Pesti Srácok

A "lengyel haláltáborok" kifejezés felszámolását tűzték ki célul

A "lengyel haláltáborok" kifejezés felszámolása céljából indított el kedden egy számítógépre letölthető többnyelvű szövegjavító applikációt az auschwitzi múzeum.

MTI

Varsó rendszeresen helyesbítésért folyamodik, amikor a világsajtó vagy a politikusok a "lengyel koncentrációs táborok" megfogalmazással élnek, és próbálja felhívni a nemzetközi közvélemény figyelmét arra, hogy az ilyen megnevezés sértő és ellentmond az igazságnak, mert a táborokat a náci németek hozták létre a megszállt Lengyelország mai területén.

PestiSracok facebook image

A múzeum alig egy nappal azután indította el alkalmazását, hogy a lengyel igazságügyi tárca bejelentette, pénzbírsággal, vagy akár 5 év szabadságvesztéssel sújtaná azt, aki "nyilvánosan és a tényeknek ellentmondva" Lengyelországot, illetve a lengyel nemzetet a nácik bűntetteiben való bűnrészességgel vádolja, vagy ezt sugalló kifejezést használ. Barack Obama amerikai elnök 2012-ben használta a "lengyel haláltáborok" kifejezést, amiért később elnézést is kért.

Az ingyenesen letölthető Remember (Emlékezni) nevű alkalmazás segít elkerülni a "lengyel koncentrációs táborok" és "lengyel haláltáborok" kifejezések használatát azáltal, hogy ezeket automatikusan aláhúzza a leírt szövegekben és alternatívákat kínál helyettük 16 különböző nyelven, köztük magyarul is. A téves kifejezések gyakoriságát mutatja, hogy az alkalmazás honlapja szerint csak az év eleje óta több mint 2200 esetben fordult elő szövegekben a "lengyel haláltáborok" kifejezés.

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!