saját katonai elrettentő potenciálját akarja fenntartani Oroszországgal szemben. Az ukrán elnök az Axel Springernek nyilatkozva arról beszélt, szerinte Németország egy nukleáris csapás elhárítására készül– amelyből az is következik, hogy véleménye szerint Oroszország ilyesmit tervez. Mindezek után Zelenszkij azt is hozzátette, mintegy fenyegetést megfogalmazva, hogy „ha ne adj isten egy atomtámadás történne”, akkor a Taurus rakéták sem védenék meg Németországot. A zaporizzsjai atomerőművet néhány napja ért dróntámadás árnyékában ez egy meglehetősen érdekes felvetés, kissé furcsa időzítéssel.
Nagyon fontos, hogy az emberek tudják, hogy van valami különleges, néhány különleges fegyvered. És ha háború lesz, az hasznos lesz
–küldött újabb üzenetet a vonakodó Scholznak Zelenszkij. Scholz azonban egészen más alapállást mutatott be a német közvélemény előtt, olyan vezetőként ábrázolva magát, aki anélkül tud segítséget nyújtani Ukrajnának, hogy átlépné azokat a határokat, amelyek szélesebb körű háborúhoz vezetnének. Legalábbis a felszínen, hiszen a külpolitikai megnyilvánulások terén már nem volt ennyire visszafogott a német kancellár, aki – ha saját országa erőforrásaival csak korlátozottan is vett részt – más országokat Ukrajna minél szélesebb körű támogatására biztatott. Nem megfeledkezve arról, hogy pártcsaládja csont nélkül megszavazta az uniós gazdaságot romba döntő, az oroszok szekerét pedig meg is toló szankciókat.
Interjújában Zelenszkij nemcsak Németország a rakéták küldésével kapcsolatban tanúsított vonakodását bírálta, hanem azt is, hogy az Egyesült Államok nem hagyta jóvá az ukrán erőknek az F-16-os vadászrepülőgépek és amerikaiak által szállított ATACMS rakéták használatát.
Mindig logikai alapokon hozom meg a döntéseimet, teszem meg a következő lépésemet
– reagált az amerikaiak vonakodására Zelenszkij, majd hozzátette:
És egyszerűen nem értem a mögöttes logikát, amikor például az egyik partnerünknek olyan fegyverei vannak, amelyekre ma Ukrajnának szüksége van a túléléshez. És nem értem, miért nem biztosítják nekünk.
Forrás: Politico, Fotó: MTI/EPA/Malton Dibra
Facebook
Twitter
YouTube
RSS